Kultūra
Teātris un kino

Artūrs Skrastiņš par darbu ar režisoru Dāvi Sīmani: Es pie viņa būtu gatavs spēlēt jebko!0

Publicitātes foto

Jau šonedēļ, 25. oktobrī, pirmizrādi piedzīvos režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilma “Tēvs Nakts”. Filmas galveno varoni, drosmīgo rīdzinieku Žani Lipki, kurš Otrā pasaules kara laikā Rīgā izglāba vairāk nekā piecdesmit ebreju, atveido tautā iemīļotais aktieris Artūrs Skrastiņš. Lai gan filma vēl pat nav nonākusi pie skatītājiem, jau šobrīd šis tēlojums tiek uzskatīts par aktiera mūža lomu.

Kā intervijā radio SWH raidījumā “Ar dziesmu par dzīvi!” atklājis pats Artūrs Skrastiņš, sākotnēji viņš neesot bijis drošs par iespēju atveidot galvenā varoņa lomu Sīmaņa filmā, jo uzskatījis, ka jaunie režisori savām filmām labprātāk izvēlas citas paaudzes aktierus, un viņš gluži tai nav piederīgs.

Tomēr Skrastiņš ar savu pārliecinošo tēlojumu uzrunājis ne tikai režisori Dāvi Sīmani, bet pat filmas tapšanas gaitā kļuvis par Žaņa Lipkes tēla, kāds tas redzams filmā, līdzautoru.

“Savulaik esmu filmējies pie tādiem Latvijas kino grandiem kā Jānis Streičs un Varis Brasla. Pašmāju kino ienākot jaunajam režisoru vilnim, šķita, ka es tajā īsti neiederos. Tādēļ jūtos patiesi pagodināts, ka Dāvis Sīmanis šīs filmas galvenā varoņa lomai izvēlējās mani. Strādāt ar Dāvi bija viegli. Viņš neizrāda savu intelektuālo pārākumu, nevienā brīdī nenomāc sarunu ar to, un tas ir ļoti skaisti. “Tēvs Nakts” uzņemšanas laikā mums radās tāds karmisks kontakts. Viņš vēroja, ko daru es, bet es savukārt mēģināju uztvert, ko viņš prasa no manis. Tā nu kopīgi mēs “izmīcījām to mālu”. Jāatzīst, ka es pie Dāvja Sīmaņa būtu gatavs spēlēt jebko. Viņš rada paļāvību un fantastisku atmosfēru uz laukuma,” tā par darbu ar režisoru sarunā radio SWH atklājis aktieris.

Kopā ar Sīmani Skrastiņš izdzīvojis garo filmēšanas procesu, iepazinis Žaņa Lipkes tēlu un arīdzan aizdomājies par to, kā pats būtu rīkojies, nonākot līdzīgā situācijā. Aktieris norāda, ka ļoti svarīgi ir nedomāt par Lipki kā par varoni un saprast, kā situācijā, kurā viņš pakļauj riskam visu ģimeni un savu dzīvi, viņš tomēr saglabā aukstasinību.

“Es par viņu vairāk domāju tādā kartupeļu džeka kategorijā. Kurš strādā melnām rokām, melnu muti,” skaidro Skrastiņš.
Saistītie raksti

“Strādāja “Luftvaffe” pie vāciešiem noliktavā, nakts melnumā nodarbojās ar alkohola kontrabandu. Lipke rāvās melnās miesās, lai ģimeni uzturētu pie dzīvības. Kāpēc viņš sāka glābt ebrejus, jautājums nav atbildams. Viņš nebija nekāds pārcilvēks, sevi par varoni neuzskatīja, un ar to viņš manās acīs iegūst daudz lielāku vērtību. Šodien mēs daudz ko darām avīžu virsrakstu dēļ vai tāpēc, lai kāds kaut ko labu uzrakstītu Tviterī. Žanis Lipke nebija varonis tādā nozīmē, viņš vienkārši darīja to, kas būtu jādara katram normālam cilvēkam. Ir vērts padomāt, ko mēs katrs darītu līdzīgā situācijā, kā rīkotos,” pārdomās dalās Artūrs Skrastiņš.

Dāvja Sīmaņa filma “Tēvs Nakts”, kas pēta Žaņa Lipkes drosmes un pašaizliedzīgās rīcības noslēpumu, pirmizrādi piedzīvos 25. oktobrī kino “Citadele”. Filmas radošajā komandā ietilpst režisors Dāvis Sīmanis, kurš scenāriju veidojis kopā ar Matīsu Gricmani, producenti Gints Grūbe, Antra Gaile un Inese Boka-Grūbe, māksliniece Kristīne Jurjāne, operators Andrejs Rudzāts, montāžas režisors Andris Grants un grima māksliniece Sarmīte Balode. Pašaizliedzīgās ģimenes locekļus atveidos Artūrs Skrastiņš (Žanis Lipke), Ilze Blauberga (Johanna Lipke) un Matīss Kipļuks (Lipkes jaunākais dēls Zigis).

LA.lv