×
Mobilā versija
Brīdinājums -11.3°C
Ārija, Rigonda, Adrija, Adrians, Adriāna
Ceturtdiena, 22. februāris, 2018
17. septembris, 2014
Drukāt

Astrālais kaķis, svētais jērs. Mistiskie dzīvnieki – cilvēku un dievu sabiedrotie

5. Debesu pavēlnieki putni

5no6
Foto - Andris EglītisFoto - Andris Eglītis


Vairumā kultūru putni simbolizē cilvēka garu. Reiz ļaudis ticēja, ka pēc nāves dvēsele pamet ķermeni putna veidolā. Putnus uzlūkoja kā starpniekus starp dieviem un cilvēkiem, debesīm un zemi. Kristietībā tie simbolizē labā cīņu ar ļauno.

Par vienu no vissvētākajiem putniem senie ēģiptieši uzskatīja ibisu. Par īpaši sakrālu uzskatīts baltais ibiss ar melnas krāsas lidspalvām. Ibisa kulta centrs bija Hermopole. Svētā putna nogalināšana draudēja ar nāvessodu.

Senajā Ēģiptē ibiss bija dvēseles simbols, Mēness dievietes Izīdas un gudrības un zināšanu dieva Tota atribūts.
1913. gadā izrakumu laikā Abidosā atklāja svēto ibisu apbedījumu vietu, kas datēta ar 2. gadsimtu. Nomirušo putnu mūmijas veidotas ļoti rūpīgi.

Visā pasaulē īpašu bijību raisa putnu karalis ērglis – saules, spēka, gudrības, autoritātes, karaliskās varas, uzvaras un lepnuma simbols. Ķīnā tas pārstāv vīrišķo jan principu. Austrālijas folklorā jūras ērglis nogādā mirušo dvēseles atpakaļ uz pirmsākumu – “sapņojumu”. Siu cilts indiāņiem ērglis iemiesoja visu dzīves būtību.

Ērgļa spalvas uzskatīja par saules stariem. Galvasrotu no raibā ērgļa spalvām dēvēja par Pērkonputna – Visuma gara – simbolu. Kareivis to uzlika pirms kaujas, tādējādi piešķirot sev ērgļa dievības varenību un spēku. 1782. gadā ASV ērgli izraudzījās par nacionālo emblēmu, kas redzama gan uz amerikāņu monētām, gan papīra banknotēm.

Putns simbolizē varu, autoritāti un spēku.

Neviennozīmīga attieksme dažādos laikos un kultūrās bijusi pret pūcēm. Senajā Grieķijā pūce godāta kā gudrības un nakts dievietes Atēnas putns. Pūci attēloja uz grieķu monētām, un tā kļuva tik populāra, ka vēlāk arī Itālijā, Ēģiptē un Turcijā sāka kalt monētas ar viedā putna atveidu. Taču tāpat daudzās pasaules malās pūces asociētas ar nakti un visām nelaimēm, ko tā slēpj. No tām baidās un tās saista ar ļaunumu un neveiksmēm. Ķelti šo nakts putnu dēvēja par nakts raganu un dēmonu, kas saistīts ar mirušajiem un aizkapa pasauli. Dažās Āfrikas reliģiskajās tradīcijās pūces galvu izmantoja maģiskos rituālos un burvestībās. Savukārt indiešiem pūce ir veiksmes putns, ko saista ar dievieti Lakšmi.

  1. Astrālais kaķis
  2. Suņi - filosofu un dvēseļu pavadoņi
  3. Pazemes kārdinātāja čūska
  4. Upurētie un dievinātie jēri
  5. Debesu pavēlnieki putni
  6. Spēka talismani lauvas

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+