×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
3. maijs, 2013
Drukāt

Arvien biežāk bērniem zobus labo narkozē (3)

Foto - RGB StockFoto - RGB Stock

Arvien biežāk Latvijā bērniem zobus labo, izmantojot vispārējo anestēziju. 2000. gadā tā bērnu zobu ārstēšanā izmantota tikai 50, 2010. gadā – 926, 2012. gadā – jau 1154 bērniem. Iemesli tam ir vairāki – vecākiem mazāk rūpju, jo izārstē visus zobiņus uzreiz, bērnam nav diskomforta un sāpju, ārsts var droši strādāt.

 

Valsts ik mēnesi zobu labošanu narkozē RSU Stomatoloģijas institūtā apmaksā 50 bērniem. Gribētāju ir krietni vairāk, tādēļ rindā jāgaida divi līdz četri mēneši. Lai veiktu to ātrāk (jau pēc divām trim nedēļām), par vispārējo anestēziju jāmaksā vidēji 115 lati. Akūtās situācijās palīdzību sniedz uzreiz.

 

Stomatofobija – 
vairākumam mazo 
pacientu

Protams, neviens neapšauba nepieciešamību lietot vispārējo anestēziju, ja bērnam veicamas svarīgas ķirurģiskas procedūras vai nepieciešama tūlītēja un plaša zobu labošana, tomēr indikācijas tās izmantošanai var būt arī izteiktas bērna bailes un nemiers, kas traucē zobārstam strādāt, arī lai novērstu paliekošas bailes pret zobu ārstēšanu vai mazinātu medicīnisku risku. To izmanto arī gadījumos, kad vietējā anestēzija neiedarbojas vai izraisa alerģisku reakciju, un bērniem invalīdiem.

Vairākums mazo pacientu ļoti baidās no zobu daktera, viņa instrumentiem un sāpēm, ko viņš varētu nodarīt, saka RSU Stomatoloģijas institūta zobārste Agnese Ciganoviča:

“Tā sauktā stomatofobija mēdz rasties gan neiejūtīgu ārstu, gan vecāku vainas dēļ. Pareizi būtu bērnu vizītei pie zobārsta sagatavot jau laikus, runājot atbilstoši viņa vecumam. Trīsgadīgais negribēs iet pie zobārsta, ja viņam pateiks, ka pie daktera špricēs, taču nedrīkst arī melot un sacīt, ka viņam neko nedarīs.

Jābrīdina, ka var būt mazliet nepatīkami, jo zobā dzīvo “zobgrauzis”, kas jādabū laukā. Pie zobārsta bērns būtu jāatved jau gada vecumā,” uzsver zobārste.

“Manā praksē ne viens vien gadījums ir pierādījis, ka narkozes izmantošana ir vecāku bezatbildības sekas vai vieglākā ceļa izvēle,” atzīst zobu higiēniste Anda Mironova. “Bieži vien pacienta kartītē ir rakstīts, ka zobi ārstēti narkozē, taču pēc tam regulāras vizītes pie zobu higiēnista izpaliek. “Neļauj tīrīt zobus”, “negrib tīrīt zobus” vai “ir noguris” – tādas ir viņu atrunas, kas noved pie bērna bļaušanas zobārsta kabinetā.”

 

Savaldīt niķīgos 
delverus – neiespējami

Diemžēl anestēzijas līdzekļiem piemīt nelabvēlīga ietekme uz bērna organismu, norāda P. Stradiņa KUS Anestezioloģijas un reimatoloģijas klīnikas ārste Antoņina Sondore: “Tādēļ tikai viena zobiņa labošanas dēļ narkozi labāk neizmantot.” ASV veiktie pētījumi liecina, ka vispārējā anestēzija var nelabvēlīgi ietekmēt bērna smadzeņu attīstību, tādēļ to nebūtu ieteicams lietot agrāk par trīs gadu vecumu. Pētnieki atzinuši, ka bērniem pēc vispārējās anestēzijas mēdz būt sliktākas koncentrēšanās spējas un vājākas sekmes skolā.

Anesteziologs Juris Svaža tam iebilst: “Šajā vecumā citādi nemaz nav iespējams labot zobiņus. Turklāt ne mazāk bīstami ir to nedarīt. Piemēram, ja pie zobiņiem ir fistulas jeb pūslīši, baktērijas var iekļūt sirds iekšējā apvalkā un locītavās, izraisot nopietnas komplikācijas.”

Daži vecāki atsakās no narkozes un savu atvasi zobu labošanas laikā tur, taču arī šāds risinājums, viņaprāt, nav ideāls, jo rodas psiholoģiska trauma un negatīva attieksme pret zobārstiem.

Bērnu zobārstiem jāiztur liela psiholoģiskā slodze, jo nereti vecāki savus niķīgos delverus nespēj valdīt. A. Mironova: “Jābūt gataviem uz negaidītu pacienta reakciju. Zobārsta alga, ko maksā no valsts finansētās programmas, ir maza un nespēj kompensēt lielo slodzi, tāpēc vieglākais un izdevīgākais ceļš ir narkoze. Manuprāt, tā nenovērš bērna bailes no zobārsta, vienīgi atliek “tikšanās” mirkli.”

1. Lai novērstu lieku risku, pareizi būtu vispirms apmeklēt bērna ģimenes ārstu un pārbaudīt veselības stāvokli, veikt asins analīzes un saņemt ārsta atzinumu, vai vispārējās anestēzijas izmantošana ir pieļaujama.

2. Dienā pirms zobiņu ārstēšanas nedrīkst ēst un dzert, jo narkozes laikā atslābst muskulis, kas slēdz ceļu no barības vada uz kuņģi. Ja kļūs slikti, bērns var ieelpot atvemtās masas. Diemžēl vecāki reizēm noklusē, ka tomēr ir ēsts, tādējādi apdraudot bērna veselību.

3. Vispārējā anestēzijā zobus salabo 20 minūšu līdz stundas laikā. Pacientam pamostoties, var būt reibonis, slikta dūša un vemšana. Reizēm mazais pacients dažas dienas ir niķīgs un raudulīgs, jo nesaprot, kas noticis. Apmēram pāris stundas pēc anestēzijas iedarbības var ēst un dzert.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. piekritu bernam ir jaklausa jo man majas ir 6gadnieks kas diemzel ari neklausaun negrib tirit zobus un iet pie zobarsta gala rezultata piepampis vaigs un sastrutojis zobs ko tagad tikai pilna narkoze izraus.es domaju ka savu bernu vairak nomocu ar to ka piekapjos un lauju vinam darit ka vins velas neka uzstajot uz sava kazobi ir jatira un jalabo .

  2. Cik sapratu no raksta, tad zobu sliktais stavoklis ir viennozimigi vecaku vaina. Mani interesetu atbilde uz jautajumu, ka iztirit bernam zobus, ja jebkuri meginajumi tirit tos beidzas neveiksmigi, ar berna histeriju. Izmeginats ir daudz kas lai ieinteresetu, bet 1gads un 3 menesi nepadodas… Tas nozime tirit ar varu, lai tik zobi tiri?!!! Vai ta nebus vardarbiba pret bernu?!!!

    • Nē,vēl ir tāda metode kā bērnu audzināšana, kas vairs nav aktuāli. Modes tendence ir lutināt līdz bezjēdzībai!

Draugiem Facebook Twitter Google+