Foto – Dainis Bušmanis

Ārsta palīdzēs pacienti ieklausās 1

Daudzviet ārsta palīgs jeb feldšeris ir vienīgais mediķis pagastā, tādēļ svarīgi strādāt patstāvīgi un spēt palīdzēt pacientam.

Reklāma
Reklāma

Laukos jau citādi nevar


Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

“No sirds priecājos, ka vairākus pacientus ar četrdesmit gadu smēķēšanas stāžu izdevās pārliecināt atmest šo veselībai kaitīgo nodarbi. Tas liecina, ka pacienti ieklausās manos vārdos, teikto iegaumē un atceras ļoti ilgi. Man ir ļoti laimējies, jo pacienti mani ciena,” uz jautājumu, kas darbā ar pacientiem sagādā vislielāko gandarījumu, atbild ārsta palīdze Inga Cielēna no Krimuldas novada Turaidas veselības punkta.

“Mājas apstākļos esmu pieņēmusi apmēram desmit mazulīšus, kuru māmiņas nepaspēja aizbraukt līdz slimnīcai. Nācies sniegt pacientiem arī neatliekamo palīdzību pēc avārijām, nelaimes gadījumiem, traumām,” stāsta Bīriņu feldšeru–vecmāšu punkta vadītāja Aija Andersone no Limbažu novada. Gan Inga Cielēna, gan Aija Andersone ir to 135 ārsta palīgu vidū, kurus iedzīvotāji bija izvirzījuši gada balvai medicīnā par pašaizliedzīgu darbu 2013. gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā cienījamās ār­sta palīdzes vērtē savu pacientu atzinību? “Pats galvenais, ka varu palīdzēt cilvēkiem. Laukos jau citādi nevar – visi pazīst mani un manu ģimeni, es visus pazīstu,” saka A. Andersone. “Nejūtu, ka būtu labāka par citiem ārsta palīgiem. Es tikai ar visu sirdi un dvēseli daru savu darbu. Turklāt man ir ļoti paveicies, jo pacienti mani ciena,” komentē I. Cielēna. Ārsta palīdzes vieno arī tas, ka abām šī ir pirmā un vienīgā darba vieta, kurā Inga nostrādājusi 24, bet Aija – jau 40 gadus.

Galveno balvu šogad saņēma Krāslavas novada Kombuļu feldšeru–vecmāšu punkta darbiniece ar 30 gadu darba stāžu Antoņina Sinkeviča. Viņu iedzīvotāji dēvē par pagasta “labo gariņu”, bet pacienti saka: “Mūsu Toņai ir zelta rokas,” raksturojot viņu kā zinošu, laipnu, iejūtīgu un pacietīgu mediķi. 2012. gadā A. Sinkeviča saņēma Gada novadnieka balvu, kā arī bija pieteikta žurnāla “36,6 °C” konkursam “Mana feldšerīte”.

Jāprot darīt 
visu iespējamo


“Lielākā daļa pacientu novelk līdz pēdējam. Nākas cīnīties arī par to, lai sievietes apmeklētu bezmaksas veselības pārbaudes. Reizēm runāju un runāju, bet viņas tāpat neaiziet,” stāsta A. Andersone. Viņas darba diena sākas astoņos no rīta, līdz divpadsmitiem paspēj pieņemt ap 15 – 20 pacientiem, bet pēc tam dodas mājas vizītēs. Ikdienā ārsta palīgam nākas cīnīties ar paaugstinātu asinsspiedienu, saaukstēšanos vai spondilozes radītajām problēmām, potēt bērnus, veikt sildīšanu vai citas fizikālās procedūras un profilaktiskās apskates. Ārsta palīgs drīkst izrakstīt arī zāles, vienīgi pēc kompensējamo medikamentu receptēm, kā arī nosūtījuma pie speciālistiem pacientiem jābrauc uz Vidrižu doktorātu pie ģimenes ārstes Edītes Vītolas, kuras praksē reģistrēta lielākā daļa pagasta iedzīvotāju.

Vidrižu pagasta Bīriņu feldšeru–vecmāšu punktā A. Andersone ir vienīgā darbiniece, tādēļ jāprot strādāt patstāvīgi un pieņemt lēmumus, kā labāk palīdzēt pacientam. To A. Andersonei ļauj Rīgas Stradiņa universitātes Māszinību fakultātē iegūtās papildu zināšanas. Trīs reizes nedēļā viņa dodas uz kaimiņu pagastu, lai atvieglotu ģimenes ārsta Aivara Freiberga darbu – viņas pārziņā ir praksē reģistrēto bērnu aprūpe. Starp citu, Lēdurgas pagasta ģimenes ārsts A. Freibergs pērn bija viens no trim ģimenes ārstiem, ko pacienti pieteica akcijā “Meklējam labu ģimenes ārstu”.

Reklāma
Reklāma

Savukārt Inga Cielēna Turaidas veselības punktā strādā kopā ar otru ār­sta palīdzi un divām ģimenes ārstēm – Ilzi Pētersoni un Ausmu Puķīti. Dakteres šeit pieņem pacientus divas reizes nedēļā, pārējā laikā ar 800 – 900 pacientu aprūpi tiek galā ārsta palīgu komanda. Precīzu skaitu nosaukt esot grūti, jo pagasta iedzīvotāji pēc palīdzības vēršas gan šeit, gan Krimuldas doktorātā – tajā, kurš konkrētajā brīdī ir pa ceļam. “Pie mūsu ģimenes ārstēm pierakstīti pacienti arī no tālienes. Cilvēki pārcēlušies uz dzīvi citur, bet ārstēties tomēr nāk pie mums. Viena sieviete no Druvienas brauc pat ar diviem autobusiem,” stāsta ārsta palīdze. Viņa uzskata, ka lauku iedzīvotājiem uz vietas jāsaņem pēc iespējas vairāk medicīnisko pakalpojumu, tādēļ prot un dara visu iespējamo – ņem analīzes un liek sistēmas, dodas mājas vizītēs un uzmundrina ar labu vārdu. Un pats galvenais – no Ingas Cielēnas sejas nekad nenozūd smaids. “Esmu ļoti laimīga, jo man ir pats labākais darbs un labākie pacienti – atliek tikai strādāt,” viņa saka.

Viedoklis


Latvijas Ambulatorā dienesta ārstu palīgu profesionālās biedrības vadītāja Helēna Vēvere: “Daudzos attālajos pagastos līdz tuvākajam dakterim jābrauc desmitiem kilometru, turklāt ar pārsēšanos, tādēļ vienīgie, kas iedzīvotājiem var sniegt veselības aprūpes pakalpojumus, ir ārsta palīgi. Viņi tāpat kā ārsti izvērtē pacienta veselības stāvokli un izvēlas vispiemērotāko ārstēšanas metodi, izraksta receptes, veic dažādas manipulācijas. Ne jau velti pašvaldības pašas finansē feldšerpunktu uzturēšanu, kuri pēc Nacionālā veselības dienesta kritērijiem būtu jāslēdz, piemēram, tur ir pārāk maz iedzīvotāju. Viņiem taču arī vajadzīga medicīniskā palīdzība! Laukos ļoti ciena ārsta palīgus.”

Fakti 


Gada balvai medicīnā tika izvirzīts 991 ārsts, 135 ārsta palīgi, 60 farmaceiti, 61 rehabilitācijas speciālists, kā arī 196 medicīnas māsas un 69 vecmātes.

Latvijā ir 1816 ārsta palīgi, no tiem 1079 strādā valsts, 262 – pašvaldības, bet 475 – privātās medicīnas iestādēs.