×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. aprīlis, 2015
Drukāt

Aspazijas un Raiņa dzimto vietu akmeņus ar labām domām pavadīs uz Šveici

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Atzīmējot “Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileju, Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs sācis projektu “Saules ceļš”, kurš ilgs no pavasara līdz rudenim un būs iekļauts Pedvāles sezonas “Akmens. Vēsts” programmā, vēsta projekta rīkotāji.

Projekts “Saules ceļš” sākās jau 29. martā ar pasākumu “Latvijas akmens sēklas Kastaņolai”. Šajā dienā tēlnieks Ojārs Feldbergs kopā ar māksliniekiem un atbalstītājiem no Pedvāles, Sabiles un Talsiem devās uz Raiņa un Aspazijas dzimtajām vietām, lai iegūtu īpašas akmens sēklas. Apmeklējot Zaļenieku pagasta “Daukšu” mājas, kurās piedzima Elza Rozenberga (vēlāk Aspazija) un Tadenavas māju, kur pirmos trīs dzīves gadus dzīvoja Jānis Pliekšāns (vēlāk Rainis), tēlnieks Ojārs Feldbergs izvēlējās pa akmentiņam – akmens sēklai – no abu dzejnieku mājām.

“Pēc pāris nedēļām šīs akmens sēklas ceļos uz vietu pie Brē kalna Šveicē, kur emigrācijas laikā Rainis rakstīja savu dzeju un lugas. Brē kalnā akmens sēklas tiks iestādītas līdz ar tām nodotajiem vēstījumiem no Latvijas. Savukārt no šīs vietas tiks paņemts cits akmens un iestādīts Latvijā, Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejā, īpašā Rainim un Aspazijai veltītā vides mākslas objektā,” stāsta Ojārs Feldbergs.

Akmeņu stādīšana ir radošs rituāls, kura laikā domās akmenim tiek nodots vēstījums vai vēlējums. Iestādot akmeni zemē, tai pašā brīdī iedomātais tiek iestādīts katra dvēselē. Kopjot domās iestādīto, cerot un ticot, tas reiz piepildīsies.

11. aprīlī plkst. 12 Ojārs Feldbergs aicina uz Pedvāli visus, kuri vēlas nodot vēstījumus un vēlējumus akmeņiem, kuri ceļos uz Raiņa un Aspazijas vietām Šveicē. Akmens sēklām varēs uzticēt vēstījumus, lai tie tālāk aizceļotu uz Kastaņolu un tiktu iestādīti zemē akmens stādīšanas rituālā. Tāpat pasākuma “Latvijas akmens sēklas Kastaņolai” laikā viesi ir aicināti dalīties ar kādu sev īpaši tuvu Raiņa vai Aspazijas dzejoli. Šajā dienā Pedvālē būs apskatāma arī fotogrāfa Daiņa Kārkluvalka izstāde, kurā dokumentēta Raiņa un Aspazijas akmens sēklu meklēšana dzejnieku dzimtajās vietās.

Rainim un Aspazijai veltītā programma “Saules ceļš” Pedvālē turpināsies ar virkni radošu pasākumu un noslēgsies rudenī ar jauna, vērienīga vides mākslas objekta atklāšanu Pedvāles parkā, piebilst projekta organizators.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+