Kultūra
Teātris un kino

Astoņas filmas, festivālu vasaru atklājot0

Publicitātes foto, Collage made with FotoJet

Sākas festivālu sezona, kad katru nedēļas nogali ir iespējams pavadīt kādā grandiozā festivālā ganLatvijā, gan ārpus tās robežām. Ja, atvelkot elpu starp festivāliem, vai kādā citā brīvā brīdī mūziku un festivāla noskaņu gribas sajust tāpat, var sarīkot filmu vakaru, izvēloties kādu no lietotnē Shortcut pieejamām filmām par un ap mūziku. Lai filmu izvēle būtu vienkāršāka, šeit apkopotas astoņas filmas, no kurām izvēlēties sev tīkamāko.

1. “Ieņemot Vudstoku” (“Taking Woodstock”)

Aizraujošs stāsts par leģendārā Vudstukas festivāla pirmsākumiem, kad klajā lauka vidū nelielā pilsētiņā radās tā laika paaudzes raksturojošākais mūzikas festivāls. 1969. gada vasarā uz to devās pusmiljons cilvēku un filmas galvenais varonis Eliots tika ierauts notikumos, kas uz visiem laikiem izmainīja viņa dzīvi un Amerikas kultūru. Biogrāfisks stāsts, kas jāredz katram festivālu fanam.

Citāts no filmas: “Ikvienam ir viņa ierobežotā perspektīva. Un tā izslēdz visumu, perspektīva izslēdz mīlestību.”

2. “Sagatavojieties, būs skaļi” (“It Might Get Loud”)

Trīs roka leģendas – Džimijs Peidžs, Džeks Vaits un The Edge jeb Deivids Evanss sanāk kopā, lai izstāstītu savu stāstu par elektriskās ģitāras nozīmi skatuves un radošajā dzīvē. Filma meklē atbildi uz jautājumu, cik svarīgi ir sastapties īstajam instrumentam ar īsto, radošo cilvēku, lai radītu ikonisku mūziku.

Citāts no filmas: “Vienmēr pastāv brīdis, kad tas var notikt ar tevi – kad esi pārāk vecs, lai ņemtu rokās ģitāru. Un mēs tikai darām visu, lai šī diena būtu pēc iespējas tālāk un prom no mūsu redzesloka.”

3. “Rodžers Voterss: Siena” (“Roger Waters: The Wall”)

Detalizēts stāsts par vienu no vispārdomātākajām skatuves izrādēm mūzikas vēsturē. Rodžers Voterss, leģendārās grupas “Pink Floyd” solists tajā atskaņoja visas kritiķu augsti novērtētā albuma “The Wall” dziesmas. Filma dod ieskatu tā laika varenākās koncertprogrammas tapšanā un tās nozīmē mūziķa dzīvē.

Citāts no filmas: “Galu galā mēs visi bijām vien ķieģeļi sienā.”

4. “Akmenī” (“Stoned”)

Braiens Džouns, viens no “The Rolling Stones” dibinātājiem, kļuva par britu mūzikas lepnumu, pateicoties savai ģitārspēlei un mūzikai, kas radīta, iedvesmojoties no visdažādākajiem stiliem. Tomēr 1969. gadā viņa dzīve sāka svārstīties, un šis faktos balstītais stāsts atspoguļo Džounsa lejupslīdi, ko radīja atkarība no narkotikām. Ar panākumiem nevainagojās arī citu grupas dalībnieku mēģinājumi palīdzēt viņam atgriezties grupā.

Citāts no filmas: “Kaut kur tam visam pa vidu es biju laimīgs. Bet ar to laimi bija tā.. Tā bija garlaicīga.”

5. “Manis tur nav” (“I’m Not There”)

Filmu veido pārdomas par Boba Dilana dzīvi – tajā atšķirīgi varoņi sevī iemieso dažādus leģendārā mūziķa dzīves un darba aspektus. Nošķirtās stāsta līnijas, kas filmā tiek rādītas paralēli, radītas, iedvesmojoties no Boba Dilana mūzikas un viņa dažādiem publiskajiem tēliem. Dilana spilgtās karjeras unikālos brīžus atspoguļo dažādi aktieri, tai skaitā Keita Blanšeta, Hīts Ledžers un Ričards Gīrs.

Citāts no filmas: “Es pieņemu haosu. Bet es nezinu, vai haoss pieņem mani.”

6. “Apēd šo jautājumu: Frenks Zapa paša vārdiem” (“Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words”)

Biogrāfiskā filma stāsta par rokmūziķa, komponista Frenka Zapas dzīvi un darbu dažādās desmitgadēs. Viņa atstātās pēdas 20. gs. Amerikas mūzikas vēsturē ir nenovērtējamas. Filma gandrīz pilnībā sastāv no vēsturiskiem materiāliem – Zapas citātiem sarunu šovos, mūzikas programmās un konfrontējošās preses konferencēs. Zapa ar saviem darbiem radīja ietekmi, ko nevarēja ignorēt.

Citāts no filmas: “Daži cilvēki domā, ka es esmu kaut kāds politiskais nemiernieks. Vai cilvēkiem nepiemīt dīvainas fantāzijas?”

7. “ASV pret Džonu Lenonu” (“The U.S. vs. John Lennon”)

Džona Lenona ietekmi ne tikai mūzikā, bet arī politiskajā vidē noteikti nav iespējams ignorēt. Šī dokumentālā filma atklāj intriģējošu un provokatīvu stāstu par to, kā Džons Lenons no visu dievinātā “The Beatles” mūziķa un aktīvista pārtapa par politisko miera ikonu. Filmā dokumentāli kadri mijas ar 30 personu sarunām ar Joko Ono, komentējot Lenona tā laika rīcību un notikumus.

Citāts no filmas: “Es ticu, ka laiks sadziedē visas rētas.”

8. “Izklaides karalis” (“The Greatest Showman”)

Biogrāfiska filma par to, kā radās mūsdienu šovbizness, kas nu ir pamatā teju katram grandiozam pasākumam. Filmas galvenais varonis Bārnums vienmēr gribēja atstāt neizdzēšamas pēdas izklaides žanra vēsturē. Izveidojot aizraujošu un sensacionālu šovprogrammu, viņš piepildīja savu sapni, nepiespiesti un dabiski sapludinot realitātes un iztēles robežas.

Citāts no filmas: “Neviens nekad nav kaut ko izmainījis, esot tāds pats, kā visi citi.”

LA.lv