Kultūra
Mūzika

Artura Maskata teātris jubilejas koncertā0


Arturs Maskats
Arturs Maskats
Foto – Aiga Rēdmane

Vidzemes koncertzālē “Cēsis” 27. janvārī Artura Maskata jubilejas koncerts “Mans teātris”, kurā skanēs mūzika un dziesmas, ko komponists rakstījis teātra izrādēm. Pie klavierēm – pats jubilārs.

Jubilejas koncertprogrammā A. Maskats iekļāvis dažādu gadu dziesmas, kas saistītas ar viņam tuviem latviešu dzejniekiem, kā arī ar teātra un muzikālajiem kolektīviem, kuriem viņš veidojis muzikālas izrādes un koncertus. 80. gadu sākumā komponista radošās gaitas cieši saistījās ar Dailes teātri un vienu no tā laika vismuzikālākajiem aktieriem – Ivaru Kalniņu. Viņa balsij un aktiera sniegumam tika rakstītas daudzas dziesmas ar Ojāra Vācieša un vēlāk – ar Aleksandra Čaka dzeju. Vēlāk šīs dziesmas ar O. Vācieša vārdiem ieguva otru elpu uz Dailes teātra skatuves – Latvijas Radio kora muzikālajā izrādē “Vācietis. Novembris. Klavierkoncerts”. Šobrīd tās izpilda dažādu teātru aktieri un tās skan atkal pilnīgi jaunās interpretācijās.

Jubilejas koncertā piedalīsies Latvijas Nacionālās operas solisti Ieva Parša un Armands Siliņš, Latvijas Radio kora solists Rūdolfs Bērtiņš, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktieri: Jūlija Berngardte, Jana Herbsta, Maksims Busels, koris “Kamēr…” diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā un ansamblis “Undertango”. “Es ļoti mīlu visus māksliniekus, kuri piedalīsies šajā koncertā, un uzskatu par lielu laimi būt kopā ar viņiem uz koncertzāles “Cēsis” skatuves,” neslēpj komponists.

A. Maskatam sadarbība ar teātri bija arī 2015. gadā – Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā A. Maskats saņēma negaidītu radošu uzaicinājumu no Rīgas M. Čehova Krievu teātra veidot muzikālu izrādi latviešu valodā ar Raiņa un Aspazijas dzeju. Tā radās izrādes “Mīlas svētība” septiņpadsmit dziesmu cikls ar Raiņa un Aspazijas muzikālajiem dzejoļiem un sākās komponista radošā draudzība ar M. Čehova Rīgas Krievu teātra dažādu paaudžu aktieriem. Šajā koncertā skanēs mūzika arī no izrādēm “Si minors”, “Hotelis Atlantīda”, “Terēze Rakēna”, “Kaija”, “Ķiršu dārzs”, “Kazanovas mētelis”, “Lietus pārdevējs”, “Gesta Berlings”, kā arī tādas tautā mīlētas dziesmas ar A. Maskata mūziku kā “Lūgums naktij”, “Vecās Rīgas likteņdziesma”, “Rīgai” un citas. Komponists par savu mūziku teic: “Ja esi godīgs pret sevi, tu nevari uzrakstīt citādi, kāda ir tava būtība. Cits jautājums, vai tava būtība saskaņojas ar plašākas publikas pieprasījumu vai arī ar savu skatījumu paliec nomaļus. Nekad neesmu bijis ļoti populārs komponists, taču es nerakstu tikai tīro, lielo mākslu. Mēs visi rakstām klausītājiem. Lai kā mēs to negribētu atzīt, mēs rakstām publikai. Mēs rakstām, lai cilvēkus uzrunātu un aizkustinātu ar savu domu, ideju. Pieņēmums – šeit, tagad mani nesaprot, bet varbūt pēc piecdesmit gadiem vai arī kaut kur citur pasaulē sapratīs – ir pilnīgas muļķības. Mērķis ir dzīvot šodien un rakstīt tiem cilvēkiem, kuri dzīvo tagad, un darīt to saskaņā ar sevi un saviem kritērijiem. Mēs rakstām, lai mūzika dzīvotu.”

 

27. I 19.00 Vidzemes koncertzāle “Cēsis”

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: no EUR 10 līdz 20.

 

LA.lv