×
Mobilā versija
+5.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
19. aprīlis, 2015
Drukāt

Asiņainā Rēzeknes 1944.gada bombardēšana – noklusētais padomju varas noziegums (67)

Foto no Latvijas kara muzeja un Latgales kultūrvēstures muzeja krājumaFoto no Latvijas kara muzeja un Latgales kultūrvēstures muzeja krājuma

Pēckara gados padomju aviācijas veiktā Rēzeknes bombardēšana tika noklusēta, vainu par pilsētas iznīcināšanu uzveļot vāciešiem.

Ilgus pēckara gadus noklusēta un daudziem vēl arī šodien nezināma ir palikusi padomju aviācijas 1944. gada Lieldienu priekšvakarā veiktā Rēzeknes bombardēšana. Tās laikā tika nogalināti gandrīz simts nevainīgu civiliedzīvotāju, sagrauta ievērojama pilsētas daļa, un bez pajumtes palika vairāki tūkstoši iemītnieku. Par šo barbarisko gaisa uzbrukumu padomju vēstures grāmatas savulaik klusēja un pilsētas nopostīšanu pat piedēvēja vāciešiem. Vienlaikus tika glorificēta t. s. “Rēzeknes atbrīvošana” 1944. gada 27. jūlijā, lai gan pēc atsevišķu militāri svarīgu objektu uzspridzināšanas vācu armijas galvenie spēki tobrīd jau bija atstājuši pilsētu.

Padomju aviācijas uzlidojumi Rēzeknei

1944. gada pavasarī un vasarā PSRS un Vācijas karaspēku frontes līnija nenovēršami tuvojās un sasniedza arī Latvijas teritoriju. Sarkanās armijas augstākās virspavēlniecības galvenās mītnes direktīva 1944. gada 17. februārī paredzēja 2. Baltijas frontei doties uzbrukumā un kopā ar Ļeņingradas frontes kreiso spārnu sagraut vācu armijas grupējumu Ostrovas apkārtnē. Šī uzbrukuma trešajā etapā bija plānots sasniegt līniju Ostrova– Kārsava–Rēzekne. Vācu karaspēka sekmīgās pretdarbības dēļ to izdevās paveikt tikai piecus mēnešus vēlāk. Rēzekne bija viens no sarkanās armijas uzbrukuma mērķiem, jo tai bija svarīga stratēģiska nozīme. Caur pilsētu gāja Daugavpils-Pleskavas dzelzceļa līnija, kas regulāri nodrošināja armiju grupas “Nord” (Ziemeļi) 16. armijas apgādi ar karavīriem, kara tehniku un munīciju, ļāva izvest uz aizmuguri ievainotos u. tml. Rēzeknē atradās arī vairākas lielas vācu armijas kara materiālu noliktavas. Sarkanās armijas militārā stratēģija arī paredzēja sauszemes karaspēka ofensīvu (tāda bija Strešņovas placdarma operācija, kas sākās 25. martā tikai 40 kilometrus no Latvijas robežas) pastiprināšanu ar aviācijas uzbrukumiem. Kara laikā Rēzekne piedzīvoja 11 padomju aviācijas uzlidojumus, no kuriem vissāpīgākā bija bombardēšana 1944. gada 6. un 7. aprīļa naktī, kas izpostīja līdz 80% pilsētas. Pēc aculiecinieku nostāstiem, pilsētas degošā atblāzma bijusi redzama pat 90 kilometrus attālajā Daugavpilī. Pēc aptuvenām aplēsēm, dzīvību Rēzeknes bombardēšanā zaudēja 70 – 100 cilvēku.

Padomju aviācijas uzlidojums Rēzeknei Zaļās ceturtdienas vakarā sākās ap plkst. 21 un bija vērsts pret Rēzeknes upes krastu un pilsētas tik apdzīvoto, bet samērā nabadzīgo dienvidu daļu un turpinājās gandrīz trīs stundas. Pēc stundas ilgas atelpas ap vieniem naktī nāca nākamais uzbrukuma vilnis, kas vairāk skāra pilsētas ziemeļu daļu un ilga līdz rīta gaismai. Smago fugasu bumbu, degbumbu un citās ugunīs gruvešos tika pārvērsts Rēzeknes skolotāju institūts, Tautas pils (vācu karavīri tobrīd tajā esot skatījušies kādu kinofilmu), Armijas universālveikals, slimnīca, krievu ģimnāzija, arodskola un daudzas citas sabiedriskās un dzīvojamās ēkas. Daudzas ielas bija aizbērtas gruvešiem, uzlidojumā bija cietusi arī Rēzeknes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīca un tirgus laukums. Austot rīta gaismai, visapkārt valdīja haoss, pilsētas ielas klāja ēku drupas, sagāzušies telefona stabi, izbiruši logu stikli, bumbu bedres un asiņaini cilvēku ķermeņi. Lai slēptu Rēzeknes nopostīšanu, padomju militārajā literatūrā tās bombardēšanas gaita nemaz nav detalizēti aprakstīta. Līdzās iespējai, ka sarkanās armijas uzbrukuma mērķis būtu bijis konkrētu militāru objektu iznīcināšana, ko būtiski koriģēja pretinieka pretdarbība, laika apstākļi vai vēl kādi citi iemesli, iespējams, ka tā bija padomju aviācijas apzināti izmantota t. s. lauka bombardēšanas taktika ar mērķi iznīcināt visu apdzīvoto teritoriju. Vēl precizējama ir arī dažviet izskanējusī informācija, ka bombardēšanas laikā dzelzceļa stacijā Rēzekne I no Rīgas bija pienācis pasažieru vilciens, no kura bēgušie cilvēki meklējuši patvērumu uz netālā Kovšu ezera ledus, kur viņus sasnieguši padomju lidmašīnu ložmetēju nāvējošie šāviņi. Paradoksāli, bet ne Rēzeknes dzelzceļa stacijām, ne dzelzceļa maģistrālei un arī ne vācu karaspēkam 1944. gada 6./7. aprīļa uzlidojumi nekādus būtiskus zaudējumus nenodarīja. Galvenie upuri šajā bombardēšanā izrādījās Rēzeknes civiliedzīvotāji.

Pievienot komentāru

Komentāri (67)

 1. Brīnuma,ka nav uzrakstīts,ka to veica šodienas Krievija!

 2. ja vaciesi jau bij atstajusi ta kapec bombardeja..

 3. Tatad pirmais uzlidojums ilga 3 stundas, tad stundu ilgs partraukums un “ap vieniem naktī nāca nākamais uzbrukuma vilnis, kas vairāk skāra pilsētas ziemeļu daļu un ilga līdz rīta gaismai. Smago fugasu bumbu, degbumbu un citās ugunīs gruvešos tika pārvērsts Rēzeknes skolotāju institūts, Tautas pils (vācu karavīri tobrīd tajā esot skatījušies kādu kinofilmu), ”

  tatad, pec 3 stundu ilga padomju uzlidojuma vacu karaviri bija noilgojushies pec kulturas un bija nolemushi paskatities labu vacu kinci.. un tavu nedienu- ljaunie sovjeti ari to neljauj…
  Vardu sakot tendenciozs un propagandisks rakstelis.

 4. Viens jautajums la.lv jenku propogandetajiem vai jus nevaretu ludzu publicete informaciju par ta sauktajiem nato”atbrivotaju”darbiniem pasaule?Teiksim cik cilveku sis meslu vaboles nogalina bambardejot Dienvidslaviju,Libiju,Iraku,Afganistanu,Siriju??????

 5. “Pēckara gados padomju aviācijas veiktā Rēzeknes bombardēšana tika noklusēta…”
  No šī teikuma var saprast, ka bombardēšana veikta pēckara gados.
  Manuprāt, pareizāk būtu bijis rakstīt tā:
  “Padomju aviācijas veiktā Rēzeknes bombardēšana pēckara gados tika noklusēta….”

 6. Parunasim par amerikanem kuri nogalinaja indianus. Par angliem kas uzbruka iiriem. Tak visa pasauel pilns tadu. Nee latviesiem tik kriev. A kur ta vaceisi pazuda tie labi?

  • Indiāņus nogalināja Eiropieši. Un kādā sakarā tu to vispār saki? Runa iet par noklusētiem faktiem.

  • Saproti…Hitlers LA.lv ir labais tēls,jo leģionāri zvērēja uzticību šamam kungam, un ir varoņi! Tātad? Vācu okupanti ir labi! Krievs -slikti! Neviens no LA.lv neuzrakstīs ,piemēram par to ,ka vācieši uzlidojumā uz Liepāju noslaucīja no zemes virsas veselu kvartālu!(Vītolu iela) Pilnīgi līdz pamatiem!(tur dzīvoja vairumā ebreju tautas piederīgie! Šādu faktu tev neatrast šāda tedencioza saitiņa rakstos! Tā,kā lasam šādus rusofobiskos un ieņirdzam!

 7. Mana 80 gadus vecā māmiņa vēl atceras kā caur viņu sādžu cauri gāja Rēzeknes “atbrīvotāji”, viņa par laimi šiem šķita vēl par mazu, bet pāris gadus vecākās kaimiņu meitenes tika grupveidā izvarotas, viena no kurām nomira, cita sajuka prātā.

 8. Tomēr, lai iznīcinātu nacistu bandas, bija nepieciešami daži upuri. Jenķu sabiedrotie tak arī nobombardēja Drēzdeni, varbūt pat bez tā varēja iztikt. Taču galvenais, ka nacistu izdzimteņi tika iznīcināti. Priecīgus visiem Uzvaras svētkus!

 9. nāvi okupantiem ! Atbildēt

  Vācu zemcilvēku smirdoņās 44. gadā mūkot Latvijas teritorijā postīja/spridzinaja visu ko vien iespēja. Paldies , SA, ka daļu atmīnēja, no šiem ģermāneļuj lopiem, kas vēl sodien, esot parādā Latvijas tautai 147 miljardus eiro par 2. PK noziegumiem, mīl tikai palaist treknu pirdienu un izlikties , ka nekas nav noticis…

 10. pārmaiņas pēc uzraksta par sabiedroto veikto Drēzdenes bombardēšanu, vai pastāsta par to, kā ASV atombumbas nesa mieru un demokrātiju Japānai.

 11. Kāpēc tagad ar pilnām tiesībām nevarētu teikt , ka krievs ir jauks tikai beigts .

 12. резекненец Atbildēt

  Эй, историк, а ты хоть читал свидетельства местных жителей? Местный уважаемый и солидный краевед Александр Гродзицкий в своей книге четко написал, что за два дня до бомбардировки с самолетов разбрасывалось предупреждение о ней. А это тоже надо замалчивать, горе-историк? А войну без пуль, бомб и снарядов пока не придумали. Надо же, фашисты на просьбы без боя освободить Россию, Латвию и Европу не соглашались…
  А на станции Резекне-! не было пассажирского поезда, там стоял эшелон с фашистским вооружением. Я сам, будучи мальчишкой, ведрами выкапывал возле путей порох… Эх ты, истори… с маленькой ты буквы…

  • Es kā Rēzeknietis varu teikt, ka par šo bombardēšanu zina daudzi, ja ne visi… Tikai daļa negrib atzīt, ka tā bija vērsta uz pilsētas iznīcināšanu.

  • Arī Rēzeknietis Atbildēt

   Tā pateici -ešelons ar “fašistiem”.. Vispirms noskaidro vārdu nozīmi pirms tos lieto… Ja jau trieciens pa dzelzceļa staciju, tad kāpēc tika nolīdzināta visa pilsēta? – Dzelzceļš vispār neiet cauri pilsētai, bet gan gar to…
   Bet ja jau gribi iedziļināties vairāk vēsturē, tad ir tāds fakts, ka sarkanie sadarbojās ar nacistiem līdz uzbrukumam PSRS… Sarkanie nevis atbrīvoja Latviju, bet vienkārši nomainīja okupāciju…

 13. Kvēls sveiciens vēstures viltotājiem! Pa purnu negribat,čaļi???

  • Ko tu soli pa purnu kaut kam, ja neko nevari izdarīt? Aizej labāk noslīcinies būs internetā viena dirsēja mazāk, kas visiem komentāros anonīmi sola pa purnu….

 14. Neilgi pēc tam, tas pats liktenis piemeklēja Daugavpili.

 15. Tēvs stāstīja, ka ap 70 km attālumā Vārkavas pagastā Rēzeknes degšanas blāzma bijusi labi manāma.

 16. Tikai nevajag aizmirst, ka civīlobjektu bombardēšana bija ierasta lieta ww2 laikā. To darīja visi. Vācieši bombardēja Ļeningradu, Staļingradu, Londonu. Sabiedrotie nolīdzināja no zemes praktiski visas lielās Vācijas pilsētas. Ko usa izdarīja ar hirosimu un nagasaki domājams nevienam nav noslēpums…..

  • Nevispārini, trollēn! Atbildēt

   Visi to nedarīja – ne es, ne man pazīstamie latvieši nepiedalījās kara noziegumos ne pret militār, ne civilpersonām.

   • Herberts Cukurs. Latvian aviator. He was a member of the notorious Arajs Kommando and was involved in murders of Latvian Jews as part of the Holocaust.

    • Lūdzu pierādījumus, kur viņš ņēma dalību noziegumos!

     Ja tu zinātu tik cik es daudz zinu par tēmu, kas saistās ar 2. pasaules karu tev būtu pietiekami saprast, ka idealizēt kādu režīmu saistībā ar atbrīvošanu vai cēlumu kara laikā nevajadzētu… Tiesāti tika zaudētāji karā un ļoti daudzi uz viltotiem pierādījumiem. Kara noziegumus veica visas pisus un ne mazāk šausmīgus. Piemēram sarkanā armija ir slavena ar savu tieksmi izvarot sievietes sākot no ļoti jaunām un nepilngadīgām, bet beidzot ar sirmgalvēm – pēc tam daudzas nogalinot kā mežoņi…

 17. Par Rēzeknes bombardēšanu man stāstīja mamma, viņa dzīvoja laukos. Tiešām, bombardēšana bija briesmīga, jo pat vairāku kilometru attālumā naktī varēja redzēt, kā deg Rēzekne, visa pamale bijusi gaiša. Viņa arī man parādīja uz lauka vairākas vietas, kurās bija nomestas pārpalikušās bumbas, nevarēja taču atgriezties ar to kravu. Bedres laika gaitā aizbēra.

 18. Diemžēl krievu okupants ir paliek okupants. Viss var atkārtoties arī tagad. Tāpēc jāstiprina armija. Jāpmāca tauta pretoties **

  • ** Похоже, тебя до сих пор бомбят. Твой призыв тянет на статью по полной программе! Ау, модераторы, где вы?!

   • Uz kādu tad pantu velk? Ko tad teiksi par nacistu izskanējušajām idejām izveidot “Latgales tautas republiku”? Tur gan vajadzētu visus tos, kas to atbalsta vai izplata vienkārši deportēt no valsts un ne jau uz viņiem tik ļoti nīsto Eiropu…

 19. Tieši 1944.g. krievu aviācijas bombardēšana sagrāva manu vecvecāku mājas un veselu nācās dzīvot pašu izraktā blindažā ar 4 maziem bērniem. Bumbas krita,kur pagadās. Tas bija Ratniekos. Kāds ienaidnieks bija lauku viensētās,lai no gaisa tā svaidītu bumbas? Kaut kāda līdzība ar vienkāršu pašaudīšanos notiek arī Ukrainā.

  • Это была война! А вы думали это просто прогулка будет?! В моём родном городе на пискарёвском кладбище лежит более 300 тысяч мирных жителей, простых стариков, женщин и детей. Все они погибли от бомбёжек, голода и холода. Они тоже не были ни в чём виноваты. Так что, не надо меряться потерями, ой не надо!

   • Tad duj uz savu rašlandi atpakaļ un nebojā te gaisu drukādams slāviski!

    • Дует ветер, а человек говорит или пишет, Карлуша. Ты от злости не только воздух испортил, наверняка и штаны запачкал. Смени памперсы, дорогой. Это интернет детка, здесь нет закона о государственном языке.

     • Ja jau te ir tik slikti tajā Latvijā, tad es vēl joprojām nesaprotu kāpēc slāvi te sēž – katru dienu iet vilciens Rīga – Maskava, tur jūs sagaidīs ar atplestām rokām!

   • tad jau jums vajadzēja padomāt ,pirms to karu sākāt.Ne jau mēs izdomājām to “progulku”.Tie jau bijāt jūs,tad arī vajadzēja padomāt par sekām.

 20. ................... Atbildēt

  partizāns samsons būs licis bombardēt, bija tāds Kauns Latvijai

 21. Lai cik postošs bija karš, lielākā latviešu tautas daļa nepakļāvās nacistu propagandai – nedevās “brīvprātīgā” evakuācijā 1944. – 1945.gg., lai glābtos Rietumu paradīzē.

  • Un ko tu ar to gribi pateikt? Atbildēt

   ka lielaka dala latviesi gaidija savus austrumu atbrivotajus ar atplestam rokam? Ari neaizmirsti, ka tie milie krievi tas beglu laivas ar visiem begliem gremdeja pie katras izdevibas. Un ari, vaciesiem bija vajadzigs darbaspeks un tapec tie mudinaja latviesus pamest Ostlandi, netikvien tikai tos kuriem draudeja nave vai izsutisana pie krieviem. Tos kuri bega uz Zviedriju, to laivas ari vaciesi gremdeja.

 22. tas pats notika arī Valmierā tikai šoreiz ar katjušām, nodega gandrīz visas koka mājas

 23. Jelgava,kuru šie nopostīja tā,ka akmens uz akmens nepalika,vēl šodien dēvējot to par “atbrīvošanu'”

 24. Paldies par rakstu. Nemaz nezināju šo faktu un Rēzeknes simbola – “atbrīvotāju” pieminekļa – tapšanu.

 25. Гражданин латвии Atbildēt

  Очередной высер нацистской пропаганды. Про живьём сожжённых шуцманами,айзсаггами и легионерами не хотите написать?

  • la la >>> Гражданин латвии Atbildēt

   Punduri arī pamodušies.

   • Pundurus atpakaļ Latvijai! Atbildēt

    1992.gadā Punduru dzelzceļa staciju uzņēmums “Latvijas Dzelzceļs” bez tautas nobalsojuma atdeva Krievijai. Zagļi un noziedznieki no “Latvijas Dzelzceļa” joprojām nav tiesāti – šie zagļi un noziedznieki ar LDZ palīdzību ir kļuvuši par miljonāriem. Nav tiesāta arī Saeima, VVF, Artis Pabriks un citi Abrenes atdevēji.

    • Atbilde uz Pundurus atpakaļ Latvijai!
     А что ты думал, ЛДЗ что ли надо было войну обьявить РЖД?! Такие вопросы не ЛДЗ решает, а государство. Совсем с ума тронулся?!

   • Сам ты пундуриньш!

  • Audriņu iedzīvotājs Atbildēt

   Naturalizētais okupant, cieni tās valsts valodu, kurā dzīvo! Pret mums kara noziegumus pastrādāja gan vācieši, gan krievi. Pie tam, krievu okupācija ilga gandrīz 50 gadus, bet mēs atguvām brīvību un gāzām okupācijas varu. Okupācija beidzās, bet okupanti un kolonisti (jeb “zaļie cilvēciņi”) ar Godmaņa un PSRS AP lēmumu Latvijā palika.

  • la la >>> Гражданин латвии Atbildēt

   Ui, ne punduri, bet interneta troļļi. Lai gan apsīmējums “punduri” arī droši vien der

   • PRECIIZAAK-KREMLINI

   • За 50 лет тебе эти оккупанты дома построили, школы и заводы.

    • Maajas, skolas, fabrikas maakam arii pashi celt!!!! Piedod, bet bez okupaacijas buutu arii atiistiijos LV un buutu arii buuveets viss kaa naakaas… Pirms otraa pasaules kara LV bija labklaajiiba… Inteligjence tika uz Sibiiriju aizvesta, tirgotaaji un zemnieki, kuri bija turiigi arii projaam… vai savaadaak novaakta…
     Dievs sveetii LATVIJU 🙂
     😀 😀 – paskataas Liepaajaa – Metalurgs!!! Ogree bija trikotaazhas, laikam pat kokvilnas farbtika!!! Labi uzceltas farbikas – ljoti saimnieciski 😀 😀 – LV ne metaala nav, ne kokvilnas 😀 😀 …

     • За 25 лет вашей как бы независимости вы умудрились просрать почти всю промышленность. У вас теперь ничего нет, ну совсем ничего…

     • to tu sauc par ražošanu,kura 90 gadā atpalika no pārējās pasaules par 20 gadiem,tur vienkārši nebija ko zaudēt,viss tas mantojums ko psrs atstāja uzreiz pēc neatkarības bija jānobuldozerē.Visas vecās mājas tika nolaistas,jo neviens par tām nerupējās un tas,kas tika celts,tika celts vai nu pālī,vai nu no sūdīgiem būvmateriāliem,tā kā nebāz te acīs savu savoka mantojumu.

     • >savoks 22. aprīlis, 2015 23:14
      Вот ты савок и есть, самый настоящий и самый дремучий. Всё это можно было сохранить и модернизировать, но западу же не нужны конкуренты производители, им нужны покорные потребители всего и вся, вроде тебя. Вот ваши политики всё и разрушили, а наварились на этом отдельные «умельцы» вроде Шкеле, но не ты и не народ Латвии. Вы то остались с «разбитым корытом», босые и голодные, в постолах но свободные, как и хотели.

    • Skolas un fabrikas un majas saki….kada kvalitate tas buvetas,tam neesi pieversis uzmanibu?Skibas un greizas,jo “Vankas”jau labak neprata buvet,pufaikas un valinki trauceja..;))))))))))))))

     • Lai nu cik “šķības” un “greizas”, tomēr mēs tajās dzīvojam un izmantojam joprojām, bet mūsdienu “kvalitatīvās” brūk kā kāršu namiņi. Kaut vai nolādētā maksima un tas ir tikai sākums, jo apdauzītie kapitālisti, par evrejcentu uti ar kājām uz Jelgavu aizdzīs, galvenais “uzvārīties”, pēc tam kaut ūdensplūdi.

    • А они все просрали…..

  • Par padomju karavīru izvarotajām un nogalinātajām vācu sievietēm un meitenēm (simtiem tūkstošu) Vācījā ,pēc ”atbrīvošanas” ,negribi parunāt.

 26. Vecmamma stāstīja, kā, uzdzirdot baisu troksni apt. 30km attālās Rēzeknes virzienā, metušies pagrabā – drošs paliek drošs, jo vācu spēki netālu jau bija ieņēmuši aizsardzības pozīcijas. Vēlāk gan nākuši ārā, jo tuvējā apkārtne netika bombardēta. Gan viņi, gan vācu karavīri skatījušies baisajā atblāzmā, kas nākusi no Rēzeknes puses. Par laimi neviens no radiem nebija gājis bojā, vienai ģimenei gan mājas bija nodegušas, tāpēc uzņemtas klētiņā, kur mājas zaudējušie dzīvojuši, kamēr atkal sadabūjuši dzīves vietu pilsētā.

 27. Atceros, ka tēvs stāstīja par Rēzeknes sabombardēšanu un ugunsgrēkiem pilsētā, kurš bijis redzama Līvānu novadā, t.i. 60 km attālumā pa taisno. Neatceros, ka tēvs būtu pateicis, tieši kura karojošā puse bombardēja pilsētu. Būtu interesanti zināt vairāk patiesības.

  • Vairāk patiesības atklāj ex-prezidente Vaira Vīķe-Freiberga:” Atceros – mēs Vācijā [ bēgļu gaitās ] sēžam pagrabā, krīt bumbas. Šausmīgs troksnis, katrreiz ir sajūta, ka tieši tev uz galvas tā bumba nāk.” (Jārada ugunssiena…..IR, 9.04.2015)
   – Par Drēzdenes bombardēšanu 1945.g.13.februārī vairāk skaidrības (patiesības), tāpēc jau neiburgieši pievēršas nezināmajiem kara noziegumiem, kuros vainīgie ir skaidri zināmi.

Draugiem Facebook Twitter Google+