×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
26. janvāris, 2015
Drukāt

Aicina mazināt abortu skaitu ar izglītošanas palīdzību, nevis jauniem ierobežojumiem (8)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule.

Mākslīgi pārtrauktu grūtniecību skaita samazināšanos var veicināt ar jauniešu izglītošanu kontracepcijas lietošanā, kā arī veicinot tās pieejamību, nevis mainot likumdošanu, uzskata Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Matule.

Viņa stāstīja, ka nevēlama grūtniecība saistīta gan ar cilvēku izglītības līmeni, gan ar piekļuvi kontracepcijas līdzekļiem. “Pašlaik tiek runāts par sekām, ne cēloņiem,” uzskata Matule.

Viņa norādīja, ka lielāku uzmanību jāpievērš skolēnu, arodskolu audzēkņu un studentu izglītošanai par izsargāšanos, lai neiestātos neplānota grūtniecība. Tomēr, ja tiek plānoti kādi ierobežojumi abortu skaita samazināšanai, tad jānodrošina arī atvieglojumi kontracepcijas ieguvei, kā tas ir vairākās citās valstīs, piebilda Matule.

Viņa gan uzsvēra, ka neviena no kontracepcijas metodēm nav pilnībā droša un nevēlama grūtniecība var iestāties arī atbildīgām sievietēm.
Atbildot uz jautājumu, vai obligāta speciālistu konsultācija sievietei pirms aborta veikšanas ir nepieciešama, Matule pauda viedokli, ka tas sarežģīs situāciju. Papildu konsultācija pēc sievietes vēlmes ir atbalstāma, tomēr obligāta konsultācija radīs papildu emocionālu spiedienu.

Savukārt pārdomu laika pagarināšana no 72 stundām līdz 120 stundām nenesīs gaidītos rezultātus, pārliecināta Matule. Viņa norādīja, ka 85% līdz 90% sieviešu jau pirms došanās pie mediķa ir izlēmušas par labu abortam.

Komentējot ieceri noteikt, ka abortu nedrīkst veikt tas ginekologs (dzemdību speciālists), kurš izsniedzis norīkojumu par grūtniecības pārtraukšanu, Matule uzsvēra, ka “tā var runāt tikai tie, kas nekad nav nonākuši lēmuma pieņemšanas krustcelēs”. Viņa skaidroja, ka arī ginekologam grūtniecības pārtraukšana nav “izklaide” un apgalvojums, ka ginekologs ir finansiāli ieinteresēts aborta veikšanā, ir nepamatots.

Slimību profilakses un kontroles centra dati par abortu skaitu Latvijā no 2006. līdz 2013.gadam liecina, ka mākslīgi veikto abortu skaits Latvijā samazinās. 2006.gadā Latvijā veikti 11 825 mākslīgie aborti, 2007.gadā – 11 814, 2008.gadā – 10 425, 2009.gadā – 8881, 2010.gadā – 7443, 2011.gadā – 7089, 2012.gadā – 6197, bet 2013.gadā 5557 mākslīgie aborti.

Jau ziņots, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija lūgusi vairākas ministrijas un speciālistus sniegt atzinumus par vairāku deputātu priekšlikumiem grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā.

Tiek piedāvāts līdz 120 stundām pagarināt pārdomu laiku pirms grūtniecības pārtraukšanas, kā arī noteikt, ka grūtniecības pārtraukšanu ginekologs drīkst veikt ne agrāk par 120 stundām pēc grūtniecības pārtraukšanas norīkojuma izsniegšanas, ar izņēmumu, ka ginekologs būs tiesīgs samazināt minētās 120 stundas līdz 72 stundām.

Tāpat iecerēts noteikt, ka grūtniecības pārtraukšanu nedrīkst veikt ginekologs (dzemdību speciālists), kurš izsniedzis norīkojumu par grūtniecības pārtraukšanu.

Viens no priekšlikumiem arī paredz, ka norīkojumu uz grūtniecības pārtraukšanu sievietei, kura izteikusi vēlēšanos mākslīgi pārtraukt grūtniecību, drīkst izsniegt tikai tad, ja saņemts apliecinājums par dalību obligātā konsultācijā, ko sniegusi ar konkrētās grūtniecības pārtraukšanu nesaistīta persona.

Papildus minētajām deputāti rosinājuši arī citas izmaiņas.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Ciniķis no piepilsētas Atbildēt

  Tagad man ir 16 gadi un augu nabadzīgā ģimenē, esmu puisis. Skolu es pabeigšu 18 gadu vecumā. Tālāk mācīšos un strādāšu, cerams tikšu budžetā, jo savādāk man augstāko izglītību neiegūt, valsts galvoto kredītu es negribu, jo pēc tam būs jāatmaksā. Līdz 23 gadu vecumam es vispār nevaru domāt nedz par precībām, nedz par bērnu, ja vien nevēlos atkārtot vecāku likteni, bet to es nevēlos. Tālāk jau es varu strādāt savā profesijā pēc specialitātes. Bez augstākās izglītības nevar cerēt uz algu 1000eur netto. Pat sociālajam darbiniekam, lai “gaiņātu bezdarbniekus” tā ir vajadzīga. Es dzīvoju uz 140,00 netto. Bezšaubām, sekss man var būt tikai ar prezervatību, jo ārstēt venēriskās kaites ir dārgi.
  Līdz 30 gadu vecumam man bērns nav vajadzīgs. Jo turīgās atvases ir visīstākās “maitulijas”, noēdīs prieka pēc, lai būtu papildus izklaide un pieredze. Es negribu, lai mans bērns cieš.

 2. Katram bērnam nāk līdzi sava svētība. Neviens neaiziet bojā vai kļūst par bomzi tapēc,ka ir atstāts dzīvs . Arī turīgu vecāku bērni nonāk bomža liktenī. Skatos uz savu dēlu un saku paldies Dievam,ka toreiz tomēr savā dullumā apstājos un ļāvu viņam piedzimt!!!!! Attopieties ,vecāki,kas skaitļo un domā tikai ar prātu-ne jau jūs nosakāt visas lietas šai pasaulē. Ja esiet kopā mīlas akta laikā radījuši dzīvību,tad ļaujiet tai dzīvot. Bērns nav “zaraza” no kā “jāizsargājas”!

 3. Esmu 4 bērnu mamma.Divi pēdējie ar pievīlušu kontracepciju.Ja iestātos grūtniecība šobrīd,arī es veiktu pārtraukšanu.Kāpēc?Jo bērnus vajag barot,ğērbt.Skolot un izklaidēt.Kā jums deputātu kungi un kundzes šķiet,cik lieli ienākumi vajadzīgi lai,bez nepārtraukta stresa,to visu paveiktu?Tāpēc beidziet murgot par abortu aizliegšanu un vel nezin kādiem ierobežojumiem.Normāli vecāki izšķiras par šo briesmīgo soli jo apzinās savas iespējas izaudzināt un izskolot labus cilvēkus nākotnei.

 4. viņi nav izglītojami. Labāk, ka viņi nogalina viens otru piedzimuši? Vai nosalst pavārtēs?

  • Pilnīgi pamatotas domas, bet vai 100 vis – gudrās galvas ieklausīsies Jūsu teiktajā?
   Vajadzīga kvalitāte, nevis kvantitāte ae plikiem dibeniem!

 5. Nav jau Āfrika,manuprāt cilvēki ir pietiekoši izglītoti,tika bieži vien tās bremzes par vājām,ir jau jābut arī atbildībai par notiekošo ,bet ja iebaudīti vairāki kokteilīši,tad sanāk kā sanāk…
  Bet 2006.gadu nevar salīdzināt ar 2013.g.,jo pensionāri jau abortus diez vai izdara,cik tad to jauno ir palicis.

 6. Ar izglītošanu – vērtību kontekstā, nevis tīri bioloģisku – var panākt, lai nākotnē būtu mazāk problēmu tiem, kuri šodien vēl ir bērni. Obligātā konsultācija, pirms saņemt norīkojumu uz abortu ir vajadzīga steidzami – tiem, kuri atrodas problēmu priekšā šobrīd. Tā ietvers sevī gan izglītošanu par visiem problēmas aspektiem, gan arī iespēju, piaicionot sociālo darbinieku, atrisināt dažu labu materiālas dabas problēmu uz vietas.
  Nesaprotu, kas tas vispār par dalījumu – izglītošana pret likumdošanu. Katram savā vietā ir jādara viss iespējamais, lai viens no pasaules pašiem lielākajiem ļaunumiem – nedzimušu bērnu nonāvēšana – vismaz būtiski mazinātos. Tīri vai jāsāk domāt, ka aiz agresīvā koncepta, absolutizējot izglītošanu un pasludinot par nevajadzīgu visu pārējo, patiesībā slēpjas tādu ultraliberālu NVO kā ”Marta” un ”Papardes zieds” centieni iefiltrēties izglītības sistēmā, lai pie viena ”izglītotu” bērnus arī par tēmu ”cilvēki ir dažādi”’…

 7. Ne jau nu kāds noteiks ko darit un ko nedarīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+