Uncategorized

Asociācija: neviena lielā saimniecība nav pārstājusi nodarboties ar cūkkopību1

Foto – Shutterstock.com

Lai arī situācija cūkkopībā zemo gaļas iepirkuma cenu dēļ Latvijā ir smaga, pagaidām neviena lielā saimniecība nav pārstājusi nodarboties ar cūkkopību, sacīja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece.

“Pagaidām vēl neviens nav metis plinti krūmos, jo visi cer, ka mūs sadzirdēs. Mēs esam uzrakstījuši vēstuli ar situācijas aprakstu un lūgumu palīdzēt Zemkopības ministrijai (ZM), un visi, protams, cer uz palīdzību. Līdz šim mēs vienmēr esam sadzirdēti grūtā brīdī, un vienmēr ZM ir atradusi risinājumu,” teica Lejniece.

Viņa norādīja, ka smagākā situācija šobrīd ir Latgalē, jo reģions ir noteikts par trešo Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skarto zonu, kur ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un meža cūkas, tāpēc no turienes cūkgaļu drīkst izplatīt tikai Latvijas teritorijā, to īpaši marķējot. “Ja lielai saimniecībai Latgalē, piemēram, divas trešdaļas saražotās produkcijas bija nevis gaļa, bet dzīvi sivēni, viņiem principā ir apstājusies visa ražošana. Tieši tāpēc “Cirmas bekons” tirgus traucējumu dēļ bija spiests izkaut lielu daļu sava ganāmpulka – viņi ietilpa smagajā [ĀCM skartajā trešajā] zonā un viņiem nebija vietas, kur turēt sivēnus, tāpēc bija jāpieņem šāds lēmums,” sacīja asociācijas vadītāja.

Pēc viņas teiktā, cūkgaļas iepirkuma cenas šobrīd ir stabili zemas un ir grūti prognozēt, kādas tās būs turpmākajos mēnešos – tas ir atkarīgs no tirgus situācijas.

Vienlaikus viņa atzina – ja tuvākajā laikā cūkkopji no valdības nesaņems atbalstu, daļa saimniecību nākotnē varētu bankrotēt. “Cūkas nav noliktavā noliekama prece, tās ir jābaro katru dienu, tātad ir jāpērk barība, par ko ir arī jānorēķinās, bet mums nav pietiekami apgrozāmo līdzekļu, lai varētu pabarot dzīvniekus un samaksāt bankām kredītus. Tad ieslēdzas ķēdīte – mēs nevaram bankām samaksāt, mēs nevaram nodokļus samaksāt, mēs nevaram nopirkt nākamo partiju barības un krājas parādi, mēs kļūstam maksātnespējīgi,” atzina Lejniece, piebilstot, ka atsevišķas saimniecības barības rūpnīcām jau tagad ir parādā 200 tūkstošus eiro un nav zināms, cik ilgi ražotāji barību dos, saimniecībām paliekot parādā.

Jau rakstīts, ka Krievija 7.augustā nolēma uz gadu noteikt pilnīgu embargo lielākās daļas pārtikas produktu importam no Eiropas Savienības valstīm, ASV, Austrālijas, Kanādas un Norvēģijas, reaģējot uz to, ka šīs valstis ir noteikušas ekonomiskas sankcijas pret Krieviju saistībā ar tās agresiju Ukrainā.

Saistītie raksti

Tāpat vēstīts, ka ĀCM dēļ vairākās teritorijās Latvijā ir pasludināta ārkārtas situācija. Par trešo zonu ir noteiktas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un meža cūkas, ar otro zonu ir nozīmētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas meža cūkas. Savukārt pirmajā zonā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un meža cūkas, taču šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. ĀCM ir ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.

Latvijas Cūku audzētāju asociācijas mērķis ir labvēlīgas ekonomiskās un politiskās vides izveidošana cūkkopības nozares attīstībai Latvijā, ievērojot starptautiskās integrācijas aspektus. Latvijas Cūku audzētāju asociācijas uzdevumi ir pārstāvēt cūku audzētāju intereses valsts institūcijās un organizācijās, kā arī nevalstiskajās organizācijās un ārvalstīs un veidot un attīstīt kautuvju un pārstrādes jaudu, panākot maksimāli iespējamo ietekmi tās pārvaldē.

LA.lv