×
Mobilā versija
Brīdinājums +2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
22. augusts, 2014
Drukāt

Artis Pabriks: Baltijas ceļš mainīja pasauli (14)

Foto - LETAFoto - LETA

1989. gada augustā biju 3.kursa students LU Vēstures un filozofijas fakultātē un aktīvs Tautas frontes biedrs. Šajā laikā universitāšu sadarbības projekta ietvaros Latvijā viesojās studentu delegācija no Vācijas. Tā kā vasarā papildus augstskolas mācību programmai biju apmeklējis angļu valodas kursus, man tika uzticēts godpilns uzdevums skaidrot Latvijā notiekošos procesus vācu studentiem.

Šajā laikā jau bijām pārliecināti, ka Latvijas neatkarība ir ar roku sasniedzama, tāpēc ar īpašu lepnumu un atbildības sajūtu stāstīju par Latvijas valsts un tautas vēsturi. Man bija svarīgi atgādināt, ka mums ir bijusi sava valsts, kas atņemta, un ka baltieši nav slāvu tautas ar dzimto valodu krievu. Biju jaunās paaudzes pārstāvis, kuram ideāli bija dzīvi un kurš nebija piedzīvojis padomju sistēmas represijas, tādēļ nebija absolūti nekādu baiļu sajūtu par to, ko daru.

23. augusta vakarā kopā ar vācu studentu grupu devāmies gar Brīvības pieminekli, kur cilvēki veidoja Baltijas ceļa ķēdi un, redzot vācu studentu acīs patiesu izbrīnu par notiekošo, es izjutu īpašu lepnumu par savu tautu. Studenti iepriekš bija brīdināti, ka masu demonstrācijās ir iespējamas provokācijas un var būt nedroši, tādēļ jo lielāks bija viņu pārsteigums, cik labvēlīga atmosfēra valdīja visapkārt, cik cilvēki bija organizēti un vienoti.

Tikai šobrīd tā pa īstam spēju novērtēt, cik svarīga tajā laikā bija tautas diplomātija, ārvalstniekiem pašiem ļaujot kļūt par notikumu aculieciniekiem un dalībniekiem. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka, aizbraucot mājās, šie studenti un viņu ģimenes locekļi daudz aktīvāk sekoja līdzi tālākai notikumu attīstībai Baltijas valstīs un kļuva par lielākiem Baltijas valstu neatkarības atbalstītājiem. Līdz ar to sanāca tā, ka pats Baltijas ceļa rindās nestāvēju, taču tāpat biju notikumu epicentrā un līdz sirds dziļumiem izdzīvoju šo notikumu.

Jāatzīst, ka šobrīd mums drusku pietrūkst tās pašpārliecības un solidaritātes, kas valdīja atmodas laikā. Ikdienā vairāk vēlamies dzīvot katrs pa savam, nevis vienoties kopējam mērķim. Mums būtu jāatdzīvina 19. gadsimta beigās Latvijas teritorijā izplatītās savstarpējās kooperācijas tradīcijas starp uzņēmējiem, zemniekiem, industriju pārstāvjiem, kas daudz ātrāk ļautu sasniegt labklājības valsts statusu un nenoslīkt katram savās problēmās. Šobrīd brīvību uztveram galvenokārt caur savu ego, taču tas nav tālredzīgi un mums vēl jāmainās pašiem, lai atgūtu atmodas laika vilkmi un kļūtu par nobriedušu un pašpārliecinātu nāciju.

Skaidrs ir viens, ka Baltijas ceļš ar zelta burtiem ir ierakstīts Latvijas, Baltijas un pasaules vēsturē, kas spilgti apliecināja miermīlību un vienotību, tautu vēlmi pēc neatkarības. No tobrīd Baltijā dzīvojošiem nepilniem 8 miljoniem iedzīvotāju Baltijas ceļā piedalījās 2 miljoni, kas ir ceturtā daļa Baltijas iedzīvotāju!

Šobrīd redzam, ka mūsu pieredze nevardarbīgi organizēties ir kalpojusi par piemēru citām tautām, tajā skaita kataloņiem, kuri pagājušajā gadā izveidoja līdzīgu cilvēku ķēdi, pieprasot savas politiskās tiesības. Distancējoties no Spānijas iekšpolitikas jautājumiem, varu tikai lepoties, ka esam kaut ko devuši pasaules politiskajā pieredzē un, ka Baltijas piemērs ir tik tālu izskanējis.

1989. gada 23. augusta notikums, bija kaut kas unikāls! Tas bija Baltijas valstu atmodas kulminācijas punkts, kas mainīja daudzu valstu attieksmi pret padomju režīmu un Baltijas valstīm, tādēļ es nebaidos teikt, ka Baltijas ceļš mainīja pasauli!

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Tie nelaimigie** – nu hau daļa vestures mēlaine, bet spragstot vēl lūko sagrābt Ukrainu.
  Zinat ko, tas kumosiņš šiem ** par lielu.
  Vova Putlers drīz aizrīsies. Nonācis vēstures mēslainē.

  **

 2. Katram, arī Pabrika kungam , ir tiesības izteikt SAVU viedokli! Vai Baltijas ceļš mainīja pasauli, neņemos apgalvot, bet satricināja ierasto mieru noteikti! Esam ES, taču ir ĻOTI daudz cilvēku Rietumos, kas NEZIN un NEGRIB zināt mūsu 3 valstu dzīvi pēc kara beigām 50 gadus!!! Viņi IZLIEKAS neredzam un UZDROŠINĀS braukt pie mums ar savām pamācībām ik reiz, kad par “tiesībām” ierunājas tauta, kurai pašai tepat blakus ir dzimtene ar savu kultūru un valodu. NETICU, ka šie kungi NEZINA, KĀ TIK LIELS SKAITS ŠO CILVĒKU NONĀKUŠI BALTIJAS VALSTĪS??????? NETICU!!! Ir jauki, ka pēc kara vācu armija atstāja okupētās teritorijas un atgriezās savā valstī! Bet JA cita valsts paliek un NEGATAVOJAS ATSTĀT svešas teritorijas, KO TAD??? Tā kā vēl daudz būtu jārunā un visiem spēkiem jāstiprina BALTIJAS VALSTU DROŠĪBA NATO IETVAROS un mazāk “gudri” jārunā!!!

 3. Baltijas ceļš atvēra ceļu uz Angliju un Iriju. Tas jau nav normāli ka cilvēkiem lai nopelnītu jāpamet valsts.

 4. Дорога в ни куда.Депортация,стагнация ,безработица,нищета и голод.Вот будущее и настоящее этой страны.Большинство ,из тех ,кто стоял на той дороге сегодня разочарованы и многие покинули по принуждению на всегда эту страну .А довольными тут остались ,те ,кто живёт за счёт этих тут оставшихся, наивных людишек, которых тут, до сегодня, как овец и баранов,стригут наши правители во всех местах,где только можно и нельзя.

 5. Tie, kas izgāž žulti utt., ir nelaimīgi cilvēki. Viņi nav pašpietiekami, visās likstās vaino citus. Ir tāda cilvēku suga, kam visu laiku jāželojas. Bet viņi nezina, ka sūdzēšanās, žēlošanās, dusmas ir ļoti kaitīgs netikums , jo sagādā pašam dažādas slimības un kaites. Ir arī otra kategorija – tie ir t.s. troļļi, kuri “taisa “gaisotni internetā. Mēģina noskaņot nestabilos un nepārliecinātos. Krievija šādus troļļus algo daudzās valstīs.

  • Eh, nespēj daudzi novērtēt šodienas sistēmas jaukumus – novērtēt izmaiņas:
   “Latvijā nemācās, nestrādā un neapgūst amatu apmēram 36 tūkstoši jauniešu.” (LatvijasAvīze,20. decembris, 2013.)

 6. Cik žultainas daudzu komentētāju dvēseles! Cik rupji un primitīvi domājiet, laikam jau esiet tautieši. Paņemt spoguli un paskatīties uz sevi. Draudēt, izķengāt, izgāzt savu žulti! Cik var! Kultūrai arī internetā būtu jāvalda. Neķengāties, bet izteikt savas domas. reizēm liekas, ka mūsu sīkums tieši tā arī izpaužas ar necenzētiem vārdiem, analfabētismu.

  • Kā drīkst mediji publicēt negatīvas ziņas:”Latvija – nevienlīdzības līdere Eiropā” (Diena,2014. gada 19. augusts.)

 7. pabriks ir ka pirdiens uz pannas, ikdienu vins kaut ko pasaka, kaut kur nograb kaut ko izmet, nodaard, pamaca, iesaka , draud , parego- bet viss ir tik negudrs, liess, plakans ka bute, mulkibas un nerealizeto kompleksu iemiesojums

 8. baltijas cels parversts kara cela jo bija miera cels cik gadu atpakal bet sitadi politiki aizveda latviju pa kara celu uz nato-asv karotajiem….

  • Labi, ka Latvija sastaav NATO, ES un ir eiro valuuta. Tas Muus sargaa no braaliigaa krievu laacha apkampieniem!

  • Labák pakaro pats ar sevi un attīri sevi no tās indes,kas Tevī sakrājusies.Pats jutīsies labāk,būsi mīļāks pret sevi un apkārtējiem.

 9. mes 700 gadus bijam un busim atkarigi, tikai Ulmanis deva mazu bridi neatkaribas it visa

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. TV tematiskās pakas

Nacionālā apvienība šonedēļ koalīcijas padomē aicināja valdību veidojošās partijas “spert izlēmīgus soļus valsts informatīvās telpas aizsardzībā”, jo “absurda situācija, ka valstij piederošais uzņēmums “Lattelecom” ar plašu Kremļa televīzijas kanālu piedāvājumu savās paketēs faktiski darbojas pretēji Latvijas drošības interesēm.”

“Lattelecom” padomes priekšsēdētājs Gatis Kokins, televīzijā diskutējot par iespējām ierobežot Krievijas propagandas TV kanālus, sacīja: “Lielākā daļa mūsu klientu – apmēram trīs ceturtdaļas klientu – izsakās ļoti negatīvi par varbūtību, ka viņu TV pamatpakā varētu nebūt šo Krievijas kanālu. Līdz ar to tīri komerciāli tas būtu absolūti nepieļaujams lēmums.” Tiem klientiem, kas vaicā, kāpēc netiek dota iespēja izvēlēties tādas paketes, kurās nav Krievijas kanālu, “Lattelecom” parasti atbild, ka lētāk no biznesa viedokļa ir iekļaut Krievijas kanālus, bet, ja veidotu kanālu paketi bez tiem, tā patērētājiem izmaksātu ļoti dārgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+