×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
29. janvāris, 2016
Drukāt

Jaunā kārtība laboratoriskajiem izmeklējumiem palielina pacientu līdzmaksājumus (31)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs
Uzziņa

Biežāk veiktie laboratoriskie izmeklējumi 2014. gadā:
asins un urīna analīzes, eritrocītu grimšanas ātruma un C reaktīvā olbaltuma noteikšana, nieru un aknu bioķīmiskie rādītāji, vairogdziedzera (tireotropais) hormons, lipīdu līmeņa noteikšana asinīs.

Fakti
Izlietotie līdzekļi laboratorisko pakalpojumu apmaksai:
2013. gads – 23 miljoni eiro,
2014. gads – 28 miljoni eiro,
2015. gads – 30 miljoni eiro.

Prioritārie laboratoriskie izmeklējumi:
akūtas saslimšanas gadījumā;
hroniskas saslimšanas saasinājuma gadījumā;
pirms plānveida operācijas;
iespējamas slimības dēļ;
hroniskas saslimšanas dinamiskai novērošanai.

Ierobežojumu nav:
grūtnieču skrīninga izmeklējumiem;
vēža skrīninga izmeklējumiem.

Avots:NVD

“Dakterīt, pie reizes izrakstiet man nosūtījumu holesterīna līmeņa pārbaudei, nenāktu par skādi arī akniņas pārbaudīt,” šo un līdzīgus lūgumus ne reizi vien no saviem pacientiem dzirdējuši ģimenes ārsti un centušies tos izpildīt. Bet no šā gada 1. janvāra ārstu labsirdībai ir pielikts punkts, jo stājušies spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kur pie katras laboratoriskās analīzes ir pievienoti paskaidrojumi, kad pacients sūtāms uz attiecīgo izmeklējumu, kad – ne.

No valsts naudas maka iztērētās naudas summas analīzēm ar katru gadu palielinās, tāpēc Nacionālais veselības dienests (NVD) līgumā ar laboratorijas pakalpojumu sniedzējiem un ģimenes ārstiem ir noteicis finanšu apjomu jeb kvotas pakalpojumu apmaksai.

“Tas ieviests, lai mudinātu ārstus racionāli tērēt valsts budžeta līdzekļus, primāri nodrošinot pakalpojumus tiem, kam tie patiešām nepieciešami,” ar NVD sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas Māras Āboliņas starpniecību skaidro dienesta vadība.

Aizvadītajā gadā ģimenes ārsts savam pacientam drīkstēja izrakstīt nosūtījumu analīzēm pilnai un nepilnai asins ainai ne tikai tad, kad uzbrukusi kāda slimība, bet arī profilakses nolūkā ne tikai vienu reizi gadā, taču, sākot ar šo gadu, tas vairs nav atļauts.

Lai pārliecinātos, vai tik kaut kas ķermenī nav ieperinājies, uz asins analīzēm varēs doties tikai reizi gadā, jo ārsts profilakses nolūkā biežāk nedrīkstēs sūtīt. Arī kopējo holesterīna līmeni asinīs par valsts naudu varēs noteikt ne biežāk kā reizi gadā, izņemot, ja pacients lieto holesterīnu pazeminošos preparātus vai pastāv sirds asinsvadu slimību risks.

“Nereti pacienti lūdz man nosūtījumu holesterīna līmeņa pārbaudei četras un pat piecas reizes gadā. Tagad, ja pacients vēlēsies šādas analīzes veikt vairāk nekā reizi gadā, to varēs darīt uz sava rēķina,” saka Kokneses novada ģimenes ārsts Ziedonis Mauliņš un piebilst, ka jaunie noteikumi disciplinēs gan ārstus, gan pacientus.

Valdības pieņemtie tiesību akta labojumi speciālistiem paver lielākas iespējas nekā līdz šim norīkot pacientu uz atsevišķām specifiskām analīzēm. “Šīs analīzes jātaisa tikai nepieciešamības gadījumā,” saka Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktors Ēriks Miķītis.

Gadu NVD strādāja kopā ar ārstu profesionālo asociāciju un laboratoriju pārstāvjiem, lai izstrādātu kārtību, atbilstoši kurai pacientam tiek nozīmēti valsts apmaksātie laboratoriskie izmeklējumi. Tie veicinās izvērtēt nosūtījumu racionalitāti, nevis liegs nosūtīt pacientu, kuram izmeklējums tiešām nepieciešams, kā tas dažkārt izskan, norāda NVD vadība. Darba grupas izstrādātie priekšlikumi ir iekļauti MK noteikumu grozījumos, kuros tagad ir vairākas izmaiņas laboratorisko izmeklējumu nozīmēšanā. Piemēram, atsevišķiem izmeklējumiem mainīti nosacījumi par to, kurš – speciālists vai ģimenes ārsts – tiesīgs pacientu nosūtīt uz analīzēm.

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Nu nevis Latvija, bet valdība. Un varam jau iet piketēt. Tikai rīt vairs uz darbu arī varam neiet. Ir vnk cilvēku kategorijā kas var atļauties piketēt un ir kas to vnk nevar. Man ir jāiet uz darbu lai nopelnītu savai ģimenei maizi. Un lai vēl pusotra gada reizi….jo sanitāro nokārtoju ar novēlošanos. …nedabūtu nevienu pašu nosutijumu un izietu ārstus par savu naudu. Sanitāro ne kārtoju jo vienmēr kaut kam pietrūkst un paredzēju jau ka būs jāiet pa maksu. Ari darba vieta neko neatmaksā. Un par minimālo droši to visu mēs varam atļauties. Kamēr cita kategorijā savus cekus iesniedzot jau dabon atkal daļu no iztērēta.

 2. Loti labi. Es pie ārsta neeju. Liekas ka esmu vesela. Tik cik sanitāro , I to vēl nedabūju nosutijumu pat uz flurografu. Laikam jau arī tā vizīte man reizi pusotra gada nepienākas. Jo retāk redzi ārstu, ārstu jo retāk no vinja dabon nepieciešamo nosutijumu. Esmu arī onkoloģijas slimniece, jau 9.gadus. Tas arī neskaitās. Vēsture glabājas tālākajā kabineta stūrī. Absurds. Valsts dara visu iespējamo lai tiktu vaļā no prāva iedzīvotāju skaita. Ja jau ne nodrošināt vairs nosutijumu. Tad vismaz nodrošiniet cilvēkam ar smagu saslimšanu aiziet pieklajigi bez mokoša sāpēm. Un bez tuvinieku pārdzīvojumiem ka cilvēkam jāmokās. Absurds Latvija par nāvi.

 3. Ko te mocās ar tiem likumiem, par tiem maksājumiem. Jānosaka valstī bezmaksas medicīna, kā tas bija pie mums agrāk. Ziniet tas nemaz nebija tik slikti!!!!

 4. Kārtējais fašistiskā režīma jaunievedums, kas vērsts uz cilvēku skaita samazināšanu Latvijā!

 5. Nu protams, milionus jāiegulda bēgļu uzturēšanai, bet pašu tautas veselība neinteresē,lai mirst, bēgļi būs tie kas cels valsti un maksās nodokļus.

 6. Bīstama valsts vara Atbildēt

  Šādi MK noteikumi ir pretrunā ar Satversmi. Vai tiešām kāds neatradīsies, lai šādus nolādētos noteikumus atceltu un šādus ministrus, kuri atbalsta veselības tiešus apdraudējumus, nosūtītu katorgā.

 7. Vnk besī,ka mēs tauta kārtējo reizi par katru valdības debilismu komentāros izbļaustamies un dzīvojam tālāk.Kāda jēga runāt,tad par kautko,ja nav jēgas.Dzīvojat un tad norijat vai ari saceļaties un parādiet sevi…

 8. Cik bieži ārsti saka- nu,ko vilkāt garumā,laikā nenācāt?
  Tagad cilvēki jau tā gāja pie ārsta kad ūdens smēlās mutē-dārgi!
  Vairs vispār neiesim! Mirsim tāpat!

 9. Vetārsts - Beļēvičam Atbildēt

  Ir pierādīts ,ka briežu “riekstu “pārmērīga lietošana uzturā atstāj neatgriezienisku iespaidu uz smadzeņu darbību ,bet palielina iespēju tēlot ministru.

 10. Taatad veelme paarbaudiit holesteriinu ir kaut kas nepiedodams? Un cik peec tam maksaas aizseereejushu asinsvadu paplashinaashana, sirds operaacijad? Tas tik ir varens Beljeevicha arguments! Taapat kaa bezjeedziiba ar skolu bulcinjaam. Vai tam cilveekam ar praata speejaam viss ok?

 11. tas kļūst par absurdu – ārsts ir tas, kurš pieņem lēmumu par nepieciešamajiem izmeklējumiem. Ir pietiekoši daudz neskaidru situāciju, kad ārstam jātiek pie diagnozes pēc izslēgšanas kritērijiem. Pacients tiek nosūtīts uz laboratoriju, lai vienā reizē (kas katram pacientam ir būtiski), ar vienu dūrienu vēnā (ne katram, sevišķi apaļīgām sievietām, tā ļoti viegli vēnas atrodamas) paņemtās asinis tiek izmeklētas vairākām analīzēm. Tagad – tikai tad, ja viena analīze izmanīta, var doties uz nākošos specifiskāko…ne visi onkoloģijas marķieri ir specifiski – sāksim ar pirmo (vienkāršāko) – tas neko īpašu neuzrāda…nu tad jau viss o.k…un tā uz priekšu. Skaidrs ir viens – pacienti var rēķināties ar maksas izmklējumiem, ja vēlēsies kaut ko izdarīt pēc iespējas ātrākā laikā. Ne visas saslimšanas prasa darba nespējas lapu( automātiski brīvas dienas), lai varētu stundām un dienām vazāties pa ārstiem un atkārtotām analīzēm.

 12. Man reizēm šķiet, ka mēs vienkārši esam par daudz, lai kāda no valdībām spētu atrisināt kaut vienu no elementārām cilvēka dzīvei nepieciešamām vajadzībām…….Ja jau ārsts nevar ārstēt pēc savām zināšanām un pieredzes, tad nevajag medicīnas institūtu un viņus var aizstāt ar ierēdņiem, kuri izsniedz zināmu atļauto skaitu norīkojumu uz izmeklējumiem un jautājums ir atrisināts. Vai ārstiem pašiem neriebjas tas viss? Vai arī viņi jau ir pieradināti, ka visu diktē pārraugi un uzraugi ?

 13. Kādēļ man maksāt nodokļus,ja maksas medicīna.Divreiz pie daktera 70 eiro,analīzes atkal 70 eiro,jo Stradiņu dakteris rajonos atbraucis nedot norīkojumu par valsts naudu uz anlīzēm.Ģimenes ārsts 5 gadus neko nevarēja atrast,Stradiņu zinošāks un rezultāts.

 14. “Tas ieviests, lai mudinātu ārstus racionāli tērēt valsts budžeta līdzekļus, primāri nodrošinot pakalpojumus tiem, kam tie patiešām nepieciešami,” labs citāts bet pieejams no abiem galiem,veselam cilvēkam arī ir tiesības pārbaudīt veselību,lai būtu vesels;saslimušam-lai rastu cēloņus…bet tomēr-abi šie indivīdi ir Latvijas pilsoņi ar savām satversmes aizstavības procentiem,tātad-nepieciešamības gadījumā viņam ir tiesības par valsts naudu specināt sevi,lai kalpotu tai talak.Ar šo pašu citātu vērstos arī citā virzienā-saeima pieņemiet lēmumus,lai racionāli mazāk teretu valsts budžeta lidzekļus-nu nevaram pavilkt Jūsu lielās algas,ko ik gadu paceļat,nevaram pavilkt Jūsu kompensejamos objektus…procentuali tas ik gadu tik aug.Ja ce’lam valsts labklājības līmeni,tad kopīgi!!!

 15. Lūdzu, tad nevajag kladzināt par laikus neatklātām slimībām !

 16. tiešam bioloģiskā atlase nevis ar lodi pierē bet ‘tā pamazītiņām

 17. Baisi 🙁 Man nodokļi , katru gadu paliek lielāki, naudas apjoms uz rokas, katru gadu mazāks, jo pieaug cena degvielai, elektrībai, īrei, kom.maks., pārtikai utt. Un medicīna kļūst prakstiski nepieejama, jo valsts katru gadu izdomā, kur vēl ko iekasēt un neapmaksāt, nu galējas situācijas gadījumā, gan jau ziedotāji sametīs (kas jau pats par sevi ir pilnīgs absurds, pēc Satversmes, katram cilvēkam ir tiesības uz dzīvību, kas jau pamatpricipos tiek pārkāpts). Latvijā ir divas izvēles, vai nu maksā par visu pats, vai mirsti! Man praktiski vairs nav saprotama arī ģimenes ārsta loma, vai viņus vairs vajag?

  • Piekrītu visam un vēl jau aŗī zāļu cenas turpina celties.100% kompensējamās aŗī neatbilst 100%,ja sanāk vairākas hroniskas slimības,tad mēnesī sanāk looti daudz-tas tikai lai uzturētu sevi pie dzīvības…….kādēļ lai maksāju nodokļus un ģimenes ārstu man nevajag,ja tomēr jāapmeklē speciālisti manām slimībām.

 18. Bezmaksas medicīna laimes zemē
  Gribas vēl vairāk diet aiz laimes
  Ar katru dienu skumstu vairāk pēc tiem laikiem, kad medicīna tiešām bija bez maksas un par rītdienu varēja neuztraukties

 19. Bezmaksas medicīna laimes zemē
  Gribas vēl vairāk diet aiz laimes
  Ar katru dienu skumstu vairāk pēc tiem laikiem, kad medicīna tiešām bija bez maksas un par rītdienu varēja neuztraukties

 20. Sāksim ar tualeti,jeb ateju kā senāk teica. Katru gadu uz rudens pusi dodos uz Spāniju,apmeklēt tur dzīvojošās meitas ģimeni. Tur katrā medicīnas iestādes tualetē pieejams tualetes papīrs,papīra dvielis,auksts, karsts ūdens,šķidrās ziepes,bet uz durvīm no iekšējās puses piestiprināta papīra lapa uz kuras redzams telpas dezinfikācijas grafiks ar veicēja parakstu pretī datumam un stundai, kurā tas veikts.
  Man kā ES pensionāram visas zāles ir ar 50% atlaidi,nekādi līdzmaksājumi nepastāv un kad es atstāstu par ārstēšanās iespējām Latvijā,spāņi saķer galvu un saka ,,tā nevar būt,,.

  • PIRMS GADA BIJU RĒZEKNĒ PĒC MAMMOGRĀFIJAS ATBILDES UN APMEKLĒJU ARĪ TUALETI . JEBKURĀ LIELVEIKALĀ TUALETE IR TĪRĀKA NEKĀ ŠAJĀ MEDICĪNAS IESTĀDĒ . SECINĀJUMS: TĀPĒC JAU RĒZEKNES SLIMNĪCA IR TĀ VIETA , KUR NEVAJAG ĀRSTĒTIES

 21. kur esam nonākuši pa šiem 25 gadiem !

 22. Tàtad profilaksei vairs nav nozime, tikai, ja tu jau esi slims. Nevienu neinteresē, vai tad jau nav par vēlu. Taupām uz cilvēku dzīvību un veselību

 23. ,neka jauna,bet galvenais atri un leti arstet musu vadonus…viniem jau mes esam apmaksajusi gan dzivosanu ,gan arstesanos….kad tad beidzot izizesim Maidana…

 24. Mūsmājās ir cilvēks ar 2.tipa diabētu un paaugstinātu asinsspiedienu,kopš atrodas endokrinologa aprūpē,nevienu reizi nav nosūtīts uz analīzēm,kuras jāveic reizi trijos mēnešos ,par valsts naudu,vienmēr tiek uzrakstīts uz analīžu nosūtījuma-maksas.Arī Š.g.janvārī par maksu,kaut gan anažīzu lapā šīs specifiskās analīzes ar zvaigznītēm,ar endokrinologa nosūtījumu ir paredzētas par valsts līdzekļiem.Nesaprotu,kāpēc tā?

 25. Cik jauki un nu var risināt bulciņu problēmu – lai tik neuzzin asins ainu …

 26. 101 veids rafinētai tautas slaukšanai…

 27. jauki būs lielāks “dabiskais atbirums” …..

 28. LA uzrakstiet konsultāciju, kā man rīkoties, ja uz manām objektīvām sūdzībām, kas to noskaidrošanai prasa veikt laboratoriskos izmeklējumus, ģimenes ārsts atsaka dot nosūtījumu, balstoties uz jaunajām normām. Vai ārstam atteikums ir rakstiski man jāizdod ar pamatojumu. Kāda būs ģimenes ārsta atbildība, ja es veikšu laboratorisko izmeklējumu kā maksas pakalpojumu un atklāsies, ka analīzes patiešām uzrāda novirzes no normas, kas prasa veikt ārstniecību. vai es varēšu iesūdzēt ārstu tiesā un piedzīt materiālos zaudējumus (analīzes apmaksu) un morālos zaudējumus (ārstēšanās laika novilcināšana, nepareizas diagnozes uzstādīšana utt).

  • Mīļie tautieši, ko jūs šūmējaties.Internetā jūs visi esat varoņi,betkur jūs paliekat kad jāatbalsta protesta akcijas ko rīko mediķi,skolotāji vai citu profesiju pārstāvji.Tad jūs tas neskar.

Draugiem Facebook Twitter Google+