×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
23. februāris, 2018
Drukāt

Māris Antonevičs: Asiņainā “vīriešu diena” (54)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ilustratīvs attēls

Izdzirdot vārdu savienojumu “vīriešu diena” Latvijas Televīzijas raidījumā “4 studija” (21. februāra vakarā), nolēmu paklausīties, par ko tad būs stāsts. Sekoja aptauja ielās, kur liela daļa uzrunāto atzina – jā, 23. februāri viņi uzskatot par “vīriešu dienu”. Kāds jauneklis stāstīja, ka saņemot apsveikumus no meitenēm, kāda kundze savus radiniekus sveicot, jo viņi padomju laikā dienējuši armijā, bet kāda aptaujātā sieviete atbildēja ar pretjautājumu: “Bet kāpēc ne?” Tomēr visinteresantākais bija Latvijas Tirgotāju asociācijas priekšsēdētāja Henrika Danusēviča skaidrojums, kāpēc okupācijas laika svētki (Padomju armijas un Jūras kara flotes diena) tik mīļi tieši uzņēmējiem, kas to izmanto, lai reklamētu savu preci. Februāris tirgotājiem esot “klusāks mēnesis”, un kaut kā jāmēģina iekārdināt publiku uz iepirkšanos. H. Danusēvičs: “Tirgotāji pieskaņojas tam, ko vēlas tauta. Un, ja tauta svin šos svētkus, tad, protams, arī mēs izmantojam šo iespēju un piedāvājam speciālus piedāvājumus (..) Kamēr valdība neieviesīs citu tradīciju, tikmēr tā būs.”

Tāpēc šoreiz neliels stāsts tirgotāja piesauktajai “tautai” par to, kā 23. februāris tika nosvinēts 1987. gadā. Agrā rītā 24. februārī Ļeņingradā stacijā ieradās speciālais vilciens nr. 934, kurā tika pārvadāti ieslodzītie. Vagonā, kurā atradās apsardze – obligātā iesaukuma karavīri –, bija aizdomīgi kluss, bet, atverot to, pavērās baisa aina – starp matračiem mētājās astoņi līķi. Noskaidrojās, ka nav tikai viena – lietuvieša Artura Sakalauska. Patiesība, kas drīz vien atklājās, bija vēl šausmīgāka.

Lietuvietis Sakalauskis ilgstoši bija saskāries ar padomju armijā ļoti izplatītu tradīciju – “ģedovščinu”, ko vēl īpaši veicināja tas, ka viņš bija jauniesauktais tieši no Baltijas. Sakalauskis ilgstoši bija piedzīvojis ņirgāšanos un pazemojumus no vecākajiem biedriem, kas dažādi centās izrādīt savu vīrišķību – kāds bija uzlējis uz galvas zupas šķīvi, viņam neļāva gulēt, ik pa laikam piekāva, bet par kādu armijas reglamenta pārkāpumu seržants bija viņu sodījis, bāžot galvu vilciena tualetes podā. Kas tad 23. februārī bija noticis vilcienā? Divi no dienesta biedriem – Džamalovs un Mankurovs bija mēģinājuši Sakalauski izvarot. Uz brīdi viņš bija zaudējis samaņu, tāpēc sadisti bija izdomājuši ar sērkociņiem dedzināt viņam pirkstus, taču pēc tam aizgājuši. Atjēdzies Sakalauskis ticis pie ieroča un nošāvis visus pāridarītājus, kas tobrīd vienā kupejā spēlējuši kārtis. “Svētki” bija galā!

Notikušais radīja plašu rezonansi PSRS. Droši vien agrāk to būtu mēģinājuši noklusēt, taču bija jau 1987. gads – pasludināta “perestroika” un “atklātība”, kā arī jaunās Kremļa vadības vēlme kaut ko mainīt armijas augšgalā, un šis bija labs iegansts. Netrūka gan arī vecās līnijas piekritēju, kas uzskatīja, ka tieši padomju armija esot “labākā dzīves skola”. Bet Ļeņingradas kara apgabala ģenerālprokurors uz žurnālista jautājumu bija atbildējis: “Visgrūtāk armijā ir niecībām, hameleoniem, liekēžiem un memmes dēliņiem.”

Sakalauskis tika atzīts par psihiski slimu, viņu aizsūtīja uz Lietuvu, kur viņš vēlāk tika atbrīvots, tomēr ziņas par viņa tālāko likteni ir skopas. Tagad tiek uzskatīts, ka šis lēmums drīzāk bijis politisks, ņemot vērā sabiedrības protestus un jau tā saspīlētās nacionālās attiecības PSRS. Lietuviešu režisors Sauļus Beržinis par šiem notikumiem ir uzņēmis filmu “Ķieģeļu siena”. Diemžēl mūsdienās to nav iespējams noskatīties internetā, taču tur var atrast daudzas citas 90. gadu sākumā tapušas filmas par to, kas bija padomju armija, kuras svētkus Latvijā joprojām tik daudzi grib atzīmēt un popularizēt.

Pievienot komentāru

Komentāri (54)

 1. ierosinājums Saeimai Atbildēt

  23.februāri jāpasludina par homoseksuālistu dienu.

 2. Latvijā ir Lāčplēša diena un Mātes diena.Man smerdeļu svētki neinteresē.

 3. Первым регулярным соединением красной армии была дивизия латышских стрелков, под командованием О.Вациетиса! Atbildēt

  Prosto napominaju vam vsem, vi sami sozdavali etu armiju i vojevali za sovetskuju vlastj! Eto po pravu i vash prazdnik toze! Toljko vi hotite eto zabitj.

 4. Смотрю на фото автора и отчётливо представляю его в чёрной нацисткой форме! Это именно тот стиль, который ему идёт! Atbildēt

  V forme oficera SS avtor bil bi neotrazim!!!

 5. Ek salagas jūs:):)

 6. Ko te raksti,dušara;);)Tev jau te latvānijā huže čem dzedovsčina:):)kā “trenās mordas”ministru krēslos vipendrivajetssa:):)nodienēju savu laiku,vismaz zinu kā izdzīvot nelienot citam zem tupeles,ek salagas jūs:):):)

 7. Tas tomēr ir ļoti, ļoti atsevišķs gadījums / traģēdija – ko nevar vispārināt!

 8. Totālais garīguma KROPLUMS…..

 9. Totālais garīguma KROPLUMS….

 10. Cik kulturāli viens kirilla izpaužas !

 11. Ļoti labs raksts!

 12. Ļoti labs raksts …..ar Stokholmas sindromu sirgstošie …bez pašcieņas latvieši vēl daudz sastopami …,bet vismaz saviem daudziem radiniekiem un kaimiņienēm uz šo stulbumu esmu norādijis.

 13. Tad varetu vilkt kopsakaribu kas notiek ASV skolas.Pie mums viens piekava policistu.Cilveciskais faktors.Prieks tam bija izdomati tiesas un cietumi.

 14. Nebūs taisnība par to ģedovščinu, ka tikai PSRS, arī ASV armijā un ne tikai, kā redzam filmās, arī Latvijā joprojām augstskolās, kur tiek “iesvētīti” pirmo kursu studenti, lai par viņi varētu paņirgāties. Nekas, daudz nav mainījies, jo tas nāk nevis no armijas, bet no cietuma.

 15. 1808. gada 23. februārī. Dzimis latviešu rakstu valodas reformētājs

  Pirms 210 gadiem Līvbērzes pagasta Lāčos kalēja ģimenē piedzima pirmais latviešu tautības valodnieks šī vārda zinātniskā nozīmē, dzejnieks un ārsts Juris Bārs. Viņš ir viens no pirmajiem latviešiem – Tērbatas universitātes studentiem, 1842. gadā absolvēja augstskolas Medicīnas fakultāti. Būdams pārvācošanas pretinieks, Bārs pirmais mudināja reorganizēt latviešu rakstu valodu. Viņa 1847. gadā paustie ieteikumi atrodas mūsdienu latviešu ortogrāfijas pamatā.

 16. Okupantiem svētki !!!

 17. Gandrīz tieši par tēmu: Atbildēt

  A.Balts
  23.02.2018 16:43
  Red-zomby
  23.02.2018 14:05
  Krievija nevar okupēt savu Teritoriju!
  ====================================== =============================
  Nevar gan un nekad vairs nevarēs reiz zagtās, nolaupītās un iekarotās teritorijas saukt par “izkono ruskimi”, jo ne vēsturiski, ne juridiski tiem tādu nav, bet zagtās mantas un teritorijas paturēt var tikai kādu laiciņu! Pat radībai ar tādu precīzu vārdu „red-zomby”, kas liekulīgi pasniegts par niku, vajadzētu tomēr, kaut ar mokām, apjēgt, ka ja reiz rusu vergiem, kuriem “kirjuša ar metodiju” izveidoja rakstību – kirlicu, vergiem pavēļu pildīšanai, ka tiek ar to pašu rakstību no savu kungu –kremļa „vēsturniekiem” smagi krāpts. Jo, ja arī ir bijušas krieviem kādas nebūt teritorijas, tad tas ir maziņš apgabals pie upes Volgas un vēlāk maskavijas miestiņš.
  Viss cits, vēlāk iegūtais ir gadsimtu garumā, krievu vēsturi apkaunojošas to barvežu laupīšanas, uzbrukumu, melošanas un savu vārdu, solījumu neturēšanas lapaspuses. Nemitīgas slepkavošanas, gan savējo, gan svešu nežēlīgas un barbariski idiotiskas iznīcināšanas tradīcijas, iedzimts verdziskums, rāpošana stiprā priekšā un trula nežēlība, nejēdzīga vardarbība pret vājākajiem un nespēcīgiem, neapbruņotiem līdzcilvēkiem, kā ikdienas dzīves norma. Un no 1917 g. īpaši de.formētā veidā tā iznīcinot savus labākos pilsoņus, ir turpinājusies līdz mūsdienām. Sarkano vara radījusi masu garīgi trulus, aprobežotus un melna naida pilnus radījumus, lietojot tiem reiz ar varu uzspiestās kirilicas tikai dažus vārdus, tomēŗ ar tās palīdzību jeli un pretīgi tekoši lamājoties šie personāži “svin” kārtējos savējo apspiedēju un iznīcinātāju “armijas dienu”! Dienu, kuras notikumu patiesā vēsture ir pārklāta ar mljoniem čekistu nogalināto viņu senču, vectēvu, vecmāšu līķiem un arī to bērniem. Skumji paliek, redzot šādu bezatmiņas, bezpašcieņas mankurtu tautas daļu, lielu daļu, kuru arī šodien turpina pazemot, aplaupīit un iznīcināt to pašu, viņu senču slepkavas un to tiešie pēcteči, kuriem nabaga red -zombētie upuri vēl pazemīgi pateicas un siekalaini slavē tos! Visskumjākais, ka mūsu zemē tādi red-zombiji joprojām vēl pagaidām atrodas un indē Latvijas gaisu ar savu gara aklumu, ar kremļa iepotēto šovinistisko tumsonību!

  • Вот же блядь какая, а сам то ты разве не зомби?! Ты на себя посмотри для начала! Не хуй из себя ангела строить! Atbildēt

   Sam zombi!

 18. Kas par tā par vīriešu diena ??? Tā ir okupantu samazgas un viņu līdzskrējēju diena !!!

 19. Sakalauskis malacis un varonis!

 20. Pēdējie, kuri gāja PSRS armijā dzimuši 1972. gadā, tātad 45-46 gadus veci, kuriem jaunību atcerēties un vecāki, kuri dienēja, bet ko jaunāki svin nav ne mazākās nojausmas. Kaitina vienkārši šī vīriešu dienas svinēšana. Mani vairs nesveic, jo esmu pateicis, ko domāju par to visu, kā arī to, ka Latvijas armijai, kurā dienēju nav nekāda sakara ar 23. februārī

 21. ” Visu mūsu dzīvi tagad noteic veikals [tirgus].” Rainis, 1925.
  Par laimi, antonovičusies u.c. vairs neko nesaka, tāpēc propagandistiem būs vien jāsten arī turpmāk – īpaši jau Eiropas dienā 9.maijā.

 22. Atļaušos apgalvot, ka tas nabaga lietuvietis to “godu” dienēt “krasnopagoņņikos”, un, pie tam vēl, etapu apsardzē bija “nopelnījis” savā kara komisariātā – kaut kā īpaši asi būs demonstrējis savu pacifismu. Jo tajos “voiskos” dienēt norīkoja dzimušus neliešus, kuri pēc dembeļa fiksi vien vizinājās ar tiem pašiem vilcieniem, tikai otrā pusē režģim. Un arī tādus, kuri ar savu izrunāšanos bija pratuši nokaitināt savu kara komisariātu.

 23. Nu jau, šķiet, visi murgi garām. Atceros vēl gadus 5-6 atpakaļ vecenes, lai neteiktu skarbāk, kā dullas bija ar to 23. februāra “vīriešu dienu”, man ne atcerēties negribās, bet nē, še tev! Domāju, ka vēl ilgi mēs izjutīsim padomju okupācijas sekas, diemžēl!

 24. Ir laiks iesniegt Eiropas tiesā prasību par kompensācijām no Krievijas par okupēto Baltijas valstu pilsoņu nelikumīgu iesaukšanu okupācijas armijā.

  • Ну, ну, попробуй! Мечтать не вредно. Atbildēt

   ?!

  • oho šis man draud.Es tevi pajoliņ parunāt aicinu bet tu man ar nāvi draudi.Bet ko citu var gribēt no zābaka kuru 2 gadus padomju armijā slepkavot mācījuši

   • А в вашей армии учат чему то другому?! Atbildēt

    A ti dumal ja s toboj razgori razgovarivatj budu? Durachok.

    • da man pie dirsas runāsi tu ar mani vai kausies Latvija bija ir un būs un neviens Latvijas puisis vairs tavā sūdu armijā nedienēs.tu vari kaut nosprākt no dusmām,neviens krievs mums vairs neko nepadarīs.Tā tam būs būt.ĀMEN!

 25. Kam domāts šis šausmu stāsts?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+