×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. novembris, 2014
Drukāt

Māra Libeka: Ass kā dadzītis, nikns kā trans (23)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Katrs jaunais veselības ministrs savas uzrunas un atbildes uz jautājumiem intervijās sāk ar vienu un to pašu – veselības aprūpei ir nepieciešams vairāk naudas, un tad seko solījumi cīnīties par to. Laimdotas Straujumas pirmā un otrā valdība nav izņēmums. Pirmās viņas valdības rīcības plānā pat bija ierakstīts, ka 2014. gadā medicīna saņems 4,5% no iekšzemes kopprodukta, bet tai tika teju trīs procenti. Otrā valdība savā deklarācijā sola pakāpeniski palielināt valsts budžeta finansējumu veselības aprūpes vajadzībām. Veselības ministrija veselības aprūpes jomai 2015. gadā papildus pieprasījusi 108 miljonus eiro. Savukārt sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2014. – 2020. gadam, ko pieņēmusi Straujumas pirmā valdība, norādīts, ka šī apjomīgā dokumenta izpildei nākamgad nepieciešami 106 miljoni eiro. Pirms vēlēšanām Straujumas kundze, pildīdama veselības ministra amata pienākumus, sociālajiem partneriem solīja, ka budžets nākamgad varētu tikt palielināts par 40 miljoniem eiro. Bet pēc vēlēšanām medicīnai no vairāk nekā 100 pieprasītajiem miljoniem piešķirti 30 miljoni – minimālās algas palielināšanai ministrijas padotības iestādēs, ambulatoro pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai, pacientu līdzmaksājumu mazināšanai stacionāros, rezidentu apmācības nodrošināšanai visiem augstskolu beigušajiem.

Par šo naudiņu rindas ārstniecības iestādēs saruks minimāli, jāšaubās arī, vai ar 7,7 miljoniem būs gana, lai paceltu minimālo algu par 40 eiro visās ārstniecības iestādēs, kur tiek sniegti valsts apmaksātie medicīnas pakalpojumi. Šogad minimālās algas celšanai par 20 eiro vien bija nepieciešami vairāk nekā pieci miljoni eiro. Ceļot tikai minimālo algu, bet ne lata neliekot klāt ārstu algai, nebūs jābrīnās, ka pēc laika sanitāra alga būs tikpat liela kā ārstam.

Gan pašreizējais ministrs Guntis Belēvičs, gan iepriekšējie ministri visi kā viens apgalvojuši, ka finansējuma palielināšana medicīnai ir visas koalīcijas atbildība. Taču dzīve rāda, ka naudas meklējumos ministrs paliek viens kā koks, bet koalīcijas partneri tik smīn – ko tur gāzt naudu medicīnā kā caurā mucā!

Tiesa, nav tā, ka veselības aprūpes apsaimniekotāji vispār necenstos meklēt naudas āderes. Bijušās veselības ministres Ingrīdas Circenes vadībā izstrādātais veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts par medicīnas pakalpojumu piesaisti iedzīvotāju ienākuma nodoklim nav izmests atkritumu tvertnē, bet nokļuvis Saeimas Budžeta un finanšu komisijā, no kuras atkal ir nonācis Veselības ministrijā. Tur lemšot, ko darīt ar likumprojektu – atdot atpakaļ jaunievēlētajai Saeimai vai piedāvāt kādu citu variantu. Šīs politiķu spēles rezultāts nav prognozējams.

Veselības ministrs vēlas saprast, kāpēc Circenes plānotā reforma neizdevās, tāpēc tikšoties ar eksministri. Par to tik daudz rakstīts un runāts Saeimā, stenogrammas taču ir pieejamas ikvienam vai arī pietiktu vien izlasīt konstitucionālo tiesību speciālista Egila Levita publiski pieejamo runu konstitucionālās politikas seminārā Bīriņos 2012. gada jūlijā, lai saprastu, kāpēc Circenes labajai gribai nebija lemts īstenoties.

Veselības ministrs var pielipt Straujumas kundzei kā dadzītis (Belēvičs šādu apņēmību izteicis intervijā žurnālā “Ir”), viņš var lidot apkārt finanšu ministram kā nokaitināts trans, bet ne jau tas piepildīs veselības aprūpes naudas maku ar solītajiem miljoniem. Nākamā gada valsts budžeta izstrādes gaita liecina, ka dadzīša politika nav sekmējusies, jo veselības aprūpes finansējums būs mazāks nekā šogad – tikai 2,9% no IKP.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Mjā… traniem taču dabā ir pavisam cita f-ja…
  :)))

  Lai taču pārskaita katram iz tautas to atvēlēto summu kontā;
  paši tad labāk zinās – slimot vai arī to uzpūsto un cauro medmaisu stutēt…

  Valstīs, kur normālas algas maksā, arī pie to bezmaksas medicīnas pirms itam ir bijuši tai domātie atsevišķi nodokļi, kurus atvelk katram no algas. Plus vēl tā Circenes ierosinātā apdrošināšanas sistēma, kam dikti treknu ko vajag… Galvenais jau kas no tās pēc tiem visiem un pat… progresīvajiem nodokļiem pāri paliek – dzīvei un ne tikai tai “izdzīvošanai”, kā te tas ir izvērties pēc to 90-to gadu reketa cīņām…

 2. Kā tad īsti ir ar to dārgo medicīnisko aparatūru,piemēram,ar kodolmagnētiskās rezonanses aparātiem,kuri it kā neesot noslogoti,bet uz izmeklēšanu ar kuriem ir izveidojušās līdz pat pusgadam garas rindas???!

 3. Ministrijas jāapvieno Atbildēt

  Sekojojot Igaunijas,Krievijas,Somijas,Zviedrijas,Norvēģijas,Islandes,Īrijas,Nīderlandes,Polijas,Ungārijas,Horvātijas,Grieķijas,Gruzijas,Indijas,Šrilankas,Nepālas,Jemenas,Japānas,Dienvidkorejas,Austrālijas,Senegālas,Namībijas,Zimbabves,Ekvatoriālās Gvinejas un pat Svētās Helēnas salas pamācošajam piemēram,arī Latvijai ir jāapvieno Labklājības un Veselības ministrijas.Nabadzīgajai Latvijai nav nepieciešams obligāti uzturēt par trim ministrijām vairāk pat nekā Briselē jeb Beļģijā-valstī ar piecreiz lielāku iedzīvotāju skaitu un piecreiz lielākām ārstu un pacientu algām!
  Arī pirmskara Latvijā Tautas labklājības ministrijas Veselības departamentā strādāja tikai 17 darbinieki!

 4. Mūsu politiķiem nav nepieejama arī informācija par Igaunijā un Lietuvā jau divpadsmit gadus sekmīgi strādājošām slimokasēm! Kur ir problēma tādas pat ieviest Latvijā?

 5. Vai tad trani ir nikni?

 6. Ceļot tikai minimālo algu, bet ne lata neliekot klāt ārstu algai, nebūs jābrīnās, ka pēc laika sanitāra alga būs tikpat liela kā ārstam.
  Latvijā valūta ir euro, to nu gan vajadzētu atcerēties Libeka

  • ..:))) Kāda tam nozīme, KĀDA valūta ir Latvijā? Te jautājums ir pavisam cits – par algām un vai pielikumu-nepielikšani nodēvē par latiem vai par eiro, tam nav nekādas nozīmes. Nebūsim tik sīkumaini. Ja kas, man labāk patīk teikt “lats” nevis “eiro” . Tīkamāk..

 7. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Māra Libeka loti labi un korekti atspoguļo un apraksta veselības aprūpes stāvokli Latvija. Un tas nav ne labs, ne iepriecinošs. Paši esam nostādījuši ārstu un visu medicīnas personālu ierēdņa kategorijā tikai ar vienu atšķirību, ka ierēdnis parasti saņem lielāku atalgojumu kā profesionāļi. Tāpēc nav ko žēloties par ārstu un medmāsu trūkumu – tāds akūts stāvoklis būs tuvākā nākotnē. Esam nobijušies no Dr. I. Circenes izstrādatajiem ieteikumiem un ierosinājumiem, jau priekšlaicīgi “izstumjot” viņu no Veselības ministres amata. Politiku ar medicīnu nedrīkst maisīt kopā !!

 8. Viņam vēl trakā eiforija no IEMĪLĒŠANOS :D:D:D jaunā beibē :D:D:D,kad vecim pāries,dziedās citu dziesmu,pagaidām: NOJŪDZIES :D:D:D:

 9. Un kuru valdību laikā līdz šim visādu Slakteru, Kalvīšu, Godmaņu un Dombrovsku valdību līdz šai dienai vēl nozūmētie Latvijas budžeta aizsardzībai atvēlētie procenti tomēr sasniegs 2%, kuriem pie tam bija jāsaniedz tikai pusi no ministru kabineta veselības ‘jātniekministru’ jau braši sasolītos 4,5% veselībai?

 10. izskatās, ka preses korifeji, ar Lībeku sākot un Lielo Krustiņu beidzot, aģentūras direktoru Freimani, arodnieku Krīgeru, pašvaldnieku Jaunsleini u.c. to skaitā, nekā nesaprot, vai pareizāk, negrib saprast valsts budžeta veidošanas pamatlikumus. Kā lai citādi izskaidro, ka viņiem nav drosmes saukt finanču lietas īstos vārdos: ka naudas nav – aizklājas ar “komunicēšanas trūkumu”, “protokolu neparakstīšanu”, “slēgtām sēdēm” u.t.t. Skaidrs valodas, valdības grūtību izskaidrošanas vietā piesedzas ar terminiem, faktiski padara baltus un nevainīgus. Faktiski budžeta komentētāji ir gļēvuļi, kas diezin no kā baidās. Ja to dara atbildīgie politiķi – to var saprast, bet no kā baidieties jūs – apklačotāji??? Politiķi taču ir vēlētas personas, bet kas vēlējis Jūs – aprakstītājus?

 11. Kāda briesmīga fotogrāfija ! LA fotogrāfs = māceklis vai ? Tādu darbā nepieņemt !

 12. Ka Jus uzzinajat par tiem 30 mlj? Publiski nekur nav redzams. Veselibas ministrija un ministrs neskaidro. Majas lapa nav. Vai Jums ir ari precizaks sadalijums – kam tiesi ta nauda aizies? Kads labums bus nodoklu maksatajiem-pacientiem? Bus zales hroniskiem pacientiem? Mazaks lidzmaksajums? Par cik?

 13. Trans taču aplido bites, kā jūs nesaprotat!

  • Traniem nav pat dzeloņa, un viņu mūžs beidzas līdz ar bišu mātes apaugļošanu….

  • Vaacijaa bezpilota lidaparaatus sauc par Drohnen, kas tulkojumaa noziimee trans. Bet Drohnen var buut arii ljoti biistami, ja tie uzbruuk pretiniekiem ar rakjeteem.

 14. Niknas ir lapsenes un sirseņi ! Trani ir mīksti un pūkaini,absolūti miermīlīgi! Lūdzu,iepazīstiet tuvāk dabu! Bet,kas attiecas uz šo ministru, tad ,droši vien, viņš tāds -nekaitīgs kā trans- arī būs. Vēl jau par traniem tautā runā,ka tie ir sliņķi un liekēži…

 15. naudu jau nu gan vēl jāsamazina,jānosaka, ka trīs dienās cilvēks ir jāizārstē, ne vis jātur slimnīcā visu mūžu kā tas notiek pašlaik!

 16. Tur jau tas joks, ka trans var būt nikns, bet neko nespēj izdarīt.

 17. Māra Libeka! Jūs no žurnālistes esat kļuvusi par žultainu ķengu vārstītāju! Varbūt laiks apdomāt iespēju lūgt darbu kādā dzeltenās preses izdevumā, protams. ja kāds Jūs tur ņemtu…

 18. 🙂 Trans ir pats miermīlīguma iemiesojums! Traniem nav dzeloņu un tie pat iedzelt nevar!

  • trani savu izdarījuši,tiek nolemti nāvei. Ja Lībeka grib paspīdēt ar asprātību, iesaku papildināt zināšanas bioloģijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+