×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2015
Drukāt

Artis Drēziņš: Sockapimpēriskā Krievija – ar prātu nesaprast, ar sirdi arī ne (24)

Foto - LETA/AFPFoto - LETA/AFP

Krieviju ar prātu nesaprast. Ar sirdi arī ne, īpaši tādos laikos, kā šie. Tad jābūt Krievijas krievam. Vienā mezglā cilvēku prātos un darbos savijusies pēdējā gadsimtā notikusī sociālisma un kapitālisma celtniecība ar caurviju motīvu impērismu. To sajutu, divas diennaktis viesojoties Krievijas Rietumu citadelē Sanktpēterburgā.

Svaigi uzceltā lidosta sagaida viesmīlīgi. Turpat divdesmit kilometru attālais pilsētas centrs gan sasniedzams, vispirms braucot ar autobusu līdz metro stacijai, pēc tam caur pazemi. Kādās divās stundās pa dienu, bet naktis ir stundas, kad metro neiet. 2018. gadā, kad Krievijā notiks (ja notiks) pasaules čempionāts futbolā, tiek solīts šo procesu atvieglot, pievilkt tuvāk metro. Taksists prasa 30 eiro par braucienu.

Nokaulēju līdz 25 eiro. Kā vēlāk izrādās, esmu pārmaksājis tikai piecus eiro. Taksists legāls. No viņa izdzirdu līdz šim nedzirdētu krievu vārdu ar, kā man gribētos domāt, acīmredzami latviskām saknēm – ja zamaksal, tas ir, ja kārtīgi samaksā atbildīgai personai, var arī nelegāli piepelnīties.

Asfalts gluds, sabārstīts ar sāli. Taksists brīnās, kad stāstu, kā Latvijā mokāmies ar melno ledu. Krievijā tāda neesot. Toties es atkal brīnos, ka atļautais ātrums pilsētā ir 60 km/h, un milicija, ko nesen pārdēvēja par policiju, nevienu neturot un nesodot, ja nebrauc ātrāk par 80 km/h. Ja aptur par kādu pārkāpumu, joprojām varot no soda atpirkties ar kukuli. Par Ukrainu neko nejautāju. Nav jēgas. Jo pietiekami inteliģentais taksists pats pēc savas ierosmes sāk gavilēt par Krimas atgūšanu, mīlot Putinu un, ja būtu viņa vietā, rīkotos Staļina metodēm: atjaunotu valsti PSRS robežās, tos, kam tas nepatiktu, nošautu. Par Rietumu sankcijā smejas: visa kā gana, kāda Francijas pūdēta siera trūkumu varot pieciest.

Pilsētā nejūtu, nedzirdu, neredzu, ka būtu neapmierinātība ar Putinu un viņa politiku. Veikalu daudz, rindu tajās nav, ēdamā pietiekami. Arī dzeramā. Starp citu, divu dienu laikā pilsētā nemanīju nevienu manāmi iereibušu personu.

Lielā trīs zvaigžņu viesnīca “Sanktpēterburga” gandrīz tukša. Cena par vienistabas numuriņu ar karaliskām brokastīm – 25 eiro diennaktī. Lētāk nekā caurmērā Latvijas provinces pilsētās. Un tas Ņevas krastā ar skatu uz kreiseri “Aurora”! Leģendārā revolūcijas varoņa gan pašlaik nav uz vietas – aizvilkts uz remontu. Televizorā 18 kanālu: uz nebēdu, profesionāli un pat interesanti tiek dragāta Krievijas propaganda, gānīti Rietumi un amerikāņi, šovs pēc šova, to pašu nīsto amerikāņu filmas un multenes, senas padomju komēdijas (kādu informatīvo telpu ierindas krievam vēl meklēt?), arī tādas, kurās ņirgājās par Krievijas carisko pagātni, kundzēm un kungiem. Tajā pašā laikā skriešanas sacensību laikā, kas notiek par godu Ļeņingradas blokādes pārraušanai 1944. gadā, uzrunājot dalībniekus, dzirdu vārdus “dārgie kungi” nevis “dārgie biedri”, kaut gan ārzemnieku tikpat kā nav.

Interesantas ir ziņas radiostacijās. Jaunumi par karu ar Ukrainu parasti vispirms tiek pasniegti ukraiņu versijā, atsaucoties uz viņu avotiem, bet tā sausi un neticīgi. Tad nāk Krievijas versija: emocionāli, ar degsmi, ar žurnālistu vēstījumiem no kauju zonas un aculiecinieku stāstījumiem, speciālistu komentāriem. It kā abu pušu viedokļi, taču klausītājam skaidrs, kam taisnība.

Kafejnīcās un ēstuvēs skan pārsvarā mūzika angļu valodā. Automašīnas uz ielām apmēram tādas pašas kā Rīgā. Žiguļus Latvijas laukos var redzēt vairāk nekā Sanktpēterburgā (divās dienās redzēju tikai divus četrkantainos auto, arī jauno ladu maz). Ko tur brīnīties, ja “Renault”, “Ford” (ar šo marku braukā policija), pat BMW, japāņu auto ražo Krievijas rūpnīcās.

Radio dzirdu, ka ekonomisti neslēpj, ka Krievija gāžas saimnieciskā bedrē, baida ar bezdarbu, taču cilvēkos stresa nav – vai tad to vien krievi pārcietuši un var pārciest? To dzirdu arī no 37 gadus veca taksista, kas ved mani atpakaļ uz lidostu. Nesen krīzes dēļ zaudējis apsarga darbu somu viesnīcā, tagad ar savu divus gadus veco “KIA” limuzīnu puslegāli piepelnās par viesnīcu taksistu. Labi atmaksātu darba vietu pilsētā trūkst, slikti apmaksātus vienkāršos darbus veicot gastarbaiteiri no Vidusāzijas. Tāds gatavs ielu slaucīt par 200 eiro mēnesī, daļu no kā vēl atdod kukuļos. Krievu taksists būtu ar mieru būt sētnieks par 600 eiro.

Maratona laikā iepazīstos ar 34 gadus vecu juristu Aleksandru. Skrienot otru gadu. Pirms tam dzēris (buhaņil) un narkojies, izšķīries no sievas, pazaudējis draugus. Tagad gribot atgūt izskatu, pašcieņu un atgriezties normālā sabiedrībā. Viņam to nesaku, bet pie sevis nodomāju: šādu atgriešanos gribētos novēlēt arī Krievijas valstij.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. ................... Atbildēt

  tikai krievs var domāt, ka staļins negribēja viņus izkaut

 2. ................... Atbildēt

  vai mīļie, padzīvojiet vien ar krievu kopā, sirds jau IR TIKAI VIŅIEM UN TIKAI VIŅI SPĒJ SAPRAST AR SIRDI. Mums parasti jāsaprot ar rociņām, ar darbu, ar maizīti, ar laipnību…….bet viņi ierauj vodku un ‘sirds atveras’
  Tad mūsu alkaši jau arī SIRDS CILVĒKI

 3. Drēziņš ir Lupata! Dzēš komentārus laukā kas atiecas uz viņu. Nekas, gaidi drīz VID ciemos un citas iestādes kas tevi pakratīs!

 4. Anekdote. Visu nakti dzēru kopā krieviem. Viņi sūdzējās, cik slikta dzīve Krievijā, stāstīja anekdotes par to un par krieviem. Rīta pusē neizturēju, nolēmu arī kādu izstāstīt. Dabūju pa purnu.

 5. no aprobežotās ANNAS dzirdu!? ZOSS!!! Vai zoss kaut ko ATCERAS??? Nu ir stulbum grandiozum….

 6. * “Par Rietumu sankcijām smejas: visa kā gana”, bet mazliet tālāk Drēziņš raksta: “Lielā trīs zvaigžņu viesnīca “Sanktpēterburga” gandrīz tukša.” Tātad tūristu laikam nav gana.
  * Drēziņš domā, ka pēc 2 dienu brauciena uz Krievijas visrietumnieciskāko pilsētu, viņam par krievu impēriju viss ir skaidrs? Mazliet naivi.
  * “Vai tad to vien krievi pārcietuši un var pārciest?” Lai pagaida, tagad ir tikai sākums. Gan jau krievi dabūs izbaudīt ciešanas, kad Krievija ieslīdēs atpakaļ Padomijā.
  * Kā kāds komentētājs ieminējās, derētu Krieviju izslēgt no banku SWIFT naudas pārskaites sistēmas. Tas lietas pavirzītu daudz ātrāk uz priekšu.

 7. To ko nesapratīs ar prātu – sapratīs ar kabatu.

 8. Pēc Drēziņa sarakstītā Pēterburgā gandrīz vai valda leiputrija. Interesanti, ko viņš tai Krievijā meklē, ar ko tiekas? Savā laikā LA visos sīkumos rakstīja par Latvijas armiju un arī regulāri brauca pie lielā kaimiņa ciemos (varbūt kādam atskaitījās?), tad kādu laiku pazuda, tagad atkal uzradies.

 9. Вот и не понял автор нихрена, а сердца у него нет! Сегодня день снятия блокады Ленинграда. Цитата с другого сайта: «Блокада Ленинграда длилась 872 дня (с 8 сентября 1941 года по 27 января 1944 года). За это время от голода в городе погибли более 630 тысяч человек, еще 16 тысяч были убиты при артобстрелах и бомбардировках.» и это были простые мирные жители города. А автор веселится…

  • Jā ,Leņingradā kara laikā bija milzīgs upuru skaits . Tā bija samērā liela daļa no visu 2.PK laikā bojā gājušiem . Tikai “grafists” negrib zināt (un dzirdēt ! ), ka karu izraisīja gan viņa nīstais Hitlers , gan arī viņa elkdieveklis Džugašvilli .

   • Pēc pēdējā laikā atklātībā nākušiem dokumentiem, Staļinam up PSRS ir pat lielāks nopelns kara izraisīšanā. Staļins pirmais iebāza pirkstus Hitlera ietekmes zonās jau pēc pašu vienošanas. Staļinam arī liels nopelns Ļeningrādas bada upuru milzīgam skaitam.

    • Если вы такой любитель исстории, поинтересуйтесь заодно и тем, что делали ваши бравые таутиеши под Волховым и в Ленинградской области.

     • Tavu buldurēšanu nesaprotu. Tu esi provokators, to gan saprotu.

     • Jā tu jau gudrs esi, nu un cik Jūsu tautieši 1939 un 1940 gadā izveda tāpat vien, ņemot vērā cik vispātr Latviešu bija Latvijā. Nevar ..!!!

     • grafists>latvietis

      Не хочешь – не понимай, никто тебя не заставляет ни читать, ни писать комментарий. Сам ты провокатор.

     • Можно подумать, что высылали одних только латышей и делали это одни только русские. И русских высылали тоже, и евреев и других. А кто то ведь писал доносы, и кто то помогал это делать. Забыли, да?

   • Я Лениниградец, Янис! У меня эта исстория и в сердце и в крови, и на Пискарёвском кладбище, и в табличке на Невском проспекте, на которой написано: Эта сторона улицы особо опасна при артеллирийском обстреле! А я вырос на этих улицах, среди тех, кто выжил. Исстория штука многослойная и сложная. Но тот, кто занимается трактованием исстории в своих политических целях, исподволь готовит повторение тех событий.

    • Эта сторона улицы особо опасна при артеллирийском обстреле! ………………………….. Ja tu nebūtu nozombēts krievvalodīgais tad bez gaudošanas par milzīgajiem iedzīvotāju upuriem ,uzdotu sev jautājumu”Kāpēc šāds uzraksts un ko tas nozīmē”. Bet tas nozīmē tikai vienu-šo ielas pusi apšaudīja no vāciešu pises,savukārt pretējo ielas pusi no somu puses neviens neapšaudīja. Un ja 1939 gadā PSRS nebūtu uzbrukusi miermīlīgai Somijai un 1941.gada 25 jūnijā PSRS gaisa spēki nebūtu bombardējuši Helsinkus.tad nekāda blokāde ar daudzmiljonu upuriem nebūtu bijusi. Tā kā vēsture ir jāzina vispār,nevis tikai to,ko tev Staļins ar Brežņevu sabāzuši galvā.

     • А если бы вы не были зомбированным латышкоговорящим , то вы могли бы и книги почитать. Финляндия в то время вовсе не была такой мирной, как вам теперь кажется. И в городе Выборге стояли пушки, из которых можно было стрелять прямой наводкой и по Кронштату и по Ленинграду. И ведь предлагали же размен территорий, а они отказались. Так что иссторию надо знать, но не только ту которую хочется, но и ту, которая может не нравиться.

     • jau Ukraina arī Krimu iemainīja pret Taganrogas apgabalu ar auglīgu melnzemi,bet kas tad notiek šodien? Krimnaš,bet to pārējo esat aizmirsuši.Tad jau pienāktos godprātīgi atdot Ukrainai to Taganrogu atpakaļ,nevis vēl mēģināt atņemt lielāku kumosu.Nu nevar jums uzticēties,tiešām taisnība ,ka Gebelss nobāl jūsu vadoņu priekšā.Un vēl jautājums-kāpēc tad tu pats nīksti te,bet nevis tur ,kur esot uzaudzis un kur atrodas tava sirds un dvēsele?Gan tev gan mums būtu labāk.

     • grafists>Savulaik

      Ну так пусть попросят, или хотя бы попробуют. Гордые, да, это ж не на майдане орать. Они же Россию теперь агрессором объявили, а вот и уголёк по льготной цене и газ покупать у «агрессора» не западло?! А брать и не отдавать кредиты, не западло?! Сейчас не средние века, и даже не хрущёвские времена, просто так территорию вместе с людьми никому нельзя отдать, надо референдум делать. А кто же теперь захочет добровольно жить вместе с этими….?!

   • Pierobežniece Anna Atbildēt

    Man kauns pat Jāni Liepu – aprobežotu latvju bāleliņu.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+