×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
17. novembris, 2016
Drukāt

Ārstē bailes no uzņēmējdarbības (5)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Elizabete Dikmane prezentē "KikLearn" Londonas "Techcrunch Hackathon" sacīkstēs.

“Vari apgūt visu pasaulē pieejamo teoriju par izpletņ­lēkšanu, mācīties no labākajiem ekspertiem, bet, kamēr nepārvarēsi savas iekšējās bailes spert pirmo soli, nekad neizlēksi,” stāsta 19 gadus vecā rīdziniece Elizabete Dikmane. Viņa jau paspējusi nodibināt vairākus jaunuzņēmumus un piedalīties Eiropas Komisijas (EK) “FACE Entrepreneurship” projektā cīņā pret bailēm, kas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki atturas no savu biznesa ideju realizēšanas.

Elizabete var lepoties ar darbošanos pie vairākām idejām – dažas izdevušās, dažas cietušas neveiksmi, taču tikai retais jaunietis var lepoties ar tādu dosjē: “Esmu darbojusies ar drošības aprocēm, kam ir trauksmes pogas funkcija, bezvadu elektrības antenām un alternatīvās izglītības interneta platformu. Pēdējais arī ir līdz šim mans veiksmīgākais projekts.

“KikLearn” tapa 24 stundu laikā Londonas “Techcrunch Hackathon” sacīkstēs. “Ar programmētāju no Londonas to izveidojām no nulles, un ideju atzina par vienu no labākajām! Būtībā “KikLearn” mērķis ir sagraut pastāvošo izglītības sistēmu. Platforma domāta motivētiem jauniešiem, kuri nevēlas četrus gadus pavadīt universitātē, mācoties teoriju, bet uzreiz ķerties vērsim pie ragiem. “KikLearn” apvieno visas alternatīvās izglītības iespējas, piemēram, kodēšanas treniņnometnes, “hakatonus”, tiešsaistes kursus u. c., ko var apgūt apmēram gada laikā,” ar sava veiksmīgākā jaunuzņēmuma ideju iepazīstina Rīgas Ekonomikas augstskolas studente. Viņa gan atzina, ka rūgtums par neveiksmēm palicis, tomēr iegūtā pieredze viņas dzīvi ir mainījusi. “Bailes nekur nepazūd, bet, jo biežāk izkāp no savas komforta zonas, saņemies lūgt padomu pilnīgiem svešiniekiem, prezentē savu ideju 500 cilvēku auditorijai, jo drīzāk iedomātās robežas izzūd un pamazām sāk likties, ka robežu nekad nav bijis.”

 

“Acis darba izbijās, rokas darba nebijās”

Elizabete uzskata, ka cilvēki baidās, ka zaudējums var ietekmēt finansiālo situāciju, bet viņai šādas bailes gājušas secen, jo kā skolniecei naudas, ko zaudēt, nav bijis. “Turklāt dzīvojam tik fantastiskā laikā, kurā iespējas gaida rindā – Eiropas fondu projekti, biznesa ideju konkursi, stipendijas un akseleratori. Bez bankas mierīgi var iztikt,” ir pārliecināta Elizabete. Viņas bailes ir pazaudēt cilvēkus un attiecības, savs pašvērtējums. “Latviešiem ir tāds ļoti labs teiciens – acis darba izbijās, rokas darba nebijās. To atzīst arī pieredzējuši uzņēmēji – ja vien viņi būtu sākumā iztēlojušies, cik daudz darba un ieguldījuma uzņēmums prasīs, viņi nemaz nebūtu sākuši! Taču mirklī, kad sāc darboties, process vairs nešķiet 
tik biedējošs,” atzīst jaunā 
uzņēmēja.

Minhenes “FACE” konferencē viņai bija iespēja diskutēt par pašvērtējumu. To celt neesot viegli, atzīst Elizabete. Es taču pat vēl neesmu pilngadīga, man nav nekādas pieredzes, es par tehnoloģijām neko nesaprotu – šādas domas uzglūnot itin bieži, bet tobrīd galvenais ir nezaudēt neatlaidību un ticību savam uzņēmumam.

 

Ar sportu pret bailēm

Trīsdesmit divus gadus vecā vācieša Kristiana Atsa pirmais jaunuzņēmums izgāzās. Otrs, kuru uzņēmējs nodibināja kopā ar savu dzīvesbiedri no Japānas, izrādījās veiksmīgs. “Mobile Garden” ir japāņu tradīcijās balstīts puķu pods, kas, izrādās, ir arī peļņu nesošs. “Esam palielinājuši mūsu komandu un sadalījuši uzdevumus – tagad ir laiks strādāt arī pie jaunām idejām,” pastāstīja Kristians, kurš ir viens no aktīvākajiem “FACE” komūnas komunikatoriem – ar savu aktivitāti izcīnījis pat iespēju paviesoties Prāgā.

Viņa bailes pirms biznesa sākšanas gan neesot bijušas lielas, jo uzņēmumu radīšanu uztvēris kā iespēju mācīties praktiski. Turklāt astoņus gadus pusprofesionāli nodarbojies ar vieglatlētiku – sports Kristianu pieradinājis pie uzvarām un zaudējumiem, kā arī iemācījis pēc neveiksmēm ātri piecelties. Psiholoģisko faktoru minēja arī Elizabete, norādot, ka pēdējos gados tiek organizētas ļoti daudzas apmācības, semināri un meistarklases, lai palīdzētu cilvēkiem radīt uzņēmumus, tomēr psiholoģiskā noturība tiek atstāta novārtā un tieši “FACE” projekts palīdz ar šīm grūtībām cīnīties.

 

Uzziņabailes_11

“FACE Entrepreneurship” ir digitāla multivides kampaņa, ko vada Spānijas komunikāciju uzņēmums “Secuoya Group” un ko finansē Eiropas Komisija. Tās mērķis ir veicināt informācijas un komunikāciju tehnoloģiju uzņēmējdarbību, strādājot ar tādiem galvenajiem aspektiem kā izvairīšanās no riska, noturība un pašreizējās izpratnes par neveiksmi.

Bailes no neveiksmes attur 39,1% pieaugušo, kuri iecerējuši uzsākt uzņēmējdarbību Eiropā.

“FACE Entrepreneurship” piedāvā tīklošanas pasākumus, speciālistu grupas, seminārus, vairāk nekā 100 multimediju interviju ar vadošajiem uzņēmējiem, tiešus padomus par to, ko investori visvairāk novērtē un meklē, kā arī resursus biznesa sākšanai.

Eiropas inovāciju reitingā Latvija atzīta par visātrāk augošo inovāciju valsti 2016. gadā, salīdzinājumā ar pērno gadu sniegumu uzlabojot par 4%. Tomēr joprojām 38,6% potenciālo uzņēmēju baiļu dēļ nevēlas sākt savu biznesu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. ko skuķene sapīpējusies ? Atbildēt

  Aicinājums sekot sauklim:
  STULBA NEATLAIDĪBA UZVAR ĢĒNIJU !
  .
  Bez līdzekļiem,
  bez sakariem,
  bez sava jumta virs galvas
  var tikai cerēt pie
  izkalpinātājiem uz
  traktora aizvietošanu.

 2. Lai būtu par uzņēmēju tomēr ir bikuc tas jāgrib un vēl vairāk jāgrib kādam savu ideju pārdot. Es pēc viena gada darba pārdošanas jomā sapratu ka tas galīgi nav tas ar ko es gribētu nodarboties. Valsts darbā neesmu. Taču strādājot kā eksperts uzņēmumā (atrodas pasaules iekārojamāko darba devēju top10) labi apmaksātu darbu, ar visu veselības apdrošināšanu un stingri noteiktu darba, galīgi nejūtu vajadzību pēc sava kantora.

 3. Ja senči ir bagāti un bankrota gadījumā pie senčiem būs jumts virs galvas un ēdamais uz galda – tad var nebaidīties un droši dibināt uzņēmumu.
  Man ir savs uzņēmums. Knapi savelku galus. Labprāt beigtu mocības un pastrādātu kādā labi apmaksātā valsts amatā, kur maz darba, veselības apdrošināšana, darbs līdz 17:00 un daudzi citi bonusi.

 4. Realitātē – jāārstē tos, kuriem NAV bailes no uzņēmējdarbības !
  Likumi samuhļīti tā, ka iekams sāc ko darīt, samaksā no vēl
  nenopelnītās naudas nodokļus.

 5. trūkst tāds faktors(gan tikai Latvijā)-bailes,ka tevi tūlīt sāks uzskatīt par zagli un blēdi,kurš neko citu nedomā,kā tikai kādu apšmaukt un visu sastūķēt savās kabatās.

Draugiem Facebook Twitter Google+