×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
14. oktobris, 2015
Drukāt

Latvijas Radio: Aspazijas jubilejas gadā apēnots dzejnieces dzimto māju liktenis (2)

Foto: Wikimedia CommonsFoto: Wikimedia Commons

Aspazijas jubilejas gads ar nedrošību par nākotni aizrit dzejnieces dzimtajās mājās “Daukšas” Zaļenieku pagastā, vēsta Latvijas Radio.

Jelgavas novada dome grib atpirkt vēsturiskos namus un teju 65 hektārus zemes no lauksaimnieka, kam pati pašvaldība deviņdesmito gadu beigās īpašumu ļāva iegādāties, pamatojot savu lēmumu ar nekustamā īpašuma nodokļa parādu un nesankcionētu celtniecību – īpašnieki nav saskaņojuši ar Jelgavas būvvaldi siju nomaiņu mājā un verandas nojaukšanu. Tāpat Aspazijas mājā neesot notikuši piemiņas pasākumi.

Zemnieks Tālivaldis Bratkus domes argumentus atspēko: Aspazijas piemiņai “Daukšās” pat izveidota memoriālā istaba, par atceres pasākumu rīkošanu pati Jelgavas novada dome piešķīrusi pateicības rakstus. Vēl šī gada martā Madlēna Bratkus bija pat iesaistīta Jelgavas domes iedibinātās Aspazijas literārās prēmijas konkursa nolikuma un vērtēšanas komisijā. Savukārt kārtējā gada nodokļa maksājums kavēts vien pāris mēnešus un lēmuma pieņemšanas brīdī jau bijis nomaksāts.

Kā patiesais iemesls tikt pie vērtīgās zemes un ēkām izskan novada vadības vēlme izgādāt īpašumu pietuvinātam uzņēmējam.

Kultūras darbiniece Madlēna Bratkus ar vīru zemnieku Tālivaldi “Daukšas” nopirka 1990. gadu beigās no tā laika Jelgavas rajona padomes un Zaļenieku pagasta. Darījuma summa par sarkano ķieģeļu māju, kūti, pirti un 65 hektāriem zemes bija 22 tūkstoši latu jeb vairāk nekā 31 tūkstotis eiro. Patlaban īpašuma vērtību, atskaitot Aspazijas mājas, lēš pat līdz pusmiljona eiro vērtē.

Pērnā gada beigās pirms lēmuma par “Daukšu” atgūšanu Jelgavas novads pēc valsts iejaukšanās uz laiku atteicās no Caunes drauga vietējā zemnieka atpirkt Lielvircavas kultūras namu. Domes iecerētais darījums bija acīmredzami neizdevīgs pašvaldībai, jo pirkuma summa bija 570 tūkstoši eiro jeb desmit reižu lielāka par ēkas kadastrālo vērtību, vēsta Latvijas Radio.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Piekrītu iepriekšējam komentāram Cits.Esmu bijusi ekskursijā ,laipni pieņemta,gide M.Bratkus saistoši iepazīstināja ar Aspazijas “Daukšām”, izrādīja memoriālo telpu,kas ar mīlestību iekārtota.

    Cik tiesiski neaizsargāts cilvēks ir mūsu valstī !Cik zems ir tiesiskās kultūras līmenis…

  2. Zaļenieku Daukšas vienmēr viesmīlīgi ir pieņēmušas viesus. Aspazijas dzeja šai gadā tur ir skanējusi, viesi bijuši. Un māju apkārtne sakopta, veidojas jauka un dzīva vide, kurā pakavēties iedomās par citiem laikiem un cilvēkiem, domāju, nevienam netiks atteikts. Tas varētu būt muzejs bez muzeja. Vienkārši dzīva un mainīga vide ar mājām kā Aspazijas bērnības zīmi centrā.

Draugiem Facebook Twitter Google+