×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
14. februāris, 2017
Drukāt

Ārzemniekiem Latvijas zemes tirgū nebūs šķēršļu (35)

Foto LETAFoto LETA

Šodien Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā izsijāja ap trīsdesmit trešajam un galīgajam lasījumam iesniegtos priekšlikumus grozījumiem likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”, kas ietver noteikumus lauksaimniecībā izmantojamās zemes pircējiem un kuram tādējādi būtu jāierobežo ārzemnieku pieplūdums Latvijas zemes tirgū.

Lielāko daļu iesniegto priekšlikumu gan neatzina par noderīgiem. Starp noraidītajiem bija vairāki Saeimas deputāta Edgara Putras priekšlikumi, piemēram, noteikt, ka pircējam jāprot valsts valoda, jādeklarē pastāvīgā dzīvesvieta Latvijā, rakstiski jāapsola gada laikā pēc zemes iegādes uzsākt zemes izmantošanu lauksaimniecībā un citi. Tāpat izbrāķēja Saeimas deputāta Armanda Krauzes (ZZS) priekšlikumu uz pusi samazināt platību, kas var piederēt vienai fiziskai vai juridiskai personai. Pašlaik likumā noteikts, ka īpašumā var iegūt zemi līdz 2000 hektāru platībā.

Starp atbalstītajiem bija Zemkopības ministrijas parlamentārā sekretāra R. Arnīša ierosinājums uzlikt zemes īpašniekiem pienākumu līdz 2018.gada 1.janvārim reģistrēt vietējās pašvaldībās līdz 2014.gada 1. novembrim veiktos zemes pirkumus.

Komisija daļēji atbalstīja deputāta Armanda Krauzes ierosinājumu ierobežot darījumus ar zemes pircēju saistītām personām, nosakot, ka tās varēs iegūt īpašumā līdz 4000 hektāriem zemes. Tādējādi mēģinās ierobežot daudzu tūkstošu hektāru lauksaimniecības zemju koncentrēšanās viena vai savstarpēji cieši saistītu cilvēku rokās, izmantojot vairāku juridisko personu reģistrēšanu, kas savukārt veicina mazo saimniecību likvidēšanu un cilvēku aizplūšanu no laukiem.

Trešajam lasījumam deputāti piekrita arī Saeimas Juridiskā biroja priekšlikumam noteikt, ka Latvijā zemi var nopirkt ārzemnieki, kuriem ir ES pilsoņa reģistrācijas apliecība.

Saeimas deputāts Ingmārs Līdaka (ZZS) gan atzina, ka, ieviešot šo noteikumu, viņam neesot pārliecības, vai Eiropas Komisija nepieprasīs to atcelt un vai pēc kāda laika šis likums Saeimas deputātiem nebūs jālabo vēlreiz. Viņš arī atzina, ka šo likumu deputāti spiesti grozīt, pakļaujoties Eiropas Komisijas (EK) prasībai. Kā zināms, zemes iegādes noteikumus Saeima mīkstināja jau pirmajā lasījumā, bez jebkādām debatēm, klusi un mierīgi no likuma izsvītrojot prasību pircējiem būt ar lauksaimniecisku izglītību vai ar lauksaimnieciskā darba pieredzi. Pašlaik likumā gan paliek prasība, ka par 10 hektāriem lielāku zemes gabala iegādei pircējam (fiziskai personai) vajadzīga vietējās pašvaldības atļauja. Ja pērk uzņēmums, tad atļauja jāprasa, pērkot par 5 hektāriem lielāku īpašumu.

Tomēr pēc pašlaik komisijā izdarītajiem likuma labojumiem, ārzemniekam nebūs šķēršļu, lai Latvijā brīvi nopirktu zemi. Ja no likuma bija jāsvītro prasība pēc izglītības un lauksaimnieciskā darba pieredzes, tad astoņu mēnešu laikā Saeimas deputāti tā arī nav atraduši, ko likt to vietā.
Kā gaisā pakārta joprojām paliek 10 480 Latvijas pilsoņu parakstītā prasība pārtraukt zemes izpārdošanu ārzemniekiem, kas pēc likuma jāskata Saeimā. Bet kopš pagājušā gada 15.septembra tā guļ uz komisijas priekšsēdētāja Romāna Naudiņa (Nacionālā Apvienība) galda.
Trešajam un galīgajam lasījumam komisijas sagatavotos grozījumus Saeimā paredzēts skatīt marta sākumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Pāķiska filozofija. Neviens nav kļuvis bagātāks ar šķēršļu likšanu. Ārzemnieki māk likumīgi apiet visus panaivos šķēršļus, kamēr mūsu bāleliņi tik vien māk kā bļaut – mūsu, mūsu, mūsu un gaidīt, ka kāds no augšas pasniegs kādu dāvanu.

 2. Latviešu zemnieks varēs gan saimniekot savā (nu labi, ne gluži savā) īrētajā zemes gabalā, par kuru maksās renti ārzemniekam, bet tas, savukārt, saņems savas zemes apsaimniekošanas subsīdijas no savas valsts, ne no LV. Būs kā 19.gadsimtā, kad zemnieks maksāja renti muižkungam par zemes izmantošanu.

 3. Tas tak ir pret Latvijas Satversmi, tur skaidri un gaiši rakstīts “Latvija kā demokrātiska, tiesiska, sociāli atbildīga un nacionāla valsts balstās uz cilvēka cieņu un brīvību, atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības un ciena mazākumtautības. Latvijas tauta aizsargā savu suverenitāti, Latvijas valsts neatkarību, teritoriju, tās vienotību un demokrātisko valsts iekārtu.”. Ko lai dara, jāiet ņemt vara atpakaļ, lai neiztirgo MŪSU zemi?

 4. Vietējiem lauksaimniekiem pieprasa izglītību un pieredzi šajā jomā, bet svešiniekiem tas viss pie vienas vietas… Lūk patiesā EK seja attiecībā pret Latviju!!!

  • Lauksaimnieka izglītību vietējajiem prasa paši vietējie – deputāti . Ārzemniekiem nav žēl atmest caur lobētajiem kādas kapeikas, lai tie “likumdevēji” (kas domā sīkos mērogos) paši savējos vietējos izčakarē.

 5. Zemes tirgošana daudzviet var izrādīties pretlikumīga. Man piederošais īpašums Kliņğeri, Kalna pagasta Vagulānoa, Jēkabpils novadā, tika pretlikumīgi atsavināts, ko varu pierādīt ar dokumentāli. No īpašuma Auseklīša 21-33, Jēkabpilī atteicos, jo tika diskriminēta privatizācija,, pirkts izsolē kā bankā ieķīlāts īpašums, par nostiprināšanu zemes grāmatā prasīts kukulis. Tas laikam man par pirmā neatkarības karoga ienešanu Baltika 88 atklāšanas brīdī. Ignorējot satversmi tiku atstāts bez dzīves vietas. Domājams ir daudz līdzīgu piemēru.

 6. Šo valsti glabs pagrieziens pa kreisi..Gribat savas lauku ainavas? Gribat cilvēkus laukos?
  Visi uz referendumu!!! Lielo uzņēmhmu nacionalizācija, ostu nacionalizācija, zemes nacionalizācija ar sekojoßu sadali lietotājie.

 7. Ko dara Brigmaņa banda, kas sevi uzskata par “zemniekiem”? .., nevis zemnieki.

  • ” ..gaisā pakārta joprojām paliek 10 480 Latvijas pilsoņu parakstītā prasība pārtraukt zemes izpārdošanu ārzemniekiem, kas pēc likuma jāskata Saeimā. Bet kopš pagājušā gada 15.septembra tā guļ uz komisijas priekšsēdētāja Romāna Naudiņa (Nacionālā Apvienība) galda.”

 8. Viss sākās ar to, ka atļāva breša zemniekiem savākt labākos gabalus, par smiekla naudu par sertifikātiem to izpirkt it kā un tad – sākt tirgot ārā! Zeme kā valsts galvenais resurss drīkst būt privātpersonai tikai lietošanā! Nekādas spekulēšanas, nekādas neapstrādāšanas!
  Nākamais – neatraidāmie mantinieki, kuriem no zemes darbiem jēga kā cūkai no Saules! Arī tiem bija tikai viena doma – pārdot par grašiem, nopirkt fordu vai opeli, piedzerties un nosisties!
  Bet ir izeja. Kā valsts lauksaimniecības pamatpolitiku ir jādeklarē bioloģisko lauksaimniecību – visas priekšrocības un atbalsts mazām bioloģiski saimniekojošām saimniecībām, kaimiņiem visvisādi pesticīdu lietošanas ierobežojumi, robežjoslas utt. Lai maksimāli apgrūtinātu dzīvi tiem svensoniem.
  To nevar liegt – Rietumos tas ir modē, vides aizsardzība arī utt.

 9. bezkapitāla kapitālisms ir kaps Atbildēt

  jā, beidzot bauram, atklāj, ka lauku iznīcināšana ir rezultāts tam,. ka zviedreļu un citu šķirņu plukatas nozaga šiem nu jau 4 “abrenes” par grašiem..jā, jā, brīvais tirgus, paši vainīgi utt:))

 10. Vajag iet uz seimi un ar automatiem saut,savadi zaglu banda nesaprot!

  • Kamer tauta necelsies no snauda. Tikmer zagli pildis savas kabatas ar nodoklu naudam. Ir visiem jacelas un jagaz VISA Saeima un pasvaldibas. Un nevis apsaut bet cietumos sabazt ar otram pusem un berniem.

 11. Cits nekas jau nav palicis Latvijā, ko zaglīgiem oligarhiem iztirgot.

 12. Baroni aptaisījās….un pareizi, ka EK uzlika šīm zemju likumam virsū, jo ierobežoja tas kā reizi vietējos pircējus!

 13. Varbut ne Latgale, bet citos novados jau nav zemes ko nopirkt. Man laukos ir 10 ha, bet jadoma ko darit ar tiem lai nopelnitu, jo nav brivu zemju. Paris saimnieki visu izpirkusi, apsejusi ar rapsi, miglo ka traki. Bet es savus 10 ha nelausu uzart.
  Butu labak noteikusi cik ha drikst but vienam zemniekam. Savadak cikst ka no laukiem beg cilveki prom. Beg prom, jo lielie zemnieki, kam naudas pietiek, visu izperk vai par lielakam nomas maksam noma visu ko var. Jaunais, kurs vel neko daudz nav nopelnijis, ta ari nevares neko laga nopelnit.
  Mazas saimniecibas iznidetas, ganas lopu bari, visu nomida. Vairs nav Latvijai raksturigas lauku ainavas. Nav. Un ir skumji.

 14. LAI NOLADETI TIE KAS GAJA UZ TAM BARIKADEM UN CINIJAS IT KA PAR VALSTS NEATKARIBU NU KO PANACAT SAVU NEATKARIBU VOT I SUKAJAT TAGAD

 15. Šo valsti pazudināt alkatība un stulbums !

 16. Nu ko vienkārši pretīgi, ja 100″ gudrām” galvām tautas veidoklim uzspļaut!!!!

  • Un ar ko daudz saprātīgāku izceļas tās tautas viedoklis?? Alkatība un stulbums- precīzi te kāds raksta. Starpība vien, kas kuro brīdi pie siles.

 17. Nu sarauj sarauj kamēr vēl pie siles! Pirms vēlēšanām ziņas lasīt nemaz negribās – uzrodas neizskaidrojamas bailes.

 18. Sapnis – kurš pirks zemi zonā, kur viena pret otru mīdās pasaules lielākās armijas?

 19. Atkārtojas 1940.gads?

 20. Nu lielāks stulbums jau vairs nevar būt,mūsu pašu cilvēki nevar nopirkt zemi,tās vienkārši nav,bet redz,ārzemniekiem atradīsies,un tie varēs pirkt.Vai tad par maz jau ārzemniekiem uz šodienu ir Latvijas zemes pārdots? Tā jau laikam tiks visa Latvijas zeme pārdota ārzemniekiem! Šausmas vienkārši!!!

  • Tev zemi vajag? Pērc! Pilns ss.lv ar sludinājumiem – pārdod zemi gan ar, gan bez ēkām, lauksaimniecības zemi,meža zemi,pie pilsētām un tālu no tām. Pērc! Tak nevienam nevajag. Gribētu, ka par velti! Paziņa jau kuro gadu savus 30 ha pūlas pārdot, jo veselība neļauj to izmantot. Lēti pārdod. Un tomēr vēl joprojām pārdevis nav. Nu, tagad varbūt kāds ārzemnieks…

 21. ‘””Kā gaisā pakārta joprojām paliek 10 480 Latvijas pilsoņu parakstītā prasība pārtraukt zemes izpārdošanu ārzemniekiem, kas pēc likuma jāskata Saeimā. Bet kopš pagājušā gada 15.septembra tā guļ uz komisijas priekšsēdētāja Romāna Naudiņa (Nacionālā Apvienība) galda.”

  Romān Naudiņ! Sāc kustēties un strādāt Latvijas labā! Citādi izskatās, ka pielaides neiedošana piekļuvei valsts noslēpumiem ir bijusi pamatota.

  • Jābrīnās, ka nevienam neienāk prātā pieprasīt, lai veikali nepārdod ārzemniekiem maizi. Vienkārši, lai dabūtu prom no Latvijas. Tik smieklīga, pareizāk, nožēlojama ir šī vaimanāšana un maldīšanās trijās priedēs.

 22. te nelīdz parakstu vākšana. Tautai jāsapulcējas pie Saeimas nama, visiem bez izņēmuma un deputāti pa vienam jāsaķer, jāsalādē rūtainos vāģos un jāizved no Latvijas. Rietumu virzienā, uz jūrskolu.

 23. Beidzot klāt ir amerikāņu u.c. NATO valstu tanki – beidzot bez ierobežojumiem var ķerties pie biznesa vides sakārtošanas! Par ko cīnījās auseklīši barikādēs, to beidzot varam izbaudīt pilnībā!

 24. Būsim palikuši bez savas zemes, nekarojot….Paši, naudaskārē un negribēšanā kopt savu zemi, mierīgi tiksim vaļā no tās…..Nākotnē paši sev būsim nodrošinājuši kalpu un vergu likteni bijušajā zemē!!! Ko, velns ar”ārā tur esam savēlējuši? Nevis tautas kalpus un likumdevējus, bet nodevējus un izlaupītājus. Kad tas vadzis lūzīs un tie nobarotie taukumūļi tiks padzīti…?

  • jāsteidz pa fikso izandelēt ! Atbildēt

   Baidos, ka vadzis vairs nelūzīs nekad, jo 3/4 Latvijas ir sabēgusi Rīgā un viņiem zeme ir pie vienas vietas.
   Pārējos, klusām vien, ārzemnieki noķīmiķos ar pesticīdiem, herbicīdiem un citiem -cīdiem…

Draugiem Facebook Twitter Google+