Foto-Stock.hxcng
Foto-Stock.hxcng
Foto-Stock.hxcng

Arvien vairāk cilvēkiem ir sausās acs sindroms 0

Latvijā pašlaik no tā dēvētā sausās acs sindroma cieš trīs reizes vairāk cilvēku nekā pirms desmit gadiem, kas galvenokārt skaidrojams ar datoru lietošanas straujo izplatību, norāda speciālisti saistībā ar gaidāmo Pasaules redzes dienu, ko atzīmē ceturtdien, 10.oktobrī.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 29
Lasīt citas ziņas

“Ar šo kaiti sirgstošo cilvēku skaits ir strauji palielinājies. Ja pirms desmit gadiem no visiem pacientiem, kas vērsās pie acu ārsta, 20% bija ar sausās acs sindromam raksturīgām pazīmēm, tad pašlaik šis īpatsvars ir palielinājies līdz pat 60%,” pastāstīja “Veselības centrs 4” oftalmoloģe Irēna Nikolajeva.

Aptieku tīkla “EUROAPTIEKA” farmaceite Līva Feldmane atzina, ka pašlaik biežāk nekā agrāk cilvēki iegādājas līdzekļus sausās acs sindroma novēršanai. Pieaugums, pēc viņas paustā, saistāms ar to, ka daudzi neseko speciālistu ieteikumiem, tostarp darba laikā neievēro pauzes, lai atpūtinātu acis un organismu kopumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sausās acs sindroms var šķist nebūtiska saslimšana, taču tās dēļ var rasties ne tikai diskomforta sajūta, bet arī infekciozi un alerģiski acs iekaisumi, redzes bojājumi, galvas, kakla un muguras sāpes, nogurums un nervozitāte – tas savukārt var ievērojami pasliktināt cilvēka dzīves kvalitāti.

Jebkurš darbs, kas prasa redzes piepūli, izraisa retāku plakstiņu mirkšķināšanu, kā dēļ samazinās acs mitrināšana. Sausās acs sindromu biežāk novēro cilvēkiem, kuri ilgstoši strādā ar datoru, kā arī daudz lasa, skatās televizoru vai garas stundas pavada pie automašīnas stūres.

Simptomi, kas var liecināt par sausās acs sindromu, ir graušanas vai svešķermeņa sajūta acīs, apsārtums, dedzināšana un nieze, acu nogurums, sāpes acīs, fotofobija jeb bailes no gaismas, pārejoša redzes miglošanās, sausuma sajūta acīs vai tieši pretēji – asarošana, diskomforts acīs vakaros un no rītiem, gļotaini izdalījumi, samazināts asaru daudzums, smaguma sajūta plakstiņos, vēlme tos nepārtraukti piemiegt.

No sausās acs sindroma radītā diskomforta tomēr ir iespējams izvairīties, ja cilvēks ievēro vairākus nosacījumus.

Tiem, kuri garas darba stundas pavada pie datora, oftalmoloģe Nikolajeva iesaka izstrādāt sevī paradumu biežāk mirkšķināt acis, skatoties monitorā. Turklāt būtu jāievēro relaksācijas pauzes – reizi stundā vismaz uz piecām minūtēm acis ir jāatpūtina, novēršot tās no datora ekrāna. Šādos darba pārtraukumos būtu svarīgi acis aktīvi izvingrināt, vispirms fokusējot tās uz kādu priekšmetu tuvumā, bet pēc tam – tālumā. Lai acis atpūstos, tās der arī paapļot, kā arī pamīšus fokusēt uz augšu un uz leju.

Tāpat liela nozīme ir gaisa kvalitātei darba telpās, tāpēc tās iespējami biežāk ir jāvēdina. Svarīgs faktors ir arī veselīgs dzīvesveids, tostarp uzturs – viens no efektīvākajiem līdzekļiem redzes profilaksei ir dažādu augļu un dārzeņu lietošana uzturā.

Jāatceras, ka acs ābola virsma prasa kopšanu un mitrināšanu, tāpēc cilvēkiem ar jūtīgām acīm, kas daudz strādā pie datora vai veic citu darbu, kam nepieciešams ilgstošs redzes sasprindzinājums, būtu jālieto līdzekļi sausās acs sindroma novēršanai. Svarīgi, lai tie būtu jaunākās paaudzes preparāti, kuri nesatur konservantus, uzsvēra oftalmoloģe.

Reklāma
Reklāma

Savlaicīgi atklājot redzes traucējumus, 85% gadījumu tie ir novēršami un ārstējami, tāpēc tāpēc ikvienam vismaz reizi gadā vajadzētu apmeklēt oftalmologu, lai veiktu profilaktisko redzes pārbaudi, viņa mudināja.

“EUROAPTIEKA” farmaceite Feldmane pastāstīja, ka aptiekās ir pieejams plašs klāsts dažādu bezrecepšu gēlveida vai pilienveida līdzekļu, kas pasargā acis no izžūšanas, tomēr gadījumos, kad cilvēku piemeklē acu problēmas, noteikti būtu jāvēršas pie oftalmologa, lai atrastu vispiemērotāko ārstēšanas līdzekli.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.