×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
17. novembris, 2014
Drukāt

Arvien vairāk patriotismu saista ar nebraukšanu prom no Latvijas (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Pēdējo trīs gadu laikā pieaudzis to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri patriotismu saista ar nebraukšanu prom no Latvijas īslaicīgu grūtību dēļ, liecina “DNB Latvijas barometra” pētījums, kas veikts Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas priekšvakarā.

Kā informēja “DNB bankas” sabiedrisko attiecību vadītāja Teika Lapsa, jautāti, kas raksturo, ko īsti nozīmē būt patriotam, vislielākais skaits – 44% respondentu – atbildēja, ka tas nozīmē nebraukt prom no Latvijas īslaicīgu grūtību dēļ. Pirms trīs gadiem to par patriotisma izpausmi respondenti uzskatīja retāk – 2011.gada aptaujā šādi atbildēja 39%.

Tāpat pieaudzis to iedzīvotāju skaits, kas patriotismu saista ar valsts svētku svinēšanu – 2011.gadā šādi domāja 24% iedzīvotāju, bet šogad – 32%.

Gandrīz trešdaļa jeb 32% uz jautājumu, ko īsti nozīmē būt Latvijas patriotam, atbildējuši, ka radīt un audzināt bērnus, kas ir par diviem procentpunktiem vairāk nekā 2011.gadā.

Turpretī samazinājies to iedzīvotāju skaits, kas patriotismu saista apzinīgu strādāšanu un nodokļu maksāšanu, personiski piedaloties valsts labklājības celšanā. Ja pirms trim gadiem šādu atbildi sniedza 39%, tad šogad 30%.

Tāpat mazāk nekā iepriekš kā patriotismu raksturojošu vērtību šogad iedzīvotāji uzskata savas valsts vēstures pārzināšanu un savas valsts aizstāvēšanu no ienaidniekiem nepieciešamības gadījumā. Vēstures pārzināšana šogad kā patriotisma apliecinājums būtiska šķitusi 28% aptaujāto, iepretī 35% 2011.gada aptaujā.

Vēl būtiskāk kritusies attieksme pret savas valsts aizstāvēšanu no ienaidniekiem nepieciešamības gadījumā – 2011.gadā 37% iedzīvotāju to uzskatīja par patriotisma apliecinājumu, savukārt šogad tā domā 28%.

Kā uzskata, Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers, “mazliet neloģisks tas patriotisms sanāk”. “Apgalvojums “esmu patriots” pats par sevi maz ko pasaka. Tādēļ skatāmies dziļāk – patriotam svarīgākais ir nebraukt prom, audzināt bērnus un svinēt valsts svētkus. Apzinīgs darbs un nodokļu maksāšana triju gadu laikā zaudējusi savu ideoloģisko svaru. Valsts svētki savukārt tiek svinēti, apmeklējot publiskus pasākumus, piemēram, koncertus un salūtus. Par kādu naudu lai tos rīko – nodokļi un darbs nav pārāk svarīgi,” uzskata Austers.

Kā secina Sociālantropologs Roberts Ķīlis, esot uzmundrinoši pārliecināties, ka vairums iedzīvotāju patriotismu saista ar konkrētām, “pat ikdienišķām rīcībām, ne tik daudz svētku svinēšanu – bērnu audzināšana, nodokļu maksāšana – to, ko nereti dēvē par “pilsoniskiem tikumiem”, nevis deklarācijām”.

Pozitīvi patriotismu raksturojošās pazīmes vērtē arī Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs. “Patriotisma izpausmes ir visai veselīgas: nebraukt prom no Latvijas īslaicīgu grūtību dēļ, radīt un audzināt bērnus, personīgi piedalīties valsts labklājības celšanā. Lai vai kā, bet īstermiņa ķibeles tiks pārvarētas, un tās pārvarēsim mēs – parastie cilvēki ar mūsu kopīgo sniegumu, nevis kāds mesija, kuram parādoties, valdība visu izdarīs mūsu vietā. Te, manuprāt, slēpjas tautas spēks un potenciāls,” savu viedokli skaidro ekonomists.

Kā ziņots, saskaņā ar šīs aptaujas datiem, kopumā 67% aptaujāto mūsu valsts iedzīvotāju sevi uzskata par Latvijas patriotiem.

“DNB Latvijas barometrs” ir ikmēneša socioloģiskais pētījums, kurā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgās jomās. Vienlaikus iedzīvotājiem ikreiz tiek uzdots pastāvīgo jautājumu kopums, kas mēnesi pa mēnesim atspoguļo sabiedrības vispārējā noskaņojuma izmaiņas.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. galvenais ir dzīvot okupētā latvijā

 2. Tikai bezidentitātes padomietis domā, ka savas neveiksmes viņš/viņa var pārvarēt, vai savu mazvērtības sajūtu izdzēst, mūkot prom uz citu valsti kur viņš neizbēgami būs 2. šķiras pilsonis.

 3. Daudzi vienkārši nevar aizbraukt (nav pareizā pase, vecums u.c.)! Un viņi arī ir patrioti?

  • Kāda saistība aizbraukšanai ar patriotismu? Ar pliku dibenu arī nekāds patriots nebusi.
   Man arī ir iespēja un vēlme aizbraukt pie dēla, lai vismaz varētu pensijas gadus pavadīt ar cilvēka cieņas iztiku un adekvātu dzīves veidu par nostrādātiem gandrīz 50. gadiem Latvijā, kuras pensijas aprēķins te ir zem iztikas minimuma! Esmu spiests šeit palikt tuva veca cilvēka dēļ, kurš nevēlas vairs mainīt dzīvesvietu, bet ne patriotisma dēļ. Negaidu viņas nomiršanu, bet ja tas notiktu, es ne dienu šeit nepaliktu, jo esmu jau vairākas reizes bijis nākošajā mītnes zemē un tajā neviens godprātīgs pilsonis un piemērojoties mītnes zemes likumiem, netiek uzskatīts par 2. širas cilvēku.
   Tā kā nevajadzētu dzīves nepieciešamību jaukt ar patriotismu, bet sākt ar dzīves līmeņa celšanu un sākt valdošajiem beidzot pildīt savus solījumus, bet ne tikai savu algu celšanu.

 4. Bet ja vienā jaukā dienā mēs dzirdētu šādi – Ar rītdienu nevalstiska orgaizācija ”…….” palīdzēs aizbraukt gribētājiem,palīdzam atrast darbu,dzīvošanu un apmaksājam ceļa izdevumus. Tad jūs redzētu cik daudz būtu to patriotu.

 5. Arvien uz aizbraucēju rēķina palielinās okupācijas aktīvistu,bijušo okupācijas represīvo iestāžu(VDK,IeM,tiesu sistēmas) darbnieku un viņu ģimenes locekļu,uzpirkto represēto,ārzemju latviešu īpatsvars.Pie kā novedis šī sabiedrības slāņa mērķcietīgs procentuāls palielinājums ir tiešā veidā saistams ar draudiem nacijai.Nevar ar mēsliem uzcelt labu māju!

 6. Īslaicīgas grūtības gandrīz ceturtdaļgadsimta garumā.
  Nav patriotisma bez nacionālisma. Ja patriotisms ir tas, ko mēs darām, tad nacionālisms ir tas, kurš mums dod atbildi kāpēc mēs to darām. Ja kāds par to šaubās, pamēģiniet pamatot patriotisku rīcību ārpus nacionālisma un jūs sapratīsiet, ka tas nav iespējams. Internacionalistu un globālistu acīs patriotisms ir galīgā muļķība. Taču viņi labprāt gribētu redzēt cilvēkus, kuri pašaizliedzīgi viņiem kalpo. Un viņi tādus labprāt uzslavēs un sauks par patriotiem. Šinī gadījumā tas skan apmēram tā: “nebēdziet projām, kalpojiet mums, maksājiet mūsu uzliktos nodokļus, klusējot pacietiet visas mūsu sastrādātās nejēdzības un jums nodarītās pārestības, pacietīgi dzīvojiet zem iztikas minimuma un mēs jūs sauksim par PATRIOTIEM.

  • Piekriitu,ljoti labs koments:)))

  • 100 % taisnība! Kādreiz bija padomju savienība, tad kurš aizbrauca uz ,,ceļinu,, skaitījās bija liels patriots, taga ir cita – Eiropas savienība un strādājot tur, vairs neesi savas valsts patriots! Paskaidrojiet, kāda atšķirība? Ne jau ar patriotismu noturēs cilvēkus melu, nabadzības, bezdarba un birokrātisma apstākļos, turot mūs tieši par 2. šķiras cilvēkiem savā Valstī.

 7. Tie nagi un rokas izskatās vienkārši slimi tajā bildē. Ielieciet labāk kādu skaistu Latvijas dabas ainavu.

Draugiem Facebook Twitter Google+