×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
8. oktobris, 2015
Drukāt

Asins donori ir vajadzīgi. Kāpēc cilvēki par tādiem kļūst? (1)

Foto-LETAFoto-LETA

Gandrīz 39% no asins donoriem informāciju par iespējām ziedot asinis uzzinājuši no draugiem, radiem, paziņām, 20% informāciju atraduši internetā, bet 15% redzējuši reklāmu TV vai dzirdējuši radio reklāmu.

ziedo_asinis

Aptauja, kurā piedalījās 912 asins donori no visas Latvijas, notika šī gada jūlijā un augustā visās vietās Latvijā, kurās iespējams ziedot asinis. Aptaujā donoriem tika vaicāts par svarīgākajiem iemesliem kāpēc tie ziedojuši asinis, iemesliem, kāpēc viņuprāt citi cilvēki neziedo asinis un informācijas avotiem, kur uzzinājuši par iespējām ziedot asinis.

Vairāk nekā 80% aptaujāto asins donoru norāda, ka galvenais iemesls ziedot asinis ir vēlme palīdzēt līdzcilvēkiem, paveikt kaut ko labu, 50% svarīgas ir zināšanas par asins ziedošanas pozitīvo ietekmi uz paša veselību, bet 28% lēmumu iespaidojis draugu, radu un paziņu piemērs. Tikai 20% norādījuši, ka svarīgs iemesls ir arī kompensācija vai papildus brīvdiena, ko saņem asins donori.

Vaicāti par iemesliem, kāpēc viņuprāt citi cilvēki neziedo asinis, asins donori kā svarīgāko iemeslu min šo cilvēku veselības problēmas (69,3%), bailes no sāpēm, asinīm, ārstiem (60,75%) un izpratnes trūkumu par asins ziedošanas nozīmi (54,6%).

„Šī aptauja parāda cik svarīga nozīmē ir donoru personīgajiem piemēriem. Tam ir lielāka ietekme nekā reklāmām vai medijiem,” saka Valsts Asinsdonoru centra direktore Iveta Ozoliņa „Tāpēc aicinām katru donoru izstāstīt savu pieredzi draugiem, radiem un paziņām. Pastāstiet, ko tas jums nozīmē, maziniet viņu bažas un izstāstiet, kur var ziedot un kas jāievēro ziedojot asinis. Vai vēl labāk – nākamreiz ejot ziedot asinis, paņemiet līdzi kādu no saviem raugiem, radiem, paziņām! Izglābtie cilvēki būs jums pateicīgi.”

Jaunu donoru piesaistīšana ir īpaši svarīga šobrīd, kad Valsts Asinsdonoru centrā ir gandrīz visu asins grupu nepietiekošas rezerves.

Donori aicināti asinis ziedot katru dienu VADC telpās Rīgā (Sēlpils iela 6). Darba laiki: Pirmdien: 8:00-19:00, Otrdien: 8:00-17:00, Trešdien: 8:00-17:00, Ceturtdien: 8:00-19:00, Piektdien: 8:00-15:00. VADC Latgales filiālē Rēzeknē aicinām ziedot asinis pirmdienās, trešdienās un piektdienās no plkst. 8.00 līdz 15.00 (SIA „Rēzeknes slimnīca” telpās, 18.novembra ielā 41, 4. stāvā). VADC un VADC Latgales filiāle regulāri dodas izbraukumos pie donoriem. Ar izbraukumu grafiku var iepazīties donors.lv tīmekļa vietnē. Iespēja ziedot asinis regulāri ir arī šādās pilsētās: Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Liepāja, Rēzekne, Valmiera, Ventspils.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. ziedos jau tikai plikdidas,vai resnie muli kautkur kautko ziedo,nerunajot jau par asinim.

Draugiem Facebook Twitter Google+