×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
2. janvāris, 2014
Drukāt

Ārvalstu komentētāji dažādi vērtē eiro ieviešanu Latvijā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ārvalstu mediji un komentētāji dažādi vērtē eiro ieviešanu Latvijā, norādot uz atsevišķu eirozonas valstu ekonomiskajām nedienām un Latvijas iedzīvotāju dalītajām jūtām pret jauno valūtu.

Daudzos preses izdevumos plaši skaidroti Latvijas centieni ekonomiskās krīzes pārvarēšanai un realizētie pasākumi Māstrihtas kritēriju ievērošanai.

“Latvija eirozonā iestājas dienā, kad vienotās valūtas bloks svin 15.gadadienu, un eiro tagad lieto 333 miljoni eiropiešu,” raksta aģentūra “Reuters”.

Tomēr “Reuters” piezīmē, ka pagaidām Lietuva ir vienīgā ārpus eirozonas atlikusī ES valsts, kas “izrāda kādu entuziasmu par eiro ieviešanu”.

“Horvātija ir iestrēgusi recesijā, bet lielākās ekonomikas, kā Polija, Čehija un Ungārija, ir kļuvušas atturīgas,” norāda aģentūra.

“Ekonomiskās apokalipses sludinātājiem Latvijas pievienošanās eirozonā līdzinās žurku kāpšanai grimstošā kuģi. Eiro bija nolemts, ir nolemts, kā pacients pie mākslīgās elpošanas ierīces un Latvija ir bariņš piemuļķotu eiroentuziastu,” raksta Īrijas laikraksts “Irish Times”.

“Tomēr savā 15.gadadienā eirozona uzņēma savu 18.dalībvalsti, neskatoties uz latviešu vidū ne pārāk siltajām emocijām par lata zaudēšanu,” raksta avīze.

Eiro ieviešu drūmās krāsās ataino arī britu konservatīvais laikraksts “Daily Telegraph”, kas ekonomisko krīzi Latvijā pielīdzina ASV aizvadītā gadsimta Lielajai depresijai, taupības pasākumus dēvē par “šoka terapiju”, bet valūtas maiņu – par “negribīgu pievienošanos eiro”.

“Niecīgā Baltijas nācija Latvija, pretēji savām vēlmēm, Jaunā gada dienā pievienojas eirozonai, kļūstot par 18. un nabadzīgāko valūtas savienības dalībvalsti piecus gadus pēc tās ekonomikas sabrukšanas liesmās,” valūtas maiņu Latvijā apraksta britu avīze.

Pēc “Daily Telegraph” komentētāja novērtējuma, svarīgākais jautājums ir nevis, vai Latvijas ir atgriezusies pie izaugsmes, bet gan vai tai kā “postmarksisma tīģera ekonomika spēs piepildīt savu potenciālu”.

Laikraksts arī brīdina, ka “Latvija ironiskā kārtā sev izgudro jaunu biznesa modeli kā nodokļu paradīzes un ofšora banku centrs krievu finansējumam, pārvilinot noguldītājus no grūtībās nonākušās Kipras, bet tā ir drāma nākamajai dienai”.

Britu raidkorporācija BBC norāda, ka arī Latvijas iedzīvotāju vidū valda dalītas jūtas par naudas nomaiņu. BBC korespondenta aptaujātie iedzīvotāji eiro ieviešanu raksturo gan kā pārliecinošu soli uz integrāciju Eiropā, gan arī pauž bažas par valūtas maiņas izraisītām iespējamām cenu izmaiņām.

Britu izdevums “The Economist” valūtas nomaiņu Latvijā piemin ar videosižetu, kurā stāstīts par Latvijas vēsturē piedzīvotājām naudas zīmēm, kā arī par stratēģiju no apgrozības izņemtās latu banknotes un monētas iznīcināt.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+