×
Mobilā versija
Brīdinājums +27°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
19. janvāris, 2017
Drukāt

Ašeradens nosauc Latvijas problēmu: mazkvalificēti strādnieki (43)

Foto-LETAFoto-LETA

Arvils Ašeradens

Lai transformētu valsts ekonomiku un veicinātu tās izaugsmi, nepieciešams attīstīt darbaspēku, pārliecināts ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”).

Šodien pēc Nodarbinātības padomes sēdes ministrs skaidroja, ka patlaban izvirzītas divas fundamentālas problēmas – tautsaimniecības produktivitāte un eksportspēja, turklāt abi problēmjautājumi saistīti ar iedzīvotāju prasmēm un zināšanām, tādējādi prioritāšu priekšplānā izvirzīta cilvēkkapitāla attīstība.

Politiķis uzsvēra, – ja vēlamies transformēt ekonomiku, ir labāk jākoordinē darbs pie cilvēkkapitāla attīstīšanas.

“Iezīmējās virkne fundamentālu problēmu – trešdaļa strādājošo ir mazkvalificēti, kas nav turpinājuši izglītoties. Joprojām izglītības sistēmā šādi cilvēki rodas – ap 4000 gadā, taču darba tirgū pieprasījums pēc šādiem cilvēkiem samazinās. Pieaug pieprasījums pēc profesionālo izglītību ieguvušiem speciālistiem, kas patlaban ir deficīts,” teica politiķis, uzsverot, ka arī augstākajā izglītībā vērojams strauji augošs deficīts pēc STEM profesionāļiem.

Viņš skaidroja, ka, piemēram, humanitārajās zinātnēs tiek sagatavots pārāk liels cilvēku skaits, kuri, visticamāk, nestrādās savā profesijā, jo nevarēs atrast darbu.

“Ir jāaptur mazkvalificēta darbaspēka pieaugums, līdz ar to jādomā, kā to darīt,” teica ministrs, piebilstot, ka jāsaprot arī tas, kā nodrošināt darbaspēku perspektīvām tautsaimniecības nozarēm.

Viņaprāt, ir jāpilnveido pieaugušo izglītības sektors, lai turpmākajos gados tajā iesaistītos vismaz 15% pieaugušo esošo piecu procentu vietā. Politiķis norādīja, ka secināts par virkni nepieciešamu izmaiņu normatīvajā regulējumā, lai sekmētu mūžizglītības attīstību, piemēram, ar nodokli neapliekot darbaspēka apmācības. “Tām organizācijām, kam ir koplīgumi un kur ir darbinieku apmācības, apmācību izmaksas nebūtu apliekamas ar nodokļiem,” pauda Ašeradens.

Pievienot komentāru

Komentāri (43)

 1. kas tad radīja tādus apstākļus, ka darbaspējīgi, gudri cilvēki bija spiesti pamest Latviju, lai izdzīvotu un palīdzētu ģimenēm? Neprofesionāli, alkatīgi un stulbi ļautiņi, kas pieķērušies valsts pārvaldes stūrei ir Latvijas problēma

 2. Trūkst gudru un zinošu valsts vīru. Esošie tikai tādi mudaki vien ir

 3. Ašeradens nosauc Latvijas problēmu: mazkvalificēti strādnieki un pamuļķi ministri!

 4. PIRMS VAIRAKIEM GADIEM DEPUTATI TACU PASI NORADIJA,KA MUMS IR JADZIVO,KA CIRIHE,KAD IR NEPIECIESAMI TIKAI IEREDNI,BET STRADNIEKU NAV VAJADZIGS.VISLIELAKAIS CILVEKU SKAITS BEZ NOTEIKTAS PROFESIJAS,JEB TIE KAS ZAUDEJUSI KVALIFIKACIJU IR VECUMA NO 36-56 GADIEM.MACITIES NAV KUR,KA ARI VALSTS NENAK PRETI,-TERINI NETIEK SEGTI.JA SAKSI MACITIES,UN BRAUKAT PALIKSI PAR BOMZI,VISU APKILAS,UN IZMETIS UZ IELAS.VAI TA IR TIESISKA VALSTS?

 5. Pēkšņā pamošanās Atbildēt

  Veselus divdesmit piecus gadus tas taču jūs,kvalificētos ministrus,nemaz neuztrauca? Vēl pavisam nesen ministra kungs izteicās,ka ierēdņiem (laikam jau atbilstoši kvalificēti) jāpaaugstina algas! Par strādniekiem pat neieminējās…

 6. Strādnieki nosauc Latvijas problēmu: mazkvalificēti Ašeradeni. Un jau gadu desmitiem; citādi taču mēs nebūtu tik dziļā Eiropā, vai ne?

 7. Problēma jau ir apstāklī, ka valsts nestrādā tās pilsoņu labā, pieņem likumus tādus, lai tikai traucētu savas valsts pilsoņiem , nevis tos atbalstītu dažādu biznesu veidošanā un attīstībā. Pilsoņi, protams, valstij nepaliek parādā, neveido šeit saimniecisko darbību vai pat aizbrauc no valsts.
  Ja tas tā turpināsies, tad nekas labāks šeit nav gaidāms, paliks tikai un vienīgi sliktāk. Var jau būt ka tad valdība sāks ieklausīties cilvēku viedoklī un sāks kaut ko darīt, tikai – lai nav par vēlu!

 8. Ašeradena kolēģis Atbildēt

  Visa problēma ir valsts iepirkuma konkursos. Pat ar augsti kvalificētiem vācu pētniekiem runājot, izkristalizējās tas pats. Ir projekts. Tu esi astronoms. Tavs projekts beidzas. Tev darba nav, un tu esi spiests pārkvalificēties- par ko??? Astrologu?? Ir meža kopēji, ir ceļu būvētāji, kas savu darba pieredzi ieguvuši desmitiem gadu ilgā praksē. tagad viņiem liek iet bezdarbnieku kursos un pārkvalificēties par…. m’ūžīgajiem projektu rakstītājiem. bet viņu vietā ceļu būvē zēniņi, kam par lētāko cenu maksā piecus eiro dienā un pēc mēneša projekts beidzas…. Vai Ašeradens grib iet pie ķirurga, kurš konkursa kārtībā par lētāko cenu vienu mēnesi strādā par ķirurgu, otru- par gaļas izcirtēju, trešo….????? Ja šī kārtība tūlīt un momentā netiks likvidēta, būs izmiruši pēdējie normālie savu darbu pratēji. Jo darbu mācās darot, nevis filozofējot par politisko atbildību…

 9. Ašeradens pats ir Latvijas problēma. 😛

 10. Un kuri kungi tad bija un ir atbildīgi par Valsts attīstības stratēģiju un attiecīgi arī izglītības sistēmu (valstij nepieciešamu speciālistu plānošanu un sagatavošanu)? Kulītes citas, bet vēži tie paši (kopš neatkarības atgūšanas)…

 11. Tā saucamais LR ( liberālās ) ekonomikas ministrs Ašeradens publiskajā un starptautsiakja vidē izplata LR valsti un sabiedrību nomoelnojošus izteikumus ne reizi vien. Ašeradens pieder pie tās klikes- sorosīdiem, kuri sorosīdes Ēlertes vadībā sekmēja Latvijas tautsaimniecības, zinātnes un kultūras sagraušanu. Viens no sagraušanas elementiem ir totālā dezinformācija, kuru starptautiskā visē izplata personas, kurām ne tikai nav jāuztic amati Latvijā , bet kuru atrašanās Latvijas Republikā rada kaitējumu valsts drošības prioritātēm. Viena no drošības prioritātēm ir savu cilvēkresusrsu adekvāta novertēšana un to attīstība. otra- radīt šiem cilvēkresusrsiem perspektības olgtermiņā, kā plānot un attīstīt savu dzīvi, profesionālo darbību un ģimeni ( kas tieši ietekmē demogrāfiju) Sorosīdu radītais mīts, kas tiek aktīvi un konseventi izplatīts starptautiskajā telpā, saka- Latvijas darbaspēks ir lēts, jo ir mazkvalificēts.. un tā tālāk… bla, bla, bla…. No tā izriet visas nostādenes gan Latvijas, gan Eiropas, gan pasaules darbaspēka cenu diksriminācijā , gan zemās cenas iekšzemē par pakalpojumiem un precēm ražošanā un rūpniecībā, gan citās nozarēs. Nemuldi- lētais spaciālist Ašeraden- salīdzinoši ar Veceiropas valstīm Latvijai nebija un nav jākaunas par sava darbaspēka it kā zemo novērtējumu, tas ir pietiekoši augsts. Tas, ka Ašeradena kā sorosīda uzdevums ir sagatavot lētu darbaspēka latviešu vergu tirgu liberālajai Eiropai, nav jāpierāda. To sorosīds Ašeradens dara par Latvijas Valsts nodokļu naksātāju naudu, to tādējādi kaitnieciski izšķēržot. Liberast sorosīd Ašeraden- man ir pietiekoši bijusi iespēja salīdzināt strādājošo profesionalitāti gan ar Francijas, gan Vācijas attiecīgo nozaru darbaspēku un ne reti ( pasvītriju- nereti, tas ir , bieži) tas ir ne tikai analogs profesionālajā varēšanā un kompetencē, bet pārāks. Šādi sorosīdu kaitnieki kā sorosīds Ašeradens ir ne tikai jāatbrivo no tādiem amatiem, kur tie kaitē Latvijas valstij un tās tēlam, bet jāizslēdz turpmāka iespēja tādiem sorosīdiem šo kaitniecību veikt.

  • Piekrītu! Ašeradens , kurš vada ekonomikas ministriju, ir galīgs nulle!. Ašeraden, kādus drošības likumus tu , stulbeni, nejēga , ar saviem padotiem esi uzrakstījis būvniecībā. Vai tu domā , ka kāds strādnieks , kam tie domāti, var tavus murgus saprast. TIE IR DOMĀTI DARBU VEICĒJIEM, NEVIS TAVIEM MINISTRIJAS JURISTIEM , NEJĒGGAM’
   . . Visi , kuri ir cietuši nelaimes gadījumos darba vietā, nejēga i, ir uz tavas sirdsapziņas. Tev jātabild par tiem, jo cilvēki nevar tos saprast.

 12. Labs izglitots stradnieks par kapeikām nestradas labak aizbrauks uz arzemēm un tur vairak nopelnis sunda ka šeit diena!

 13. Uzlabojiet izglītības kvalitāti un atbalstiet ne tikai tos, kam iet grūti ar mācībām, bet arī talantīgos skolēnus!!! Daļa talantīgo aizplūst no Latvijas, jo nav īsti, kur sevi realizēt un augstskolās ir ierobežotas iespējas pētīt un attīstīt.

 14. Bezjēdzīga muldēšana. Uzņēmumi ir apmierināti ar savu rentabilitāti un netaisās mazināt savu naudaskāri

 15. muldoņa ! strādnieki atradīsies , ja tiks maksātas normālas algas un nodokļi !

 16. ..un kādsir iemesls tam, ka strādnieki ir mazkvalificēti.Kā šo problēmu raksturotu ekonomikas ministrs-žurnalists?Vai arī šim aug(k)sti kvalificētajam “speciālistam” par šo tēmu nav ko teikt”?

 17. nu ja cilvēki glupi…MINISTRI DEPUTATI PELNĪJUŠI NOBEĻA PRĒMIJU.. mērgļi

 18. Valdībai nekāda vaina,tikai tauta jānomaina!

 19. Vēlamies transformēt ekonomiku-jātransformē nodokļu sistēma!

 20. Kādi ministri-tādi strādnieki! Rotējošie speciālisti!

 21. Galvenā problēma – stulbi ministri!

  • N tos gadus atpakaļ, viens “gudrs” vīrs no augstas tribīnes teica ka tūlīt būs klāt investori, sāks celt ražotnes, jo mums, salīdzinot ar DA Āziju, ir priekšrocības – mēs esam tuvu preču tirgiem un mums ir izglītots darbaspēks. Tagad izrādās tas viss ir “pasēts vējā”, izglītota darbaspēka vairs nav un “Zīda ceļa” sastāvi jau kursē uz 19 Rietumeiropas pilsētām.

 22. vajag tādus “kvalificētus” speciālistus kā Sondore-Kukule!

 23. Problēma ir mazkvalificētos ašrādenos, kuru nedarbu rezultātā kvalificētie bija spiesti pamest valsti !!!
  Jeb tas darīts tīšām ???

 24. Problēma ir mazkvalificētos ašrādenos, kuru nedarbu rezultātā kvalificētie bija spiesti pamest valsti !!!

 25. Latvijas problema ir nevis darbaspeka trukums, jo ta ir vairak ka vajag, bet nekvalificetu un nekaunigu, izkalpinat par pus velti gribosu, sevi par uznemejiem iedomajusos blatniku un visadu citadu urra “biznesmenu” lielais ipatsvars.
  Jo, redz, tiem ievestie daudz mazak kavalificetie peksni deres… Nu neiet te kkas kopa ar melosanu.. Tikai, ka redzam, ari tie nav tadi dunduki, lai par velti vergotu.

 26. Pierobežniece Anna Atbildēt

  Kas ir STEM? Var jau gudri di… Bet izteikties vajag saprotamā valodā. Cik ilgi spļausiet tautai dvēselē? Tāpēc arī tie kvalificētie izspļauj jums un aizbrauc, kur ir cilvēka cienīga alga un dzīvošana.

  • Lauku izglītības upurei Atbildēt

   Tie, kas aizbrauc sēnes lasīt un viesnīcu istabiņas mazgāt, NAV kvalificētais darbaspēks.
   P.S. STEM – Scienece, Technology, Engeneering, Mathematics.

   • Pierobežniece Anna Atbildēt

    Cik interesanta parādība – pati strādāju , izrādās STEM kategorijā. Tikai strādājot šai nozarē šādu apzīmējumu sastopu pirmoreiz.
    Jautājums tika uzdots, lai žurnālisti atspoguļotu savus saīsinnājumus.
    Un no ministra mutes tāds saīsinājums skan glupi bez paskaidrojuma.
    Es, savukārt, uzdrošinājos pajautāt.
    Atbildētājs, savukārt, gribēja paspīdēt otru apka kājot.
    Tipiska pusizglītota latviešu publika.
    Un par sēņu lasītājiem – sauci, sauci, nesasauksi. Tam sēņu lasītājam būs cilvēka cienīgas vecumdienas un ir cilvēka cienīgs darbs un iztikšana. Bet tev ierēdnim nesaprast – tu māki tik parādūit savu pārākumu un saņermt valsts garantēto algu bez ieguldījuma.

   • Priekšpilsētas tumsoņa Atbildēt

    Tu, pārgudreli-savu atbildi valsts valodā latviešu vietnē ievietot zarna par tievu, vai? Nav dzirdēts, ka mūsu valstiņa būtu ģeogrāfiskās koordinātes mainījusi, tā ka-izspļauj to karsto kartupeli un runā valsts valodā!

   • Un kas tas ir pa latviski??

  • STEM ir ‘zinaatne’, ‘tehnologjija’,’inzhenieru izgliitiiba’ un ‘matemaatika’ angliski. Arii ASV truukst shaadi izgliitoti cilveeki, jo shiis studijas ir grutas un garas.

 27. Re kā, ministrs nedrīkst neko teikt. Ja atver mutu – tūlīt viršu dubļi, ka ministrs neko nejēdz, tas nekas, ja balstās uz konkrētu stuistiku, es ne … jēga, labāk zinu, kas notiek Latvijā. Man ka tik kādu apliet ar dubļiem.

 28. Latvijā izveidotā mikrouzņēmumu sistēma ir GADSIMTA NELIETĪBA. Pat laika visi Latvenergo stabos kāpēji ir atseviši SIA. Šoferi – SIA un nodokļīši garām.
  Lai dzīvo Latvijas afēras.

  • Ja nejedz, jeb esi to pasu shemotaju ruporins, tad nemuldi. MUN ir loti labs, lai cilvekiem butu iespeja pacelties, nevis visu atdot nesamerigos nodoklos.
   Problema ir cita. Ta neadekvats pielietojums un totala bezatbildiba, nesekosana no VID puses, tiem, uz kuriem to nevajadzetu attiecinat. Tie varen cakli tur, kur tas nebutu jadara, senu, ogu tantinas, utml dzenat, bet realu darbu pat laikam nezin ka un kur jadara. Ja tas tiktu darits, nebutu problemas. Bet te laikam ir cita problema, mineto iestazu korumpetiba, jo piesedz sadus savejos. To redzam ar Gan Bei ceku skandalu, kurs ta ari netiek noversts.
   Ja, un vaino, ka parasti, tos mazakos, un ari tiesi un tikai no tiem spiez ara visu ko var izspiest.

 29. Nesaprotu 1, ka politiki, ta neliesi, muldetaji, krapnieki, realitates sagrozitaji, pat kremlini un valsts ienaidnieki.
  Ko var gvelzt pilnigakas aplamibas? Ir pilnigi savadak. Gan minetie politiki, gan ta sauktie darba deveji = paverdzinataji ne jau darbiniekus mekle, bet kaut kadas pasu fantazijas un iedomas uzburtas daba neiespejamas abstrakcijas. Un ar to tad ari problemas un gaudas sakas. Laicik mums butu augstskolu, vai citu skolu, katra iedomam un vajadzibam tik un ta tas nesagatavos. Tapec tie uz diplomiem orientetie paranoiki var atslabt un nolaisties uz zemes un nemeklet soferus, apkopejas ar nez cik augstakajam, vakodu zinibam, kompjuera prasmem un sazin vel ko citu, ko tadi sevi par varoniem iedomajusies izfantaze. Kad reala darba tam nav ne vajadzibas, ne nozimes. It seviski maz apmaksata. Jo maksat tie netaisas.
  Saja valsti ir kaut kadi augsto tehnologiju kantorisi? Nesmidiniet. Ja ari ir, tad tik maz, ka nav verts pat muti dzeset. Bet parejos gadijumos, gan lidz so aprobezoti augstpratigo “shefu” naksanas pie teiksanas, gan citas valstis tas nav problema/ Tie pie mums nekur nederigie, “nekvalificetie” un slinkie citur peksni partop gan par cakliem, gan kvalificetiem, jo netiek izvirzitas murgainas prasibas, saimnieku niki ka prioritate, bet apmaciti cilveki un strada bez problemam.
  Es saprotu, dazas specifiskas jomas, ka arstus, juristus, zinatnu specialistus nevar atri apmacit, bet lielako dalu meklejamo amatu pilnigi noteikti var. Un bez problemam. Ja grib.

  • Kad atnāk pie manīm meklēt darbu, prasu: ko tu proti manās profesijās. Neproti, proti kaut ko citu. Man tādu nevajag. Es gribu spesiāllistus, kuriem ir vismaz 3 gadu stāžs un kvalifikācija mana uzņēmuma specialitātēs, kurs strādās par minimālo algu. Es netaisos kādu apmācīt, tērēt līdzekļus. Lai valts man sagatavo.

   • Tāpēc jau pēc tevis Sibirija raud, ka par akopējas algu pieprasi profesora līmeņa prasmes, kaut pats esi ar trīs klašu un deju kursu izglītību, kuras pietiek spamošanai netā !!!
    SapriHvatizējies kabatzaglēns te tēlo uzņēmēju !!!

 30. Ašeradens - ģeogrāfa izglītību ieguvis okupācijas gados pie komunistiem Atbildēt

  Piekrītu – mazkvalificēti strādnieki strādā par Saeimas deputātiem un vēl daži mazkvalificēti strādnieki strādā par ministriem. Gudri un kvalificēti cilvēki strādā savā profesijā un politikā pie mazkvalificētajiem nelien.

 31. ..un šajā kontekstā dīvaini izskatās vēlme samazīnāt augstākās izglītības iestāžu skaitu. Augstas raudzes profesionāļus STEM virzienā sagatavos Mācību un Kompetences centros dažās nedēļās? 🙂

 32. Latvijas problēma-ačgārna nodokļu sistēma!

Draugiem Facebook Twitter Google+