×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
12. augusts, 2013
Drukāt

“ask.fm”: Pašnāvībā dzīvi beigusī pusaudze naidīgos komentārus sev rakstījusi pati

LETA/AFPLETA/AFP

Pašnāvībā dzīvi beigusī britu pusaudze Hanna Smita vairumu naidīgo komentāru savā profilā sociālo komunikāciju vietnē “ask.fm” rakstījusi pati, vēsta laikraksts “Daily Telegraph”.

Kompānija arī paziņojusi par juristu un mediju speciālistu nolīgšanu neatkarīga audita veikšanai, lai uzlabotu portāla drošību.

Smitas vecāki 14 gadus vecās meitenes novešanā līdz pašnāvībai vaino pazemojošos un naidīgos komentārus viņas profilā Latvijā tapušajā un pretrunīgi vērtētajā sociālo komunikāciju portālā “ask.fm”.

Kā vēsta britu mediji, atsaucoties uz avotiem kompānijā “ask.fm”, 98% naidīgo komentāru meitenes profilā ievietoti no tās pašas IP adreses kā Smitai, bet tikai četri komentāri ierakstīti no citām IP adresēm.

“Hannas gadījumā kompānija pārbaudīja visu [komentāru autoru] identitāti. IP adreses ir izsekojamas. Anonīmos komentārus viņa rakstīja pati. Visi dati ir nodoti policijai,” laikrakstam “The Sunday Times” sacīja informēta persona. 

Meitenes tēvs Deivids Smits nenoliedza, ka viņa meita daļu no naidīgajiem komentāriem varētu būt rakstījusi pati, taču apsūdzēja “ask.fm” vadību mēģinājumā izvairīties no atbildības.

“Hanna bija 14 gadus veca meitene, kas cieta no pazemošanas un atņēma sev dzīvību. “ask.fm” mēģina izgrozīties, diskreditējot Hannu. Tas ir pretīgi,” sacīja meitenes tēvs.

“Viņa tika pazemota internetā. Jautājums, vai daļu no tā viņa uzrakstīja pati, neko nemaina. 14 gadus veca meitene atņēma sev dzīvību, jo viņu pazemoja internetā. Ja daļu no tā darīja pati Hanna, tas tikai parāda, kādā viņa bija izmisumā,” uzstāja Smits.

Latvijā tapusī vietne pēdējā gada laikā tiek saistīta ar vismaz vēl četru pusaudžu pašnāvībām Lielbritānijā, Īrijā un ASV.

Reaģējot uz negatīvo publicitāti, virkne reklāmdevēju, tostarp telekomunikāciju gigants “Vodafone”, atteikušies no tālākas sadarbības ar “ask.fm”.

“ask.fm” skaidro, ka portāls veic automātisku un manuālu satura uzraudzību, lai izslēgtu seksuāli atklātus un aizvainojušus tekstus.

Vietnē ieviesta arī poga “ziņojums” (“report”) par ļaunprātīgām darbībām. Šos ziņojumus izskata speciāla komanda, lai nodrošinātu, ka patiesas sūdzības tiek uzklausītas un seko ātra rīcība, teikts portālā.

Lai atvairītu apsūdzības, portāls “ask.fm” nolīdzis britu juristus neatkarīga audita veikšanai par vietnes drošību.

“Juristu un mediju speciālistu komanda pašlaik uzsākusi mūsu procedūru un politikas detalizētu pārbaudi un izmeklēšanu. Viņi tuvāko septiņu dienu laikā ziņos mums par saviem atklājumiem un sniegs rekomendācijas,” teikts vietnes paziņojumā.

Vietnē ir ap 60 miljoniem reģistrēto lietotāju, no kuriem vairums ir pusaudži. Kā raksta tehnoloģiju portāls “Cnet”, diskusiju vietnes lietotāju skaits pieaug vidēji par 200 000 cilvēku dienā.

Pēc “ask.fm” veidotāju datiem, portāls ir ļoti populārs Brazīlijā, ASV, Itālijā, Krievijā, Lielbritānijā, Vācijā, Turcijā, Argentīnā, Polijā un Francijā, taču kopumā vietni izmanto lietotāji vēl no 150 valstīm.

2010.gadā izveidoto un Latvijā bāzēto vietni “Ask.fm” ikdienā apmeklē aptuveni 13,2 miljoni lietotāju. Tā ir devītā populārākā sociālās saziņas vietne pasaulē, liecina interneta statistikas uzņēmuma “comScore” jūnijā publicētie dati.

Vietne “ask.fm” ļauj lietotājiem izveidot publisku profilu ar savu fotogrāfiju un vārdu, taču citu lietotāju profilos atļauts ievietot anonīmus komentārus un jautājumus, taču ikviens lietotājs var izvēlēties nesaņemt jautājumus no anonīmiem lietotājiem.

Vairums uzdoto jautājumu ir nevainīgi, par mīļākajiem mācību priekšmetiem vai mūzikas grupām, taču daļa portāla lietotāju saskārušies ar lamām, nievām un pazemošanu, pusaudžiem uzdoti tieši jautājumi par seksu, kā arī citi jaunieši mudināti pašgraizīties vai pat izdarīt pašnāvību.

Vairāku pusaudžu pašnāvības gadījumi pēc pazemošanas sociālo komunikāciju vietnē izraisījuši plašas diskusijas vairākās angliski runājošās valstīs, kur izskanējuši arī aicinājumi bloķēt pieeju “ask.fm”.

Tomēr tehnoloģiju portāla “Cnet” aptaujātie eksperti norāda, ka “ask.fm” bloķēšana vai slēgšana neko nemainītu, jo tās vietā ļoti viegli var izveidot citas vietnes.

Portālu “ask.fm” radīja piecu puišu komanda – Oskars Liepiņš, Marks Terebins, Iļja Terebins, Valērijs Vešņakovs un Klāvs Sinka.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+