Elizabete Dikmane prezentē “KikLearn” Londonas “Techcrunch Hackathon” sacīkstēs.
Elizabete Dikmane prezentē “KikLearn” Londonas “Techcrunch Hackathon” sacīkstēs.
Publicitātes foto

Ārstē bailes no uzņēmējdarbības 5

“Vari apgūt visu pasaulē pieejamo teoriju par izpletņ­lēkšanu, mācīties no labākajiem ekspertiem, bet, kamēr nepārvarēsi savas iekšējās bailes spert pirmo soli, nekad neizlēksi,” stāsta 19 gadus vecā rīdziniece Elizabete Dikmane. Viņa jau paspējusi nodibināt vairākus jaunuzņēmumus un piedalīties Eiropas Komisijas (EK) “FACE Entrepreneurship” projektā cīņā pret bailēm, kas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki atturas no savu biznesa ideju realizēšanas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi”
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Elizabete var lepoties ar darbošanos pie vairākām idejām – dažas izdevušās, dažas cietušas neveiksmi, taču tikai retais jaunietis var lepoties ar tādu dosjē: “Esmu darbojusies ar drošības aprocēm, kam ir trauksmes pogas funkcija, bezvadu elektrības antenām un alternatīvās izglītības interneta platformu. Pēdējais arī ir līdz šim mans veiksmīgākais projekts.

“KikLearn” tapa 24 stundu laikā Londonas “Techcrunch Hackathon” sacīkstēs. “Ar programmētāju no Londonas to izveidojām no nulles, un ideju atzina par vienu no labākajām! Būtībā “KikLearn” mērķis ir sagraut pastāvošo izglītības sistēmu. Platforma domāta motivētiem jauniešiem, kuri nevēlas četrus gadus pavadīt universitātē, mācoties teoriju, bet uzreiz ķerties vērsim pie ragiem. “KikLearn” apvieno visas alternatīvās izglītības iespējas, piemēram, kodēšanas treniņnometnes, “hakatonus”, tiešsaistes kursus u. c., ko var apgūt apmēram gada laikā,” ar sava veiksmīgākā jaunuzņēmuma ideju iepazīstina Rīgas Ekonomikas augstskolas studente. Viņa gan atzina, ka rūgtums par neveiksmēm palicis, tomēr iegūtā pieredze viņas dzīvi ir mainījusi. “Bailes nekur nepazūd, bet, jo biežāk izkāp no savas komforta zonas, saņemies lūgt padomu pilnīgiem svešiniekiem, prezentē savu ideju 500 cilvēku auditorijai, jo drīzāk iedomātās robežas izzūd un pamazām sāk likties, ka robežu nekad nav bijis.”

“Acis darba izbijās, rokas darba nebijās”

CITI ŠOBRĪD LASA

Elizabete uzskata, ka cilvēki baidās, ka zaudējums var ietekmēt finansiālo situāciju, bet viņai šādas bailes gājušas secen, jo kā skolniecei naudas, ko zaudēt, nav bijis. “Turklāt dzīvojam tik fantastiskā laikā, kurā iespējas gaida rindā – Eiropas fondu projekti, biznesa ideju konkursi, stipendijas un akseleratori. Bez bankas mierīgi var iztikt,” ir pārliecināta Elizabete. Viņas bailes ir pazaudēt cilvēkus un attiecības, savs pašvērtējums. “Latviešiem ir tāds ļoti labs teiciens – acis darba izbijās, rokas darba nebijās. To atzīst arī pieredzējuši uzņēmēji – ja vien viņi būtu sākumā iztēlojušies, cik daudz darba un ieguldījuma uzņēmums prasīs, viņi nemaz nebūtu sākuši! Taču mirklī, kad sāc darboties, process vairs nešķiet 
tik biedējošs,” atzīst jaunā 
uzņēmēja.

Minhenes “FACE” konferencē viņai bija iespēja diskutēt par pašvērtējumu. To celt neesot viegli, atzīst Elizabete. Es taču pat vēl neesmu pilngadīga, man nav nekādas pieredzes, es par tehnoloģijām neko nesaprotu – šādas domas uzglūnot itin bieži, bet tobrīd galvenais ir nezaudēt neatlaidību un ticību savam uzņēmumam.

Ar sportu pret bailēm

Trīsdesmit divus gadus vecā vācieša Kristiana Atsa pirmais jaunuzņēmums izgāzās. Otrs, kuru uzņēmējs nodibināja kopā ar savu dzīvesbiedri no Japānas, izrādījās veiksmīgs. “Mobile Garden” ir japāņu tradīcijās balstīts puķu pods, kas, izrādās, ir arī peļņu nesošs. “Esam palielinājuši mūsu komandu un sadalījuši uzdevumus – tagad ir laiks strādāt arī pie jaunām idejām,” pastāstīja Kristians, kurš ir viens no aktīvākajiem “FACE” komūnas komunikatoriem – ar savu aktivitāti izcīnījis pat iespēju paviesoties Prāgā.

Viņa bailes pirms biznesa sākšanas gan neesot bijušas lielas, jo uzņēmumu radīšanu uztvēris kā iespēju mācīties praktiski. Turklāt astoņus gadus pusprofesionāli nodarbojies ar vieglatlētiku – sports Kristianu pieradinājis pie uzvarām un zaudējumiem, kā arī iemācījis pēc neveiksmēm ātri piecelties. Psiholoģisko faktoru minēja arī Elizabete, norādot, ka pēdējos gados tiek organizētas ļoti daudzas apmācības, semināri un meistarklases, lai palīdzētu cilvēkiem radīt uzņēmumus, tomēr psiholoģiskā noturība tiek atstāta novārtā un tieši “FACE” projekts palīdz ar šīm grūtībām cīnīties.

Uzziņa

“FACE Entrepreneurship” ir digitāla multivides kampaņa, ko vada Spānijas komunikāciju uzņēmums “Secuoya Group” un ko finansē Eiropas Komisija. Tās mērķis ir veicināt informācijas un komunikāciju tehnoloģiju uzņēmējdarbību, strādājot ar tādiem galvenajiem aspektiem kā izvairīšanās no riska, noturība un pašreizējās izpratnes par neveiksmi.

Bailes no neveiksmes attur 39,1% pieaugušo, kuri iecerējuši uzsākt uzņēmējdarbību Eiropā.

“FACE Entrepreneurship” piedāvā tīklošanas pasākumus, speciālistu grupas, seminārus, vairāk nekā 100 multimediju interviju ar vadošajiem uzņēmējiem, tiešus padomus par to, ko investori visvairāk novērtē un meklē, kā arī resursus biznesa sākšanai.

Reklāma
Reklāma

Eiropas inovāciju reitingā Latvija atzīta par visātrāk augošo inovāciju valsti 2016. gadā, salīdzinājumā ar pērno gadu sniegumu uzlabojot par 4%. Tomēr joprojām 38,6% potenciālo uzņēmēju baiļu dēļ nevēlas sākt savu biznesu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.