×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
22. decembris, 2017
Drukāt

Lielveikali svētkos. Tirgotājiem rentabli, darbiniekiem asaras (14)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Svētdienās veikalus slēgt ciet – ar šādu lēmumu nākusi klajā Polija, kuras lojālo žestu var skaidrot ar lielo reliģiozitāti valstī. Arī svētkos šajā valstī lielveikali nestrādā. Tikmēr pie mums Latvijā reklāmas sižetos iedzīvotājiem tiek aicināts būt īpaši laipniem pret tiem, kas Ziemassvētkus un Jauno gadu pavada ar saviem mīļajiem… kolēģiem. “Man bija jāizvēlas – strādāt Ziemassvētkos vai Vecgada vakarā. Izvēlējos pirmo, jo vismaz Jaungada dienu vēlos sagaidīt kopā ar ģimeni, kas dzīvo tālu no Rīgas,” pieredzē dalās pārdevēja Anita, kura Ziemassvētkus pavadīs starp drēbju kalniem tirdzniecības centrā “Alfa”.

Veikalu slēgšanu neatbalsta

“Riebīgākā sajūta nav pašā svētku dienā, kad esi darbā. Asaru kamols kaklā iezogas brīdī, kad atnāc mājās un saproti, ka svētku vakarā esi palicis pilnīgi viens,” sirsnīgi stāsta uzrunātā pārdevēja. Latvijā lielveikali strādā gan svētdienās, gan svētku dienās. Vienīgā diena, kad tie ir ciet, – 1. janvāris, bet arī šajā dienā pārtikas veikali “Rimi” un “Maxima” strādā līdz vēlam vakaram. Atsevišķos gadījumos arī Jāņu dienā lielveikali nestrādā.

Priekšlikums par to, ka tirdzniecības uzņēmumi ar vairāk nekā 2000 darbiniekiem nestrādātu svētdienās un svētku dienās, tika skatīts Saeimas Tautsaimniecības komisijas sēdē 2015. gada sākumā. Tomēr tas neguva atbalstu.

Portālā “manabalss.lv” joprojām turpinās parakstu vākšana iniciatīvā “Par tirdzniecības centru un lielveikalu slēgšanu svētdienās”. Šā gada 18. decembrī iniciatīvu bija parakstījušas 2280 personas.

“Valstī jāveicina godīga konkurence; ierobežojot vienu daļu tirdzniecības nozares – tikai lielveikalus – tas netiks realizēts. No konkurences politikas viedokļa raugoties, komercdarbību ierobežojošu normu noteikšana tikai atsevišķai mazumtirdzniecības grupai nav uzskatāma par labu praksi. Tirdzniecība svētdienās lielveikalos nodrošina patērētājiem daudz lielāku mobilitāti, izvēloties iepirkšanās vietu un laiku. Savukārt attiecībā uz lielveikalu darbu svētku dienās jāuzsver, ka jau šobrīd efektīvi darbojas tirgus pašregulācijas mehānisms – lielveikali individuāli nosaka darba laiku svētku dienās,” Ekonomikas ministrijas nostāju pauž sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena.

Vai brīvdienās lielveikalus jāslēdz?

Mīnusu vairāk nekā plusu

“Tiktu gūts sociālais ieguvums, ja lielveikalus slēgtu svētdienās un svētku dienās. Tirdzniecībā strādājošajiem būtu iespēja veltīt laiku ģimenei, bērniem un atpūtai. Atpūtušies darbinieki arī labāk strādātu, tādēļ augtu darba ražīgums. Augtu arī mazo veikaliņu konkurētspēja un kopumā mainītos iepirkšanās tradīcijas. Tomēr mīnusu ir vairāk. Daudzi iedzīvotāji var iepirkt nepieciešamās preces vien brīvdienās, jo darba dienās tam neatliek laika. Pēdējos gados vairākas valstis šādus ierobežojumus atcēlušas, jo veikalu slēgšana izraisījusi lielu sabiedrības neapmierinātību. Ierobežojot darbalaiku, samazinātos patēriņš, kas negatīvi ietekmētu Latvijas ekonomiku kopumā. Rastos arī nevienlīdzīgas konkurences situācija, kas neveicinātu mazo veikalu attīstību. Samazinoties darba stundu skaitam, veikalu vadītājiem būtu jāpārskata darbinieku maiņu kārtība, kas varētu novest pie štatu samazināšanas vai attiecīgi zemāka atalgojuma. Liegums neatbilst idejas autoru mērķiem – kāpēc šāda iespēja netiek dota mazāko veikalu pārdevējiem un kāpēc tikai vienas nozares darbiniekiem?” savu nostāju izklāsta Saeimas Tautsaimniecības komisijas konsultants Ilmārs Dzintars.

Svētdiena – lai iepirktos

Šā gada novembra izskaņā Polijas Seims pieņēma likumu, kas paredz izmaiņas veikalu darbalaikā svētdienās. Pārejas periods ir sadalīts vairākos gados. Saskaņā ar grozījumiem svētdienas tirdzniecības aizliegums tiks piemērots no 2018. gada 1. marta, tirgoties varēs divas svētdienas mēnesī – pirmo un pēdējo. No 2019. gada 1. janvāra iepirkšanos varēs veikt tikai mēneša pēdējā svētdienā un no 2020. gada tirdzniecības aizliegums būs spēkā visās svētdienās.

“Polijas lēmumu, iespējams, iespaidojušas Polijas reliģiskās tradīcijas, jo lielākā daļa poļu svētdienas rītos dodas uz baznīcu. Pretēji Polijas piemēram no 2016. gada sākuma Somijā veikalu vadītāji paši var izlemt par darbalaiku. Iepriekš veikalu darbalaiku stingri regulēja valsts. Līdz šim Latvijā tirgotāji ir vadījušies pēc sabiedrības interesēm un pieprasījuma. Jau šobrīd, ja nav pieprasījuma, svētku dienās un brīvdienās darbalaiks tiek saīsināts. Jāņem vērā Latvijas darba ņēmēju darba dienas ilgums. Daudzos gadījumos doties uz kādu no lielajiem iepirkumu centriem Rīgā vai rajona pilsētās cilvēki var atļauties tikai brīvdienās. Būtu arī jāvērtē, kā tas ietekmētu uzņēmējdarbību un kopējos nodokļu ieņēmumus valstī,” skaidro Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Darbalaiks saīsināts par vienu stundu

“Uzskatu, ka Polija ir rīkojusies pareizi. Arī mūsu valstī cilvēkiem būtu jādod iespēja atpūsties, atbrīvojot viņus no darba svētdienās. Esam par to diskutējuši vairākkārt un ierosinājuši slēgt lielos pārtikas veikalus brīvdienās un svētku dienās, kuros ir vairāk nekā 2000 darbinieku, ļaujot strādāt tikai mazajiem. Atbalstot mazos veikalus un ļaujot viņiem izdzīvot konkurencē ar lielajiem. Šķēršļus liek lielie tirdzniecības uzņēmumi – pārtikas veikali “Rimi” un “Maxima”. Neuzskatu, ka veikalu slēgšana nodarītu kaitējumu Latvijas ekonomikai. Visvairāk piepildīti lielveikali ir tieši pirmssvētku periodā, bet oficiālajās brīvdienās tajos apgrozās maz cilvēku. Arī Kultūras ministrija ir mūsu pusē, sakot, ja veikalus aizslēgtu, svētdienās un svētku dienās cilvēki netērētu naudu produktu iegādei, bet ieguldītu to izklaides iespējās. Arī tas nāktu par labu mūsu ekonomikai. Arī baznīcas un reliģiskās tradīcijas ir par to, ka svētdiena ir diena, kas paredzēta atpūtai, ne darbam,” pārliecinoši saka Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

“Aiz cieņas vienam pret otru tiem pārdevējiem, kuriem Ziemassvētkos ir jāstrādā, Vecgada vakars ir brīvs. Un otrādi. Domāju, ka Latvija vēl nav izaugusi līdz tādam līmenim, lai veikalus svētdienās un svētkos slēgtu ciet. Pieredze rāda, ka tieši nedēļas nogales ir ražīgākais laiks, kad lielveikalos ir pulka ļaužu. Iepirkties brauc gan cilvēki no laukiem, gan tūristi. Eiropas attīstītākajās valstīs tomēr svētkos nestrādā. Uzskatu, ka arī mums būtu jāvadās pēc šiem piemēriem. Būtu jauki, ja vismaz darbalaiks 24., 25. un 31. decembrī tiktu patiešām saīsināts. Strādāt līdz astoņiem vai deviņiem vakarā nav produktīvi,” vērtē aksesuāru veikala pārdevēja Inita, kas šogad vienus no svētkiem pavadīs lielveikalā “Galerija Centrs”.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Vai kā kompensāciju nevar cilvēkiem maksāt dubyltā,kas strādā brīvdienās?

 2. Neder kārtība, ka ciet tikai lielveikali, tas tiešām kropļo tirgu. Ja viss vaļā, tad vaļā, ja viss ciet tad ciet, kā Vācijā un Austrijā. Man kā pircējam labāk patīk, ka vaļā.

 3. Ne tik steidzīgi par to “reliģiozitāti”, padomiet, arī Vācijā svētdienās slēdz veikalus ciet. Bet spaidot savus darbiniekus, naudaskārie tirgotāji var atrasties bez strādniekiem.

 4. Svētdienās un svētku dienās jāaizliedz strādāt policistiem, ugunsdzēsējiem, un, pats galvenais, jāaizklapē ciet visas slimnīcas, pacienti pirms tam jāizraksta, jo vienus pašus slimnīcā viņus atstāt nebūtu pareizi. Tad visi varēs godam atpūsties.

 5. žēlabaina saule aust Atbildēt

  Darba laikā var iepirkties tikai penži, liekēži, baznīckungi un Danusēvičs; pārējiem jāstrādā …

 6. Un ko tad tajās brīvdienās ar ģimeni darīsiet ja visi veikali un atpūtas vietas būs slēgtas? Bērnam pat saldējumu nevarēsiet nopirkt jo tak pārdevējiem taču brīvdienas vajag! Es apzināti samainiju maiņas lai strādātu ziemassvētkos un atdevu brīvdienas tiem kam šie svētki svarīgi. Ja nepatīk svētkos strādāt tad lai maina darbu!

 7. nedzen fufeli, Danusevič! Atbildēt

  Daudziem strādājošajiem nav iespējas tikt uz veikaliem darbdienās, jo nav jau komuņaku laiki, kad varēja pamest darbu, lai dotos izstāvēt desu vai apavu rindu. Un brīvdienās vai maiņās strādā daudzi, ne tikai targaši …

 8. Būtu vidēji normāli, ja viņi nestrādātu svētkos, īpaši tādas apģērbu bodes, kas netirgo pirmās nepieciešamības preces, bet runāt vispār par brīvdienām t.i. nedēļas nogalēm būtu pārspīlēti, jo gana daudziem tad iepirkties ir visizdevīgāk vai tad nav vienalga kurā nedēļas dienā cilvēkam iekrīt parasta atpūtas diena?

 9. Un visiem svētdienās Atbildēt

  obligåti ar likumu uz baznīcu. Slēgt krogus, kasino un visas tirdzniecības vietas svētdienās ieskaitot kino un teātrus.

 10. Nav jau nekas jauns…Kad vēl bija guldeņi,man bija jābrauc uz Holandi.Tur arī pastāvēja noteikums ka svētdienās lielveikali nestrādāja.Un?Sestdienās pirkos dubulti jo mazajos veikalos cenas nenormālas,ta vēl atrodi tos…

 11. Manipulēšana ar viedokli ,,pārdevēji-nabadziņi, nav pie ģimenes”. Esmu strādājusi vietā, kur, piemēram, 1/4 bija jāstrādā svētkos, bija reāla konkurence uz šīm vietām. Kam svarīgi vairāk nolpelnīt, kas vienkārši svētkus nesvin, kas speciāli vēlas no visiem svētku jampadračiem izbēgt. Ja tik svarīgi, lai svētkos vienmēr brīvs- nevienam nav noteikts soda veids būt par pārdevēju lielveikalā. Ir tūkstošiem citu darbu, kur jābūt 1-5dien 8.00-17.00 un kur var nākamo gaidīt atvaļinājumu, lai tiktu pie ārsta vai uz banku.

 12. strādāju citā sfērā,kas tāpat kā tirdzniecība iekļauj darba laikus arī svētdienās un svētku dienās un tā ir mana apzināta izvēle kā brīvdienas izvēlēties kādu no nedēļas vidus , nevis nogales dienām. ne visi vēlas un ne visiem vajag brīvu sestdienu un svētdienu, daudzi šādu darba grafiku izvēlas apzināti, nevis ļaunā darba devēja un likteņa spiesti. ja pkšņi mans uzņēmums nolemtu par brīvdienām sestdienās un svētdienās, man nāktos meklēt citu darbu savas personīgās dzīves telpas un laika sabalansēšanai.

Draugiem Facebook Twitter Google+