×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
28. maijs, 2014
Drukāt

Asociācija brīdina par OCTA polišu sadārdzināšanos

LETALETA

Līdz ar tuvākajā laikā plānotajiem Ministru kabineta (MK) noteikumu grozījumiem par apdrošināšanas atlīdzības aprēķināšanas kārtību iespējams obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas (OCTA) polišu cenu kāpums, pavēstīja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) pārstāve Inese Lukaševska.

“Tuvākajā laikā MK tiks pieņemti noteikumi, kas reglamentēs apdrošināšanas atlīdzības aprēķināšanas kārtību. Tie paredz iespējas ceļu satiksmes negadījumā cietušajai personai saņemt būtiski lielākas atlīdzības par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem papildus jau šobrīd ievērojamām summām, kas tiek izmaksātas par cietušajām personām, atlīdzinot materiālos zaudējumus gan pašiem cietušajiem, viņu tuviniekiem un valstij. Būtiskākā atšķirība no līdz šim spēkā esošajiem MK noteikumiem – tie vairs nenosaka maksimāli pieļaujamo apdrošināšanas atlīdzības limitu, bet paredz iespēju katrā gadījumā individuāli noteikt apdrošināšanas atlīdzības apmēru, par pamatu ņemot vienotus kritērijus,” klāstīja Lukaševska.

Pēc vi;nas teiktā, ieviešot šīs izmaiņas, tiek nodrošināta Latvijas likumdošanas atbilstība Eiropas Savienības Tiesas (EST) 2013.gada oktobra un 2014.gada janvāra spriedumiem, kas paredz, ka OCTA ietvaros nav nosakāms apdrošināšanas atlīdzības limits, kas ir mazāks kā OCTA likumā un Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvā.

“Apdrošināšanas sabiedrības Latvijā, jau savlaicīgi iepazīstoties ar EST spriedumiem un nemateriālo zaudējumu atlīdzināšanas principiem citās Eiropas valstīs, vērsušas uzmanību nepieciešamībai plānot izmaiņas nemateriālo zaudējumu atlīdzību regulējošajos noteikumos, kā arī veikušas atbilstošas izmaiņas savā darbībā. Līdz ar to nekādus būtiskus sarežģījumus jaunie noteikumi apdrošinātāju ikdienas procesos neradīs. Savukārt ceļu satiksmes negadījumos cietušajiem jaunie MK noteikumi, protams, dos iespējas saņemt ievērojami lielākas apdrošināšanas atlīdzības arī par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem,” klāstīja LTAB valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics.

Viņš piebilda – lai gan kopējais apdrošinātāja atbildības limits, kas noteikts direktīvā, nemainās, apdrošinātāji, izvērtējot nākotnes riskus par izmaksu pieaugumu attiecībā uz nemateriālajiem zaudējumiem par polisēm, kas izsniegtas no EST sprieduma brīža līdz šim, jau noteikuši attiecīgas tehniskās rezerves. “Vienlaikus gan jānorāda, ka līdzšinējās nopelnītās apdrošināšanas prēmijas pilnībā nesedz aprēķinātās tehnisko rezervju prasības, līdz ar ko jārēķinās, ka šīs izmaiņas nākotnē var novest pie OCTA polišu cenu kāpuma,” teica Stengrevics.

LTAB nodrošina OCTA apdrošināšanas sekmīgu darbību valstī. OCTA Latvijā tika ieviesta 1997.gadā, lai nodrošinātu ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību. Sākotnēji birojs darbojās Finanšu ministrijas pakļautībā, bet kopš 2004.gada tā ir neatkarīga institūcija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+