×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
8. janvāris, 2015
Drukāt

Asinspirts Parīzē (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Divu uzbrucēju sarīkotajā asinspirtī satīras žurnāla "Charlie Hebdo" redakcijā dzīvību zaudēja 12 cilvēki, bet astoņi tika ievainoti.

Maskējušies melnās maskās un bruņojušies ar Kalašņikova automātiem un raķešu palaidēju, divi vīrieši vakar sarīkoja apšaudi Francijas satīras žurnāla “Charlie Hebdo” redakcijā Parīzes centrā, nogalinot vismaz 12 cilvēkus. Uzbrukums notika dienas vidū, neskatoties uz to, ka žurnāla redakcija, kura pēdējā laikā bija saņēmusi vairākus draudus, tika pastiprināti apsargāta. Pēc sākotnējām ziņām, dzīvību zaudējuši desmit izdevumā strādājošie žurnālisti, kā arī divi policisti, kuri mēģināja aizturēt uzbrucējus. Dzīvību zaudēja arī žurnāla redaktors un Francijā populārais karikatūrists Stefans Šarbonjē, kurš strādā ar pseidonīmu Šarbs. 2012. gadā komentējot saņemtos nāves draudus no islāma radikāļiem, Šarbs franču medijiem sacīja: “Es labāk miršu, stāvot kājās, nekā dzīvošu, nospiests uz ceļiem.”

Lai atriebtu pravieti…

Francijas satīras žurnāls “Charlie Hebdo” iepriekš bija izpelnījies asu islāma radikāļu nosodījumu, jo tas publicēja vairākas karikatūras, kurās atveidots pravietis Muhameds. Nesen žurnāls publicēja arī karikatūru ar teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” vienu no līderiem Abu al-Bagdadi.

Aptuveni stundu pēc uzbrukuma interneta vietnēs jau parādījās aculiecinieku uzņemtie videomateriāli, kuros redzams, kā divi uzbrucēji iesaistās smagās apšaudēs ar policistiem. Videomateriālos dzirdams, ka uzbrucēji sauc “Allah akbar” jeb “Dievs ir dižens”. Laikraksta “The Daily Telegraph” interneta vietne, atsaucoties uz aculiecinieku stāstīto, informē, ka uzbrucēji runājuši franču valodā bez jebkāda akcenta, kā arī saukuši: “Mēs esam atriebuši pravieti!” Tas liek domāt, ka uzbrukumu sarīkojuši radikālie islāmisti.

“Tā ir asinspirts,” šādi Francijas medijiem notikušo raksturoja Parīzes policijas pārstāvis Liks Poņjāns. Francijas televīzijai kāds avots skaidroja, ka uzbrukums noticis “Charlie Hebdo” redakcijas iknedēļas sapulces laikā, kas nozīmēja to, ka tobrīd gandrīz visi žurnālisti atradās redakcijas telpās.

No notikumu vietas uzbrucēji aizbēga ar kāda trešā nozieguma līdzdalībnieka palīdzību. Parīzes policijai līdz vakardienas pēcpusdienai vēl nebija izdevies aizturēt šaušalīgā uzbrukuma pastrādātājus. Francijas galvaspilsētā ir izsludināts augstākais terorisma trauksmes līmenis, kā arī pastiprināta apsardze ne tikai pie dažādu mediju redakcijām, bet arī vairākās sabiedriskās vietās. Francijas iekšlietu ministrs Bernārs Kaznēvs solījis “neitralizēt šos trīs noziedzniekus, kuri pastrādājuši barbarisko noziegumu”. “Mobilizēti visi resursi – žandarmērijā un armijā,” uzsvēra Kaznēvs, piebilstot, ka “mēs rīkojamies tik ātri, cik iespējams, lai atrastu agresorus un viņus arestētu”. Viņš arī solīja, ka Francijas drošības dienesti nemitīgi “piegādās nepieciešamo informāciju, lai Francijas iedzīvotāji būtu informēti par izmeklēšanas attīstību”.

Olands: Francija ir šokā

Neilgi pēc uzbrukuma traģēdijas vietā ieradās arī Francijas prezidents Fran­suā Olands, kurš atklāja, ka pēdējo nedēļu laikā Francijas tiesībsargājošajām ie­stādēm bija izdevies izjaukt vairākus teroraktus. “Francija ir piedzīvojusi ārkārtīgu barbarisma izpausmi. Francija ir piedzīvojusi šoku. Mums ir jāparāda, ka esam vienota valsts. Francijai jābūt stingrai. Mēs cīnīsimies ar šiem draudiem, un mēs sodīsim uzbrucējus. Francijai ir uzbrukts, jo tā ir brīvības valsts. Taču neviens nedrīkst šādi vērsties pret republikas garu,” paziņoja Francijas prezidents, kura vadībā vakar notika arī valdības ārkārtas sanāksme.

Pēdējo nedēļu laikā “Charlie Hebdo” redakcijā bija pastiprināta apsardze, jo redakcijas darbinieki aizvien turpināja saņemt draudus. “Pēdējo mēnešu laikā mēs nepievērsām pārāk lielu uzmanību draudiem. Mūsu biroju apsargāja policija. Arī Šarbs atradās policijas pastiprinātā aizsardzībā, taču bieži izvēlējās pārvietoties vienatnē,” laikrakstam “Le Monde” īsi pēc traģēdijas stāstīja kāds “Charlie Hebdo” žurnālists. “Mēs nepārtraukti saņēmām draudu vēstules un telefona zvanus. Taču mēs tos neuztvērām nopietni. Mēs pie draudiem bijām pieraduši.”

Līdzjūtību upuru ģimenēm un sašutumu par asinspirti “Charlie Hebdo” redakcijas telpās pauduši arī vairāki citu valstu līderi. Vācijas kanclere Angela Merkele izplatījusi paziņojumu, kurā norāda: “Šis zemiskais uzbrukums ir ne tikai uzbrukums Francijas pilsoņu dzīvībām un drošībai. Tas ir uzbrukums runas un preses brīvībai, mūsu brīvās un demokrātiskās kultūras pamata elementiem.” Savukārt ASV prezidenta Baraka Obamas pārstāvji izplatījuši paziņojumu, nosodot apšaudi un norādot, ka Baltais nams sēro kopā ar nogalināto cilvēku ģimenēm un ievainotajiem. “Savienotās Valstis ir gatavas cieši sastrādāties ar Franciju, lai palīdzētu izmeklēt šo uzbrukumu,” televīzijas kanālam “MSNBC” paziņoja Baltā nama runasvīrs Džošs Ērnests.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. pēc lasītā bet labs Atbildēt

    ”tā vien Eiropai jadara, ka musulmanisms būs jāaizliedz, savādāk nekāda miera Eiropā nebūs. Ticiet man, līdz tam nonāks. ja nemāk cienīt vietējos, tad būs jāpalūdz aizbraukt”
    Otrajā gadījumā būs jāpakļaujas – ne Ziemasvētki, ne eglīte, ne cūkgaļa un sievietem hidžabi un tiesības pargriezt rīkli neticīgajiem…
    Ir tikai divas izvēles jā un vel trešā – neielaist un neielaisties. Žogu ap māju, pilsētu un valsti arī ES.

  2. Liekas, ka ir taisnība tiem kas grib ierobežot musulmaņu iespiešanos Eiropā.

Draugiem Facebook Twitter Google+