×
Mobilā versija
+15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
13. jūnijs, 2016
Drukāt

Asiņainais slaktiņš Floridā: atklājas jauni fakti par Orlando “briesmoni” (1)

Foto EPA/LETAFoto EPA/LETA

Ļaudis, kas pazinuši vīrieti, kurš svētdien geju klubā Orlando noslepkavoja 50 cilvēkus, medijiem stāsta, ka viņš jau iepriekš bijis vardarbīgs un neiecietīgs.

Vēl 53 cilvēki uzbrukumā guva ievainojumus, bet pats slepkava apšaudē ar policiju tika likvidēts.

Par slaktiņu aizdomās turamais 29 gadus vecais Omārs Matīns bija islāmticīgs afgāņu izcelsmes ASV pilsonis, un šobrīd tiesībsargāšanas iestādes cenšas noskaidrot, vai viņam bijuši sakari ar islāma ekstrēmistiem.

Matīns bija precējies, un viņam ir dēls.

Ar teroristisko grupējumu “Islāma valsts” saistīti avoti jau uzņēmušies atbildību par šo slaktiņu. Šādu paziņojumu izplatījis par “ziņu aģentūru” dēvētais teroristiskās organizācijas atzars “Amaq”.

“Pret geju klubu Orlando Amerikas Floridas štatā vērsto uzbrukumu, kurā vairāk nekā 100 cilvēki tika nogalināti vai ievainoti, veica “Islāma valsts” cīnītājs,” teikts “Amaq” izplatītajā paziņojumā.

Arī Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) pavēstījis, ka slepkava brīdi pirms uzbrukuma esot zvanījis uz ārkārtas situāciju tālruni un paziņojis, ka ir “Islāma valsts” sekotājs.

Tomēr amatpersonas norāda, ka pagaidām nav pierādījumu, kas “Islāma valsti” vai kādu citu ekstrēmistu grupējumu tieši saistītu ar asiņaino noziegumu.

Savukārt kāda ASV izlūkdienestu amatpersona izteicās, ka “Islāma valsts” centieni uzņemties atbildību par šo skaļo noziegumu nesagādā pārsteigumu. Viņaprāt, grupējums, kurš sācis zaudēt savas pozīcijas Irākā un Sīrijā, tādējādi cenšas demonstrēt savu varenību.

Tomēr vairākas amatpersonas paudušas viedokli, ka Matīns kādā veidā ir iedvesmojies no “Islāma valsts”.

Tajā pašā laikā amerikāņu mediju intervētie slepkavas radinieki apgalvo, ka Matīns, kurš strādājis par apsargu mazgadīgo noziedznieku aizturēšanas centrā, neesot bijis īpaši reliģiozs.

Taču tie atzīst, ka viņš esot ienīdis gejus, kā arī sitis savu bijušo sievu. Turklāt Matīnam esot bijuši arī garīgi traucējumi.

Savukārt viņa tēvs Sediks ir pazīstams afgāņu kopienas loceklis, kas vada arī neregulāru televīzijas raidījumu “Durand Jirga Show”, kurā propagandē radikālus islāmistu uzskatus.

Tomēr viņš apgalvo, ka dēla pastrādātais viņu satriecis tāpat kā visu Ameriku un ka tam neesot “nekāda sakara ar reliģiju”.

Arī slepkavas bijusī sieva stāsta, ka viņš esot bijis vardarbīgs un garīgi nestabils, taču neesot bijis reliģisks ekstrēmists.

Tomēr šī laulība šķirta 2011.gadā, un kopš tā laika Sitora Jusufija ar Matīnu nav tikusies un runājusi.

Tajā pašā laikā FIB atzinis, ka jau divkārt Matīns nonācis izmeklētāju redzeslokā aizdomās par saistību ar ekstrēmistiem un 2013. un 2014.gadā viņš esot ticies ar kādu teroristu pašnāvnieku.

Neskatoties uz to, viņam bijusi līdz nākamā gada septembrim derīga ieroča nēsāšanas atļauja, un pēdējo dienu laikā pirms nozieguma slepkava legāli iegādājies vairākus šaujamieročus.

Tikmēr privātais apsardzes uzņēmums G4S, paziņojis, ka Matīns tajā strādājis deviņus gadus un ieroci viņš nēsājis darba pienākumu dēļ. Uzņēmuma izplatītajā paziņojumā teikts, ka Matīns divkārt – 2003. un 2013.gadā – izturējis nepieciešamās pārbaudes, kuru laikā nekas satraukumu rosinošs neesot atklāts.

Svētdien notikušais slaktiņš ir asiņainākais šāda veida noziegums ASV mūsdienu vēsturē, un tas tika sarīkots plaši pazīstamajā Orlando geju naktsklubā “Pulse”.

ASV prezidents Baraks Obama šo traģēdiju nosaucis par “terora aktu un naida aktu”. Vienlaikus viņš norādīja, ka notikušais ir kārtējais atgādinājums, ka ASV pārlieku viegli pieejami ieroči.

“Mums jāizlemj, vai vēlamies dzīvot šāda veida valstī,” uzsvēra Baltā nama saimnieks, kas sen iestājies par šaujamieroču tirdzniecības un turēšanas ierobežojumiem. “Aktīvi neko nedarīt arī ir lēmums.”

Saskaņā ar organizācijas “Mass Shooting Tracker” datiem pērn ASV notikušas 372 “masu apšaudes”, tas ir, uzbrukumi, kuros nogalināti vai ievainoti vismaz četri cilvēki. Šajos noziegumos kopumā tikuši noslepkavoti 475 cilvēki, bet 1870 guvuši ievainojumus.

Obama valstī izsludinājis sēras un devis rīkojumu līdz ceturtdienas saullēktam nolaist karogus pusmastā.

Tikmēr domājamais republikāņu kandidāts rudenī gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās Donalds Tramps nosodījis Obamu par izvairīšanos no termina “radikālais islāms” lietošanas savā uzrunā.

“Savos šodienas izteikumos prezidents Obama apkaunojoši atteicās pat izrunāt vārdus “radikālais islāms”. Tikai šī iemesla dēļ vien viņam vajadzētu atkāpties,” teikts Trampa kampaņas štāba izplatītajā paziņojumā.

Šī paša iemesla dēļ Tramps nosodījis arī demokrātu domājamās kandidātes Hilarijas Klintones pēc uzbrukuma izplatīto paziņojumu, kurā bijusī valsts sekretāre asiņaino noziegumu nosaukusi par “teroraktu”, uzsverot, ka ASV jādubulto pūliņi savu pilsoņu aizsardzībai gan ārvalstīs, gan iekšzemē.

“Ja Hilarija Klintone pēc šī izbrukuma joprojām nespēj izrunāt divus vārdus – “radikālais islāms”, viņai vajadzētu izstāties no cīņas par prezidentūru,” uzsvēris ekscentriskais nekustamo īpašumu magnāts.

“Tas, kas noticis Orlando, ir tikai sākums. Mūsu līderi ir vāji un neefektīvi. Es mudināju un aicināju uz [musulmaņu ieceļošanas] aizliegumu. Jābūt stingriem,” tviterī paziņojis Tramps.

Vienlaikus viņš uzsvēris, ka nevēlas “saņemt apsveikumus” par to, ka viņam “bijusi taisnība par radikālā islāma terorismu”.

Tajā pašā laikā Amerikas un islāma attiecību padomes vadītājs Nihads Avads aicinājis politiķus notikušo neizmantot “punktu pelnīšanai” un “neekspluatēt bailes”.

Vēršoties pie “Islāma valsts”, viņš uzsvēris, ka grupējums nerunā musulmaņu vārdā un tos nepārstāv. “Jūs esat novirze,” uzrunājot teroristus, norādīja Avads.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pidar-rasismam Latvijā nē!!! Atbildēt

    Nu re pidar-rasisti parāda atklati savu seju. Pidar-rasisti = teroristi. LV geju partija Vienotība arī veic teroru pret iedzīvotājiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+