×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. oktobris, 2015
Drukāt

Ašeradens: ēnu ekonomiku nevajadzētu mazināt straujāk par 1% gadā (6)

Foto-LETAFoto-LETA

Arvils Ašeradens

Ēnu ekonomiku nevajadzētu mazināt straujāk par 1% gadā, jo straujāka ēnu ekonomikas mazināšana var apdraudēt nozaru pastāvēšanu, aģentūras LETA diskusijā atzina Finanšu ministrijas (FM) parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V).

Viņš stāstīja, ka ir dažādas metodes, kā izmērīt ēnu ekonomiku, bet FM pieturas pie austriešu ekonomikas profesora Frīdriha Šneidera metodoloģijas, kas Latvijas ēnu ekonomikas īpatsvaru aplēsusi virs 23%.

Temps, ar kādu Latvijā samazinās ēnu ekonomikas apjoms, ir 1% gadā, kas naudas izteiksmē ir aptuveni 60 miljoni eiro. FM plāns ir piecu gadu laikā panākt ēnu ekonomikas apjoma samazinājumu līdz 18%, kas ir Eiropas Savienības vidējais līmenis.

“Ēnu ekonomikas apjomu var samazināt straujāk, palielinot represīvo bloku, bet tad ir jāpēta, kādā veidā tirgus tam piemērojas. FM mērķis nav tirgu nogalināt. Ja ēnu ekonomikas samazināšanas tempu palielināsim uz 2% gadā, var sagaidīt neprognozējamas situācijas tirgū un likvidēsim to, ko nevajadzētu likvidēt,” atzina Ašeradens.

Pēc FM parlamentārā sekretāra teiktā, ēnu ekonomikas apkarošanā kopumā ir divi virzieni – kriminalizēt sabiedrībā neakceptētas lietas un veidot dialogu ar nozarēm.

Kā piemēru viņš minēja taksometru nozari, kurā ēnu ekonomikas īpatsvars aplēsts virs 80%. “Taksometrus licencē pašvaldības, bet neviens nozari neuzrauga. Galu galā ir šoferi, kas krāpjas pret uzņēmumu, uzņēmums krāpj valsti, un ir haoss. Izraut nozari no ēnu zonas gada laikā nav izdarāms, tāpēc vienojāmies, ka jāievieš nozarē licencēšana, kas nozīmē, ka tie, kuri ir nomaksājuši minimālo sociālo nodokli par strādājošajiem, varēs saņemt licences. Bet pie izmaiņām ir jāpiemērojas gan nozarei, gan arī patērētājiem,” atzina Ašeradens.

Savukārt SIA “Philip Morris Latvia” korporatīvo attiecību vadītājs, Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāvis Juris Stinka kritizēja līdzšinējo valsts cīņu ar ēnu ekonomiku, norādot, ka Valsts ieņēmumu dienests ik gadu saņem simtiem lietu, taču sodīti tiek nedaudzi.

“Skatoties uz statistiku, cik daudz uzņēmēju reāli tiek sodīti, tie gadā varbūt ir desmit, bet cietumā nonāk divi vai trīs. Sistēma ir smagnēja un darbietilpīga, bet rezultāta nav un kontrabandisti neriskē,” uzsvēra Stinka.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Ašaraden,jums taisnība,labāk ļaut Latvijā vispār nemaksāt nodokļus .Kurš tad jums to lielo aldziņu maksās?Tik daudz idiotu valsts pārvaldē.Nav brīnums,ka ēnu ekonomika ir ~~ 40%.
  Viņu no amata jāizlidina lai netērē manu nodokļu naudu par pornogrāfiju finansēs.

 2. Vēl viens nothing special.

 3. Jūs, tur lēmēji, piesēdētāji Saeimā, Ministrijās, Likumdevēji – Jūs Nēesat spējīgi Pilnīgi mainīt uz Pilnīgi Jaunu, Drošu, Caurspīdīgu Nodokļu sistēmu, Latvijas Darba ikdienu! Tā, lai neviens Nelietis nevarētu, da jebkādā veidā Apšmaukt, Apzagt Latvijas ekon.! Jūs tur visi, sākot ar Āboltiņa, Šadurski, Godmaņiem, Šleseriem, Repšiem, Kalvīšiem – Jūs Nēesat izdarījuši Galveno, Šajos 25 gados! Tāpēc var visādos veidos zagt! Un Gremdēties Latviešu zemes ekon. Att. Un tagad, Muļļājamies ar Nodokļu samaksu! Kuram jāmaksā mazi, kuram Trekni Nodokļi! Bet visādos veidos Lēmēji, sevi un sev līdzīgus, piesedz, aizstāv un visu Pagriež uz Milzīgu Nevienlīdzības Kapitālismu! Kā Amerikā, viss veidojas! Milzīgs pūlis vienkāršu un nabagu! Un 10-29% ļoti biezu! Tā, kā tagad viss virzās un Grūntīgi nostabilizējās Latvijā!

 4. Finanšu ministrija – izlaupītāju pakalpiņš !!!!!!!!!
  Pašas valsts institūcijas ir valsts i e n a i d n i e k i !!!!!!

 5. Pamazām,palēnām...>auns Atbildēt

  Tieši tāpat,kā ar progresīvo ienākuma nodokli,samazinātu PVN likmi pārtikai un pat kapitāla pieauguma nodokli! Skat.”Tiks veiokta nodokļu sistēmas revīzija;kapitāla pieauguma nodokļamlikmes neplāno pārskatīt”,Arvils Ašeradens,db.lv,2.oktobris 2015. LETA

 6. Īsti nevar saprast vai ēnu ekonomika ir vai nav noziegums pret valsti.Tāda līmeņa ieredņa lūgums maigi izturēties pret organizētās noziedzības paveidu izsauc,maigi sakot,izbrīnu par to ka arī valsts apmaksa šādus ieredņus.

Draugiem Facebook Twitter Google+