Latvijā
Politika

Ašeradens un Āboltiņa vairs nesarunājas 16

Foto – Ieva Lūka/LETA

Partijas “Vienotība” priekšsēdētājs Arvils Ašeradens šodien pēc Saeimas sēdes turpinās pārrunas ar “Vienotības” frakcijā ietilpstošo partiju pārstāvjiem par frakcijas vadības maiņu un jaunu darba organizācijas modeli.

Tikmēr partneru partijā notiekošais radījis bažas arī Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, kurš vakar Saeimā tikās ar “Vienotības” vadību, frakcijas deputātiem un ministriem. Pēc tās gan viņš šķita nomierinājies. “Pārliecinājos, ka manas bažas bijušas pārspīlētas. Tikšanās laikā guvu apliecinājumu, ka “Vienotības” frakcija gatava konstruktīvam darbam budžeta sakarā. Izrunājām arī vairākas praktiskas lietas par budžetā saņemtajiem priekšlikumiem,” pēc tikšanās žurnālistiem teica premjers. Uz jautājumu, vai viņam skaidrs, ar ko jārunā, kārtojot jautājumus ar “Vienotības” frakciju, premjers atbildēja: “Jā – ar Solvitu Āboltiņu. Frakcija ir ļoti disciplinēta. Ja ir vadītājs, tad ir vadītājs!”

Vienlaikus gan premjers Kučinskis prognozē, ka pēc budžeta pieņemšanas Latvijas politikā sāksies ļoti grūts periods: “Esot politikā pietiekami ilgu laiku, neatceros, ka priekšvēlēšanu periods kādreiz būtu sācies tik agri. Tas ir zināms drauds darba ritmam un lēmumu pieņemšanai. Tādēļ iespējams pēc Jaunā gada nāksies vēlreiz satikties, lai runātu par konkrētām lietām.”

“Vienotības” Saeimas frakcijā ietilpstošās partijas “Kustība Par” valde šonedēļ paziņoja, ka vēlas uzsākt sarunas ar Saeimas frakciju par jaunu darba modeli, nolikumu, kā arī frakcijas nosaukuma maiņu. “Šobrīd frakcijā strādā seši dažādu partiju biedri un četri neatkarīgie deputāti un vairāk nekā puse deputātu nav “Vienotības” biedri,” aizvakar izplatītā paziņojumā norādījis partijas līderis Daniels Pavļuts. Kā noprotams, “paristi” vēlas, lai frakcijas nolikumā tiktu atrunāts, ka šī politiskā spēka pārstāvjiem nav saistoši “Vienotības” valdes lēmumi. Tāpat esot jāizveido frakcijas prezidijs vismaz trīs cilvēku sastāvā, kurā darbotos pa vienam pārstāvim no “Vienotības”, “Kustības Par” un reģionālo partiju grupas. Nosaukuma maiņa ir vairāk formalitāte, bez kā varētu arī iztikt.

Pagaidām “Vienotības” Saeimas frakciju turpina vadīt Solvita Āboltiņa, pati nebūdama partijas biedre, jo pagājušonedēļ no “Vienotības” tika izslēgta. Kā viņas iespējamais pēctecis minēts deputāts Hosams Abu-Meri, bet par viņa kandidatūru nav īstas vienprātības arī pašu “Vienotības” biedru vidū.

“Man šobrīd nav nekādas skaidrības. Partijas vadītājs runā ar dažādu grupu pārstāvjiem. Ceru, ka diskusija šeit atgriezīsies. Kamēr es pati šeit esmu, darīšu visu, kas manos spēkos, lai šī frakcija strādātu un viedokļi tiktu salāgoti,” teica Āboltiņa. Viņa neesot atteikusies no plāniem nolikt deputātes mandātu, bet atturas publiski saukt kādus termiņus. Nevar izslēgt, ka ar frakcijas vadītāja meklējumiem izveidosies tikpat piņķerīga situācija kā ar ekonomikas ministra kandidātu izvirzīšanu un Āboltiņai nāksies turpināt veikt šos pienākumus arī nākamgad. Tomēr viņa par šādu iespēju tikai pasmējās: “Tas nu gan būtu pret maniem plāniem, un nav mans pašmērķis vadīt frakciju.”

Āboltiņa arī apgalvoja, ka partijas priekšsēdētājs ar viņu neesot runājis kopš oktobra beigām. Arī uz šodien paredzēto Ašeradena tikšanos ar deputātiem viņa neesot aicināta. «Nu, pēc tam nākamās divas trešdienas es būšu ārpus Latvijas. Ja jaunā valde vēlēs turpināt vecās tradīcijas, tad varēs mani šajā laikā nomainīt aizmuguriski,» ironizēja Āboltiņa.

Tikmēr partija “Vienotība” turpina zaudēt biedrus, no kuriem daļa pievienojas “Kustībai Par”, citi Edvarda Smiltēna vadītajai kustībai “Sabiedrība centriskai politikai” vai vispār atmet ar roku politiskajai darbībai. Vakar par izstāšanos no “Vienotības” paziņoja kādreizējā iekšlietu ministre Linda Mūrniece. Arī reģionālās partijas, kuras pašlaik vēl formāli sadarbojas ar “Vienotību”, sākušas meklēt citus sadarbības partnerus starp valdošajām partijām.

LA.lv