Ekonomika
Bizness

Ašeradens paliek amatā. Par demisiju nobalso 340

Saeimas vairākums šodien nolēma noraidīt Latvijas Reģionu apvienības (LRA) Saeimas frakcijas rosināto ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (V) demisijas pieprasījumu.

Šo pieprasījumu atbalstīja 34 deputāti, pret bija 48 parlamentārieši, bet Janīna Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK) balsojumā atturējās.

Jautājums par viņa atbilstību amatam radās pēc elektroenerģijas rēķinu pieaugumu pieauguma OIK sistēmas dēļ. Ekonomikas ministrijā (EM) nesen notikušajā sanāksmē rasts risinājumus OIK mazināšanai sezonāliem pieslēgumiem un OIK fiksētās daļas mazināšanai.

Kā uzskatīja LRA, ministrs iesniedzis redzējumu attiecībā uz lauksaimnieku un zemnieku situācijas daļēju risināšanu, taču tas neattiecas uz uzņēmējiem un mājsaimniecībām. LRA pārstāvji sarunā secinājuši, ka ministrs negarantē, ka uzņēmējiem, zemniekiem un lauksaimniekiem, saņemot elektrības rēķinus par februāri, tajos vairs nebūs līdzšinējais sadārdzinājums, ko veido obligātās iepirkumu komponentes (OIK) fiksētie maksājumi par jaudu.
Tāpat Ašeradens neesot varējis sniegt konkrētu atbildi par to, cik būtu iespējams ieekonomēt ST tarifā, padarot efektīvāku uzņēmuma darbu. Ir vien noteikts, ka tarifs paliek “nemainīgs un nekustināms” līdz 2022.gadam. Tas realitātē nozīmējot, ka, pat ja ST strādās efektīvāk un līdz 2022.gadam samazinās izmaksas, uz tarifiem tas iespaidu neatstās.

Politiskajam spēkam pieejamā informācija liecinot, ka Valsts kase ir aizdevusi līdzekļus AS “Augstsprieguma tīkls”, lai atpirktu akcijas no SIA “Itera Latvija”, proti, [Jura] Savicka, AS “Conexus Baltic Grid” un citiem, kas liek domāt, ka šis pirkums tiešā vai netiešā veidā atspoguļosies patērētāju rēķinos par gāzi vai elektrību. “Ministrs gan negribīgi, bet tomēr bija spiests atzīt, ka tā tas arī notiks,” norādīja LRA pārstāvji.

LA.lv