×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
10. septembris, 2013
Drukāt

Asociācija: Smiltsērkšķu ražas šogad ir zem vidējā līmeņa; 80% ogu novāktas

LETALETA

Salīdzinoši sausās vasaras dēļ smiltsērkšķu ražas šogad ir mazākas nekā pērn – zem vidējā ražas līmeņa, pastāstīja Latvijas augļkopju asociācijas (LAA) pārstāvis, smiltsērkšķu audzētāju apvienības vadītājs Andrejs Brūvelis.

 

“Salīdzinājumā ar pagājušo gadu, kad smiltsērkšķu audzēšanai bija labvēlīgi laikapstākļi – mitrāks un ik pa laikam uzlija arī lietutiņš, šogad ražas apmērs ir mazāks, bet varētu teikt – apmierinošs,” sacīja Brūvelis, piebilstot, ka smiltsērkšķu ražas apmērs šogad ir nedaudz zem vidējā ražas līmeņa, jo liela daļa ogu Latvijā aug platībās, kur nav iespējams nodrošināt papildus laistīšanu.

Viņš pastāstīja, ka mazāk smiltsērkšķu šogad ieguva ogu audzētāji Vidzemes pusē, tostarp, Valmierā un Valkā, kur lielā sausuma dēļ šovasar ir sliktākas ražas. Savukārt Latgalē ražas apmērs ir labāks nekā Vidzemē.

Smiltsērkšķu audzētāju apvienības vadītājs norādīja, ka patlaban Latvijā novākti 80% smiltsērkšķu ogu. Ražas novākšanu karstās vasaras dēļ audzētāji šogad uzsāka ātrāk nekā pagājušajā gadā.

Brūvelis teica, ka sausās vasaras dēļ ogas šogad ir mazākas nekā pērn. “Tur, kur vairāk uzlija lietutiņš, tur ogas ir lielākas un sulīgākas, savukārt, kur bija sausāks – mazākas,” sacīja Brūvelis piebilstot, kā šovasar laikapstākļi bija labvēlīgāki smiltsērkšķu audzētājiem, kuri ogas audzē eļļas ieguvei – eļļas saturs, pateicoties saulainajai vasarai, ogās ir augstāks. Savukārt audzētājiem, kuri tās audzē sulas ieguvei, sausās vasaras dēļ ogas padevušās mazāk sulīgas, līdz ar to mazāks būs arī iegūtais sulu apmērs.

Smiltsērkšķu audzētāju apvienības vadītājs pastāstīja, ka smiltsērkšķi ir divgadīgs augs, līdz ar to ogas aizmetas uz iepriekšējā gada dzinumiem, tādēļ sausie laikapstākļi, kas neļāva pietiekami attīstīties ogulāju dzinumiem šā gada vasarā, ietekmēs smiltsērkšķu ražas apmēru nākamgad, līdz ar to 2014.gadā smiltsērkšķu ražas varētu būt vēl mazākas nekā šogad.

Brūvelis pastāstīja, ka smiltsērkšķu ogu cenas ir stabilas un līdzīgi kā pērn smiltsērkšķu vairumtirdzniecības cena ir 1,20 lati par kilogramu.

Smiltsērkšķu audzētāju apvienības darbības mērķis ir smiltsērkšķu kultūras attīstība, to audzēšanas un pārstrādes popularizēšana. Apvienība sniedz konsultācijas tiem, kas vēlas nodarboties ar smiltsērkšķu un to stādu audzēšanu, kā arī pilnveidot smiltsērkšķu audzēšanas metodes.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+