×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
6. jūlijs, 2012
Drukāt

Ārstam vienmēr jāizvertē cēloņi

lejnieks_152

Līdz 10. jūlijam interneta portālā LA.LV varat uzdot jautājumu profesoram, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenajam speciālistam internā medicīnā Aivaram Lejniekam.
Lūk, dažas no viņa sniegtajām atbildēm.


 

Vai taisnība, ka, lai mazinātos tūska, ir pietiekami jādzer, nevis jāierobežo dzeršana?

 

Ja cilvēkam ir tūskas, tad nepieciešams precizēt, kur tās atrodas: vai tās ir tikai uz potītēm, kāju apakšstilbiem, krustiem, sejas vai citur. Tūskas var būt arī fizioloģiskas, piemēram, pēc ilgas sēdēšanas (ilgāk par divām trim stundām), tad tās rodas ap potītēm vai apakšstilbiem. Arī vakaros, atnākot pēc darba mājās un novelkot zeķes, mēs redzam to iespiedumus, arī tās ir tūskas. Šīs tūskas nekādu šķidruma ierobežojumu neprasa, dienas laikā jādzer pietiekami daudz – vairāk par 2,5 litriem dienā.

Dažiem cilvēkiem rodas neliela tūska ap acīm un plakstiņos. Tautā ir uzskats, ka tas liecina par nieru slimību, bet tā tas tomēr nav. Ap acīm un acu plakstiņos ir audi (saistaudi), kas pastiprināti uztver šķidrumu. Parasti šīs tūskas pēc aktīvas šo muskuļu darbināšanas mazinās vai pazūd. Arī šajos gadījumos nevajadzētu samazināt šķidruma patēriņu. Tūsku palīdzēs samazināt vārāmā sāls ierobežots patēriņš uzturā. 
Nopietnāka ir situācija, ja tūskas veidojas dažādu orgānu bojājumu gadījumā. Piemēram, ja radušās sirds, nieru, plaušu un vairogdziedzera darbības problēmas. Retāk tās novēro, ja ir nepietiekama olbaltumvielu sintēze aknās – aknu slimības un metastāzes aknās. Parasti šīs tūskas ir simetriskas.

Var būt arī alerģiskas tūskas. Ļoti bīstama ir tā saucamā Kvinkes tūska, kas var attīstīties augšējos elpošanas ceļos. Nesniedzot neatliekamo palīdzību, cilvēks var aiziet bojā.
Ja tūskas ir asimetriskas – parasti uz kājām: ap potītēm, apakšstilbiem, retāk uz rokām –, tad tās parasti saistītas ar ekstremitāšu (roku un kāju) dziļo vēnu trombozi. Šajos gadījumos parasti ap tūskaino vietu rodas apsārtums, sāpīgums vai pat lokāls ādas iekaisums un čūlas. Ja nekas netiek darīts, pievienojas infekcija un attīstās trofiskās čūlas, kas ļoti grūti padodas ārstēšanai. Tūskas var būt arī lokālas, parasti kādas infekcijas vai traumas dēļ. Šajos gadījumos tās ir arī sāpīgas.
Tāpēc vienmēr ir ļoti svarīgi noteikt, kas tā par tūsku un kādu orgānu darbību tā ietekmē. Parasti tūsku gadījumā šķidruma uzņemšana tiek ierobežota, bet ne atcelta.

 

Daudz runā par to, kā samazināt asinsspiedienu, bet, kā saprotu, zemam asinsspiedienam nekas prātīgs nav izdomāts. Kas “strādā” no jūsu pieredzes?

 

Jebkuram cilvēkam diennakts laikā arteriālais spiediens svārstās. Naktīs tas ir zemāks nekā dienas laikā. Tajos gadījumos, ja vairs nenotiek šīs diennakts svārstības, ātrāk attīstās nieru, acu, galvas smadzeņu asinsvadu un sirds bojājumi. Ja asinsspiediens ir ļoti zems (zem 70 mmHg), tad iespējams, ka nierēs vairs netiek filtrētas asinis un nenotiek atbrīvošanās no sārņ­vielām. Ārstam vienmēr ir jāizvērtē, vai samazinātais asinsspiediens ir saistīts ar ķermeņa maiņu no guļus stāvokļa stāvus vai citām problēmām, piemēram, virsnieru bojājumu, plašiem apdegumiem, miokarda infarktu, smagu infekciju, sepsi un traumām ar lielu asins zudumu, vēža intoksikāciju u. c. stāvokļiem.

Līdz ar vecumu arteriālajam spiedienam ir tendence paaugstināties. Parasti asinsspiedienu paaugstina ar nemedikamentozām metodēm: fiziskām aktivitātēm, aprīvējot vēderu ar aukstu ūdeni, aukstu dušu, lietojot vairāk kafijas, jādzer daudz šķidruma… Pacientiem ar zemu spiedienu būtu jāizvairās no alkohola lietošanas, jo tas var veicināt spiediena samazināšanos. Ja ilgi ir jāstāv kājās, braucot transporta līdzeklī, tad jācenšas nedaudz pakustēties, paceļoties uz pirkstgaliem, kustināt ceļus utt. Jāizsargājas no bezgaisa telpām.
Tomēr tiem cilvēkiem, kuriem ir pazemināts asinsspiediens, vismaz vienreiz dzīvē vajadzētu apmeklēt ārstu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+