Foto-Stock.xchng

Arvien vairāk slimo ar akūtām elpceļu infekcijām
 0

Slimību profilakses un kontroles centrs ziņo, ka šogad ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām (AAEI) iedzīvotāji slimo biežāk nekā pērn vai aizpērn. Oktobra vidū vidēji 1254 no katriem 100 000 iedzīvotājiem bija saķēruši adenovīrusu vai respiratori sincitiālo vīrusu. Visvairāk saslimušo ir Rīgā, Jelgavā un Rēzeknē. 


Reklāma
Reklāma

 

Var skart arī limfus

VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Policija aicina atpazīt attēlā redzamās sievietes, kuras nokārtoja dabiskās vajadzības Rīgas skolas sporta kompleksā 15
Lasīt citas ziņas

Vai nav vienalga, kas iekļuvis elpceļos, adenovīruss vai kāds cits tā sugas brālis, iesnas un klepus būs tik un tā? Rīgas Stradiņa universitātes profesore infektoloģe Ludmila Vīksna skaidro, ka katrs no šiem vīrusiem dod priekšroku citai elpceļu daļai, piemēram, adenovīrusu infekcija izraisa pamatīgas iesnas un nereti skar arī limfātisko sistēmu, tādēļ, slimojot ar šo elpceļu infekciju, cilvēks var just arī vēdersāpes, kuru iemesls ir palielinātie limfmezgli vēdera dobumā. Citi vīrusi vairāk iecienījuši augšējos elpceļus, tādēļ slimnieks cieš no spēcīgām kakla sāpēm. Diemžēl nav radīta vakcīna, kas pasargātu no akūto augšējo elpceļu vīrusiem, izņemot gripu, tādēļ īsā laika posmā pilnīgi iespējams pārslimot visu šo slimību klāstu. Divreiz pēc kārtas ar to pašu vīrusu gan inficēties nevar.

Lai ārpus mājas sevi aizsargātu, Ludmila Vīksna iesaka reizi četrās stundās ieziest deguna gļotādu ar kādu pretvīrusu krēmu, piemēram, virogelu un mentosilu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja ir paaugstināta temperatūra, parādījušās kakla sāpes vai iesnas, pirmās dienas vajadzētu palikt mājās. Pirmkārt, lai nobremzētu slimības attīstību, otrkārt, lai neinficētu apkārtējos,” uzsver infektoloģe.

Pret AAEI īpaši medikamenti nav izgudroti, tāpēc vispareizāk būtu slimības laikā dzert daudz upeņu vai citu ārstniecisko augu tējas, ēst ķiplokus, sīpolus un neaizmirst arī par C vitamīnu.

“Visbīstamākā situācija veidojas tad, kad vīrusu infekcijai pievienojas bakteriālā, piemēram, pneimokoku infekcija, kas izraisa pneimoniju, retāk otītu,” brīdina infektoloģe. Visdrošākā aizsardzība pret AAEI radītajām komplikācijām ir vakcinēšanās. Lai gan valsts šobrīd to apmaksā bērniem līdz divu gadu vecumam, profesore Ludmila Vīksna uzskata, ka šāda pote būtu jāsaņem arī vecāka gadagājuma cilvēkiem – tiem, kas slimo ar hroniskām slimībām, piemēram, cukura diabētu, ļaundabīgām saslimšanām. Veicot to par pilnu maksu, šobrīd jārēķinās vidēji ar 15 – 20 latiem.

 

Gripu vēl nemana

Gripu ar citām augšējo elpceļu infekcijām vieno vienīgi vīrusu iekļūšanas veids organismā un pirmie slimības simptomi. Tā ir daudz bīstamāka, jo bojā asinsvadus un līdz ar to arī iekšējos orgānus, īpaši plaušas, un cilvēks var aiziet bojā dažu dienu laikā, norāda profesore. Turklāt gripas vīrusiem piemīt spēja nemitīgi mainīties un sagādāt cilvēkiem arvien jaunus nepatīkamus pārsteigumus. Vīrusa mainīgas dabas dēļ pret to organismā neveidojas noturīga aizsardzība, tādēļ vakcinēties pret to vajag katru gadu.

Reklāma
Reklāma

Pagaidām Latvijā reģistrēts tikai viens gripas gadījums. Tā bijusi A tipa gripa, kas ievesta no Ķīnas. Profesore Vīksna stāsta, ka dienvidu puslodē gripas epidēmija jau tuvojas beigām, bet ziemeļu puslodē vēl īsti nav sākusies. Šajā gripas sezonā aktuāli būs divi A tipa gripas vīrusi – H1N1 un H3N2, kā arī B tipa vīrusi. Aizsardzība pret tiem iekļauta jaunajā gripas vakcīnā, kas pieejama visā Latvijā.

Valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu pacientiem ar hroniskām slimībām, bērniem no 6 līdz 23 mēnešu vecumam, cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma un grūtniecēm, pārējiem tā izmaksās vidēji 5 – 8 latus.

 

uzziņa

Adenovīrusi izplatās gaisa pilienu ceļā vai ar inficētiem priekšmetiem. Jau slimības pirmajās dienās ir izteiktas iesnas, rīkles gala apsārtums un palielināti kakla limfmezgli. Raksturīga pazīme – sāpes un dedzinoša sajūta acīs.

Respiratori sincitiālais vīruss izplatās gaisa pilienu ceļā, ar netīrām rokām, inficētu gultas veļu, rotaļlietām… Raksturīgs drudzis, vieglas galvassāpes, vājums, nelielas muskuļu sāpes, aizlikts deguns, kņudināšana rīklē un degunā, šķaudīšana, sauss klepus. Inficēšanās var būt bīstama zīdaiņiem no sešu nedēļu līdz pusgada vecumam.

Paragripa – tipiska gaisa pilienu infekcija. Slimība sākas pakāpeniski, vistipiskākā pazīme – sauss, rejošs klepus, skrāpēšanās sajūta aiz krūšu kaula, balss aizsmakums.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.