Ārzemju spiegi “Facebook” vietnes aizsegā zog NATO noslēpumus 0

 

NATO sabiedroto bruņoto spēku komandieris un citas augsta ranga NATO militārpersonas nokļuvušas pastiprinātas trauksmes centrā sakarā ar drošības apdraudējumu, ko izraisīja NATO štāba Briselē darbinieku neuzmanība, piekrītot sniegt informāciju viltotai sociālās vietnes “Facebook” lapai pēc “draugu lūguma”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

Tīmekļa “draugi”, kas visdrīzāk bija ķīniešu spiegi, izveidoja viltotu “Facebook” lapu ar NATO sabiedroto bruņoto spēku komandiera ASV admirāļa Džeimsa Stavrida vārdu, lūdzot piedalīties un izteikties arī citas NATO amatpersonas, raksta avīze “The Daily Telegraph”. Starp tiem, kas pieņēmuši “draudzīgo lūgumu” amerikāņu admirāļa vārdā, bijuši augsta ranga britu virsnieki NATO štābā un Britānijas Aizsardzības ministrijas amatpersonas. Viņi uzskatīja, ka kļuvuši par tuviem draugiem NATO spēku pavēlniekam Stavridim, taču visa viņu atklātā informācija, tajā skaitā privātās e-pasta adreses, tālruņa numuri un fotoattēli, nonāca ārvalstu izlūkdienestu rīcībā.

NATO štāba amatpersonas nevēlas publiski atzīt, kas rīkoja ielaušanos admirāļa Stavrida kontā, atveidojot viņa lapu “Facebook” vietnē. “DT” izdevies uzzināt, ka, NATO drošībniekiem izmeklējot šī incidenta apstākļus, secināts, ka pierādījumi norāda uz “valsts atbalstītām personām Ķīnā”. Lai gan viņiem visdrīzāk nav izdevies iegūt kādu patiešām slepenu militāru informāciju no piekļuves NATO amatpersonu “Facebook” kontiem, incidents izraisījis lielu samulsumu alianses mītnē Briselē. NATO drošībnieki ieteikuši štāba vecākajiem virsniekiem un amatpersonām atvērt pašiem savas lapas sociālajā tīklā, lai novērstu drošības pārkāpumu atkārtošanos, atzīmē “DT”.

CITI ŠOBRĪD LASA

NATO “draugiem” izdevies iegūt lielu daudzumu personiskās informācijas par NATO amatpersonām: e-pasta adreses, dzimšanas datus, mājas adreses, ģimenes locekļu fotoattēlus.

 

Dažas amatpersonas pat atklājušas savu pašreizējo amatu un dienesta vietu, kā arī pārdomas, kas ļauj spriest par viņu uzskatiem un domāšanas veidu. Analītiķi uzskata, ka jebkuras ārvalsts izlūkdienests būtu sajūsmā par šādu informācijas klāstu, ko var izmantot, lai izveidotu detalizētus aprakstus par varbūtējiem izspiegošanas vai pat šantāžas objektiem.

 

Līdz šim tika uzskatīts, ka “Facebook” lieto vismodernākos tehniskos paņēmienus, lai atklātu viltotas lapas, kam esot ļoti atšķirīgas iezīmes no īsto “Facebook” lietotāju kontiem. Negribīgi apstiprinot, ka pret NATO spēku komandiera mājas lapu ticis vērsts kiberuzbrukums, NATO štāba pārstāvis atteicās izteikties par drošības apdraudējuma izcelsmi, viņš to nodēvējis par “sociālo inženieriju”, kam neesot sakara ar spiegošanu, lai gan citi avoti drošības dienestos apstiprinājuši, ka pēdas ved uz Ķīnu.

Analītiķi apstiprina, ka ar kiberspiegošanu globāli nodarbojas Ķīnas izlūkdienests, kuru interesē ne tikai militārie noslēpumi, bet jebkura Rietumu dzīves joma. Nozagto tehnoloģiju jomā ir radariem neatklājamu lidaparātu būve, beztrokšņa zemūdeņu dzinēji, kosmosa izpēte un saules enerģijas izmantošanas metodes. “Katru mēnesi mēs atklājam tūkstošiem kiberuzbrukumu visās nozarēs, ko veic ārzemju izlūkdienesti vai viņu atbalstītas personas,” intervijā “DT” atzinis ASV Federālā izmeklēšanas biroja direktora palīgs kibernoziegumu atklāšanā Šons Henrijs. Ķīna un Krievija plaši izmanto kiberspiegošanu, lai iegūtu ASV tehnoloģiskos noslēpumus un izmantotu tos savā saimnieciskajā attīstībā.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.