×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
14. decembris, 2016
Drukāt

Ārvalstu eksperti uzskata, ka Latvijai fundamentāli jāmaina nodokļu sistēma (11)

Foto Reuters/ Scanpix/LETAFoto Reuters/ Scanpix/LETA

Latvijas nodokļu sistēma ir fundamentāli jāmaina, šodien Finanšu ministrijas rīkotajā nodokļu maksātāju forumā uzsvēra OECD nodokļu eksperts Bērts Brīss.

OECD eksperts iesaka reformēt darbaspēka nodokļus, veicot izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodoklī (IIN) un tā progresivitātē. Viņš iesaka arī integrēt solidaritātes nodokli IIN. Tāpat ieteicams reformēt mikrouzņēmumu nodokli.

Finanšu jomā OECD iesaka Latvijai veikt reformas, paplašinot uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzi, reformēt ar kapitālu saistītus nodokļus, stiprināt ar dabas resursiem saistītus nodokļus, kā arī palielināt nekustamā īpašuma nodokli.

Brīss ieteica Latvijai, domājot par reformām nodokļu sistēmā, nevērtēt katru nodokli atsevišķi, bet tos kopumā. OECD ieskatā, Latvijas nodokļu sistēmā ir jāievieš progresivitāte, kā arī jāstiprina nodokļu politika, Valsts ieņēmumu dienests un jānodrošina analītiskā kapacitāte.


PB iesaka mazināt nodokļus cilvēkiem ar zemiem ienākumiem

Savukārt Pasaules Bankas eksperti uzskata, ka Latvijas nodokļu politikas stratēģijā ir jāvirzās prom no darbaspēka, sevišķi fokusējoties uz nodokļu samazinājumu darbaspēkam ar zemiem ienākumiem, šodien Finanšu ministrijas (FM) rīkotajā “Nodokļu maksātāju forumā” atzina Pasaules Bankas (PB) ekspertes, kas veikušas Latvijas nodokļu politikas izvērtējumu.

PB Latvijas nodokļu politikas izvērtējumu veica no šā gada sākuma un minētais izvērtējums kalpos kā viens no diskusiju dokumentiem sarunās par Latvijas nodokļu stratēģiju, kas jāapstiprina nākamā gada 1.aprīlī. PB norāda, ka Latvijai ir iespējams audzēt nodokļu ieņēmumu apjomu līdz 32% no iekšzemes kopprodukta, veicot attiecīgas reformas nodokļu politikā.

PB ir izanalizējusi visas lielākās nodokļu pozīcijas un norāda, ka Latvijā ir iespējams paaugstināt nodokļu ieņēmumus, paaugstinot nodokļu likmi, paplašinot nodokļu bāzi, un veicinot nodokļu nomaksu.

PB iesaka Latvijai aplūkot nodokļu sistēmu kopumā, nevis katru nodokli atsevišķi, tāpat svarīgi cīnīties pret izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

PB norāda, ka viens no veidiem, kā izvairīties no nodokļu nomaksas, ir mikrouzņēmumu režīms, kas turklāt negatīvi ietekmē arī sociālo nodrošinājumu. PB eksperti atzīst, ka nodokļu bāzes paplašināšana ļautu vairāk iekasēt uzņēmumu ienākuma nodoklī (UIN), kā arī ieteicams mainīt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) slieksni un pārskatīt patēriņa nodokļa likmes.

PB norāda uz faktu, ka UIN likme ir zema, kā arī šī nodokļa piemērošanas bāze ir šaura, tāpēc Latvijai ieteicams paplašināt nodokļu bāzi un pārskatīt UIN nodokļa atlaides.

PB arī norāda uz PVN plašu piemērošanu, lai gan standarta PVN likme ir tuvu vidējam Eiropas Savienības (ES) rādītājam. Tomēr nozīmīga PVN ieņēmumu daļa netiek iekasēta, jo uzņēmumi izvairās no nodokļu nomaksas. PB arī rosina apsvērt ideju atteikties no izņēmuma gadījumiem, kādos netiek pievienota standarta PVN likme, un ieviest vienotu likmi. PB ieskatā, būtu jāatsakās no samazinātās PVN likmes tādiem pakalpojumiem kā apkure un viesnīcu pakalpojumi. Vienlaikus atzīts, ka pazemināto PVN likmju atcelšana ir politiski jutīgs jautājums. ES ir tikai viena valsts – Slovākija, kurā nav samazināto PVN likmju. PB rosina apsvērt iespēju samazināt PVN slieksni.

PB arī uzskata, ka būtu jāpārskata atbalsts mikrouzņēmumiem, jo tas negatīvi ietekmē sociālās drošības sistēmu. PB eksperti pauž, ka no mikrouzņēmumu nodokļa ir jāatsakās, bet tā vietā domājot par nodokļu atvieglojumiem jaunuzņēmumiem jeb stārtapiem, paredzot tiem nodokļu atvieglojumus, piemēram, uz trim gadiem.

PB ieskatā, būtu jāpārskata arī sistēma, kad nodarbinātajiem tiek piemērota vienota iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme, un ieviest atšķirīgas IIN likmes, kad zemāka IIN likme tiek piemērota mazāku algu saņēmējiem, bet augstāka likme – lielāku algu saņēmējiem.

Izanalizējot kapitāla nodokļus, PB eksperti secina, ka Latvijā iekasētā kapitāla nodokļu kopsumma ir zema.

PB arī secina, ka Latvijā nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi ir salīdzinoši augsti, tomēr ne tik, cik vidēji ES.

Analizējot akcīzes nodokli, PB eksperti secina, ka nav sevišķi daudz iespēju palielināt akcīzes nodokļa slogu. PB iesaka apsvērt akcīzes palielināšanu degvielai.

PB arī iesaka pārtraukt akcīzes nodokļa paaugstināšanu stiprajam alkoholam, turpretī akcīzes nodoklis jāpaaugstina tikai alum un vīnam. Ietiecams arī diferencēt akcīzes nodokli cigarētm.

Jau ziņots, ka janvārī tika parakstīts līgums ar PB par Latvijas nodokļu politikas izvērtējumu. Par pētījumu tiks maksāti 300 000 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. vai PB zina, kā Latvijā varas aplaupa pensionārus, un kādā bada maizē tura simtiem tūkstošu mūsu sirmgalvju, kamēr paši peldas tūkstošos???

 2. cik tad mums daudz to lielo algu???? To caurumu var aizlāpīt tikai uz nabagu rēķina, jo to jau ir lielākais vairums… Es patreiz pat izeju neredzu. Valsts vadība gadiem vedusi uz šo bezizeju. Pat ja ieviesīs vēl dramatiskākus nodokļus, tas valsts kasi neglābs, jo pilnīgi aplama bija nostādne, ka Latvija esot TRANZĪTLILVALSTS un visi nodokļi tik nāks no šis jomas… bet nu tranzītnozares ir bezjēgā izsaimniekotas ,izzagtas vai arī nerentablas jau pēc valdības plāniem. Nu skumji…

 3. tādas frāzes kā ” reformēt tādu un tādu nodokli’ neko neizsaka. Iesaku tadas tuksās labāk nerakstīt.
  Viens ko uztvēru ir ” palielinat nekustamā īpašuma nodokli”

 4. Valstij ir jārūpējas par savu pilsoņu labklājību.
  Nodokļi ir valsts pilsoņiem atņemta nauda.
  Ja cilvēks dzīvo tuvu iztikas minimumam, iekasēt no viņa nodokļus ir amorāli. Tāpēc nodokļi jāiekasē no tiem, kuri var nodokļus maksāt. Tas nozīmē valstī ieviest progresīvo nodokļu sistēmu. Viss!

 5. “PB arī secina, ka Latvijā nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumi ir salīdzinoši augsti, tomēr ne tik, cik vidēji ES.”
  Ja ņemtu vērā arī algas / ienākumus, vai tie mums nebūtu visaugstākie ES?

 6. Varbūt beidzot kāds piespiedīs ieviest progresīvo IIN

 7. cik ilgi vēl tūkstošus pelnošie maksās tikpat lielu nodokli, cik mazo algu saņēmēji ? cik ilgi? Gik ilgi minimums tika aplikts ar nodokli? … idiotisms, bet politiķu rūpes par tautu

 8. Cik noprotu – Latvijas nodoļu sistēmu izprot tikai Grāmatvedis no sestās palātas Stenčos… Pārējie tur taustās un … juceklis.
  Rosinu beigt spēlēt šahu un ķerties pie nodokļu sistēmas reformas kā Šadurskis pie skolu reformas.

  Jā šahu arī vajag spēlēt, bet to reformu gan vajag.

Draugiem Facebook Twitter Google+