×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
8. marts, 2012
Drukāt

Arvien vairāk augsta līmeņa plānveida operāciju veic ārpus Rīgas


silke_vi_14

 

“Ļoti pieprasītas ir žults-pūšļa, kā arī trūces operācijas, visas ginekoloģiskās operācijas, kuras pie mums veic ar laparoskopijas metodi, arī vēnu operācijas. Mums ir ļoti labs proktologs, tādēļ plānojam paplašināt arī proktoloģisko operāciju klāstu,” stāsta Aizkraukles medicīnas centra vadītāja Alīda Vāne.

 

Lai veiktu plānveida operācijas, kuras valsts šobrīd neapmaksā, reģionu iedzīvotājiem vairs nevajag doties uz Rīgu. Daudzās medicīnas iestādēs ir gan moderni aprīkotas operāciju zāles, gan iekārtas, bet operācijas veic pieredzējuši ķirurgi, bieži vien no tām pašām “glaunajām” Rīgas klīnikām.

 

Rīgas dakteri dodas uz provinci

“Lauku pacienti dalās divās kategorijās. Viena daļa par katru cenu vēlas braukt uz Rīgu neatkarīgi no tā, ka tas pats dakteris konsultē un veic operācijas arī vietējā slimnīcā. Otra – nevēlas braukt uz Rīgu arī tad, ja ārstējošais ārsts viņam iesaka to darīt,” novērojis traumatologs ortopēds Jānis Dobelnieks. Viņš uzskata, ka iedzīvotāji bieži vien domā, ka Rīgas medicīnas iestādēs gan ārsti gudrāki, gan medicīnas pakalpojumi augstvērtīgāki, neapzinoties vai nenovērtējot to, kas viņiem tiek piedāvāts vietējā medicīnas centrā vai slimnīcā.

“Mūsdienās plānveida medicīniskā palīdzība decentralizējas. Problēma ir tā, ka laukos nereti trūkst speciālistu, piemēram, ķirurgu, traumatologu.

 

Arī jaunie ārsti neiet strādāt uz laukiem. Savukārt daudzās lokālajās slimnīcās, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda un pašvaldību līdzekļus, iekārtotas ļoti modernas operāciju zāles, iepirkta dārga aparatūra. Veidojas paradoksāla situācija – ir telpas, iekārtas, bet nav ķirurga, kas to izmantotu.

 

Turpretī Rīgā ir daudz augsta līmeņa speciālistu, kuri varētu doties uz kādu no šīm slimnīcām, lai veiktu sarežģītas operācijas,” atzīst Jānis Dobelnieks. Arī viņam pašam izveidojusies laba sadarbība ar Aizkraukles medicīnas centru, kurā viņš kopā ar vietējo speciālistu Ēriku Vizuli pacientiem veic gan dažādas sarežģītas operācijas, piemēram, gūžas un ceļa locītavu endoprotezēšanu, gan “lāpa” meniskus un krusteniskās saites.

“Agrāk, lai kvalitatīvi veiktu sarežģītas operācijas, operāciju zālē bija jābūt ļoti daudz dažādiem instrumentiem. Šobrīd vajadzīgs tikai pats galvenais – operāciju galds, lampas, dažas iekārtas. Piemēram, veicot endoprotezēšanas operāciju, firma, kas piegādā endoprotēzi, to piegādā kopā ar visiem instrumentiem. Tas nozīmē, ka šis instrumentu komplekts ir tieši tāds pats, gan operējot Rīgā, gan Liepājā vai Valmierā,” skaidro Jānis Dobelnieks. Jautājums – ja aparatūra ir tāda pati, instrumenti tādi paši, ķirurgs tas pats, tad kādēļ pacientam jābrauc uz Rīgu, ja visu var izdarīt tepat uz vietas?

 

Meklē, kur lētāk

“Pie mums ārstējas ne tikai Siguldas novada iedzīvotāji. Pacienti brauc gan no Rīgas, gan ārzemēm,” apliecina arī Rīgas rajona slimnīcas valdes loceklis Valdis Siļķe. Lielākai maksas pacientu plūsmas piesaistei slimnīca noslēgusi sadarbības līgumus ar klīniku “Premium Medical” un Zinātniskās iniciatīvas centru. Slimnīcas jaunākais piedāvājums – svara samazināšanas operācijas, kuras līdz šim veica tikai ārzemju pacientiem.

Šobrīd vērojama vēl viena tendence – Rīgas iedzīvotāji kopā ar savu dakteri brauc veikt plānveida operāciju uz citu pilsētu vai reģionu, jo tur operācija pacientam kopumā var izmaksāt 20 – 30% lētāk nekā galvaspilsētā. Piemēram, žultsakmeņu operācijas cenas Rīgā svārstās 300 – 400 latu robežās, bet Cēsīs to var veikt par 200, bet Aizkrauklē par 250 latiem. Arī trūces vai hemoroīdu operācija Siguldā vai tajās pašās Cēsīs pacientam izmaksā vidēji simt latus lētāk.

“Tas nav pareizi, ka visas ķirurģiskās operācijas koncentrējas tikai lielajos medicīnas centros Rīgā un vēl dažās lielajās pilsētās. Apmēram 80% no tām iespējams veikt arī tuvāk pacienta dzīvesvietai. Tas ir gan ērtāk, gan izdevīgāk, jo aiztaupa ceļam iztērēto laiku un naudu,” secina arī plastikas ķirurgs Pēteris Laucis, kurš pacientus operē ne tikai Valmierā un Rīgā, bet arī Norvēģijā. Daudzviet pasaulē tā ir plaši pieņemta prakse. Piemēram, Zviedrijā speciālisti, pat veselas ārstu brigādes, “klejo” apkārt, operēdami te vienā, te citā slimnīcā. Turklāt tas notiek ne tikai vienas, bet arī vairāku valstu ietvaros.

 

Plānveida ortopēdisko operāciju cenas (Ls) *

Medicīnas iestāde Cementējamā gūžas EP Bezcementa gūžas EP Ceļa locītavas EP Artroskopija celim
TOS* 2108 2990 2553 481
Rīgas 2. slimnīca 1317 2064 1871 178.89
Aizkraukles slimnīca 1170 1900
1800 285
Jelgavas pilsētas slimnīca 1204
1598 255
Vidzemes slimnīca 1143 (bez implanta vērtības) 1143 (bez implanta vērtības) 1143 (bez implanta vērtības) 320
Ziemeļkurzemes slimnīca 1394 2255 1686 280

*Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca

Cenas ir aptuvenas, jo dažās medicīnas iestādēs tajā iekļauj anestēzijas, gultas dienas u. c. izmaksas, bet citās par to jāmaksā atsevišķi

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+