×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
2. aprīlis, 2012
Drukāt

Ārzemniekiem liela interese par īpašumu iegādi reģionos

mezs_sniega

Ārzemniekiem ir liela interese par nekustamā īpašuma – meža un zemju iegādi Latvijas reģionos, pirmdien raksta  reģionālais laikraksts “Alūksnes Ziņas”  (AZ). Alūksnes un Apes novadu lielākie zemnieki ir neapmierināti, ka zemi izpērk ārzemnieki, tāpēc viņiem mazinās iespējas paplašināt apsaimniekojamās platības un lauksaimniecības produkcijas ražošanu.

AZ gan atzīst, ka diemžēl trūkst precīzas informācijas, cik lielas platības pieder ārvalstniekiem, kā arī tiem piederošām firmām vai fondiem.

“Ārzemnieki pērk zemi Latvijā ne tikai kā fiziskas personas. Viņi var nodibināt firmu vai arī kā ārvalstu kompānija iegādāties zemi. Kas stāv aiz šīm juridiskajām personām, nav zināms. Turklāt pastāv iespēja, ka arī ārvalstu kompāniju īpašnieki caur citu valstu firmām patiesībā ir Latvijas iedzīvotāji. Tas nozīmē, ka šobrīd informācijas dati nav objektīvi, tomēr pēc tiem var spriest par tendencēm,” AZ atzina Valsts zemes dienesta (VZD) komunikācijas projektu vadītājs Andris Sproģis.

“Latio vērtētāji& konsultanti Vidzemē” Alūksnes biroja vadītāja Ita Tehta laikrakstam atzina, ka interese par īpašumiem ir gan fiziskām, gan juridiskām personām no ārzemēm. “Interese par īpašumiem ir visos pagastos. Tā ir atkarīga no mērķa, kādam vēlas iegādāties zemi vai mežu. Bieži vien pircēji cenšas zemi sagrupēt daudzmaz vienā vietā. Ir arī tādi, kuriem nav būtiski, kurā pagastā ir īpašums, bet galvenie kritēriji ir īpašuma sastāvs un cena, kā arī piebraucamie ceļi. Daudzreiz lauksaimniecībā izmantojamā zeme ir kopā ar mežu, tāpēc interese ir par to,” skaidroja Tehta. Viņa atklāja, ka ir īpašumi, kuri pārdoti arī ārzemju pensiju fondiem. Starp lielākajām meža platībām ir Alsviķu pagastā ārvalstniekiem piederošie 67,4 hektāri (ha) meža, Jaunalūksnes pagastā – 78,7 ha un Gaujienas pagastā – 75,7 ha. Šobrīd lielāka aktivitāte vērojama ar zemes un mežu īpašumiem, ir interese arī par dzīvokļiem, mājām un lauku viensētām, taču problēma Latvijā ir kreditēšana. “Mūsu cilvēkiem trūkst naudas īpašumu iegādei,|  teica Tehta.

VZD informācija liecina, ka Alūksnes novadā lielākās ārvalstniekiem piederošās zemes platības ir Alsviķu pagastā – 145,3 ha, kas ir 0,4 % no pagasta zemes platības,  Jaunalūksnes pagastā – 253,9 ha jeb 3,3 %, Mālupes pagastā – 121 ha jeb 0,9 %, Malienas pagastā – 101,1 ha jeb 0,1 %. Jaunalūksnes pagastā ir visvairāk ārvalstu īpašnieku – 54, Alūksnē – 32. Apes pagasts ir vienīgais, kur nav neviena ārvalstniekiem piederoša īpašuma, bet Trapenes pagastā – viens īpašums 5,85 ha platībā. Gaujienā 12 ārvalstniekiem pieder 270,5 ha jeb 1,4 %, Virešos 13 ārvalstniekiem – 113,3 ha jeb 1,4 %. “Jaunalūksne ir liels pagasts. Tur ir daudz nekoptas zemes, un tā atrodas dažādās vietās. Turpretim Malienas pagastā zeme tiek vairāk un labāk izmantota. Ja kāds vēlas iegādāties zemi, pagasta pārvaldei nav, ko piedāvāt. Manuprāt, tas nav saistīts ar to, ka zemi nopērk ārzemnieki, bet ar to, cik intensīva ir lauksaimniecība,” salīdzināja Jaunalūksnes un Malienas pagasta attīstības speciāliste Violeta Kļaviņa. Viņa secināja, ka situācija pagastos ir ļoti atšķirīga. Nereti neizmantota paliek zeme īpašniekiem, kuri devušies darbā uz ārzemēm.

Aģentūra BNS jau rakstīja,  Zemkopības ministrija februārī uzdeva   Latvijas valsts mežu apsaimniekotājam “Latvijas Valsts meži” (LVM)  būtiski palielināt zemes iepirkšanu no tiem meža īpašniekiem, kas to vēlas pārdot, lai Latvijas zeme un meži nenonāktu ārvalstu iedzīvotāju un investoru rokās. LVM iepriekš atzina, ka mežsaimniekiem ir liela interese pārdot mežus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+