Latvijā
Sabiedrība

Ārsti satraukti: vardarbībā cietušo bērnu daudzums pārsniedz jaundzimušo skaitu Latvijā 16

Foto – Shutterstock.com

Pērn Bērnu slimnīcā nonākušo bērnu skaits, kuri cietuši no tiešās vai netiešās vardarbības, sasniedza 22 000. Kopējais vardarbībā cietušo bērnu daudzums šobrīd pārsniedz jaundzimušo skaitu Latvijā, liecina Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) dati.

BKUS pārstāve Vita Šteina atzīmē, ka netiešās vardarbības rezultātā traumas guvušo bērnu skaits paliek nemainīgs, negatīvajai tendencei nemainīgi saglabājoties jau vairākus gadus. Daudzos gadījumos gūto traumu dēļ bērni kļūst par invalīdiem, un diemžēl ir gadījumi, kuros bērnus nav izdevies glābt.

BKUS dati liecina, ka 2016.gadā no visiem tiešās un netiešās vardarbības veidiem vislielāko skaitu veidoja tieši bērnu traumas: 20 654 gadījumos. Tās ir traumas, kuras nav radušās vīrusu vai hronisku iemeslu dēļ, bet gan tāpēc, ka bērni nebija pietiekami pieskatīti, kā rezultātā guva apdegumus, izkrita pa logiem, slīka, tika suņu sakosti, apēda dažādus svešķermeņus, iedzēra sadzīves ķīmiju un viegli pieejamus medikamentus, kā arī tika pārlieku kratīti, fiziski un seksuāli iespaidoti.

Lai runātu par nelabvēlīgo situāciju Latvijā, kā arī veicinātu sabiedrības un bērnu vecāku slimnīcas ārsti kopā ar Bērnu slimnīcas fondu uzsāks sociālu kampaņu “Nosargāsim bērnus”, kuras mērķis ir ne tikai veicināt izpratni par tiešo un netiešo vardarbību, bet arī sapratni par to, kā atpazīt bērnu – vardarbības upuri un kā rīkoties šādās situācijās.

LA.lv