×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
26. aprīlis, 2017
Drukāt

Astronautiem pārtika būs jāaudzē pašiem – NASA meklē veidus kā dārzeņus audzēt kosmosā (1)

Foto - AGRIHOUSE BRANDS LTD./NASAFoto - AGRIHOUSE BRANDS LTD./NASA

Braiena Oneita izstrādātā "Veggie" – NASA pirmā augu audzēšanas sistēma ļauj kosmosa kuģī izaudzēt, piemēram, salātlapas un kabačus. NASA izmēģina LED gaismu sarkanā (attēlā), zaļā, zilā un baltā krāsā, cenšoties atrast labāko risinājumu, lai augu sēklas augtu pēc iespējas ātrāk.

Īlona Maska “Marsa kolonizācijas plāns” ar savas kompānijas “SpaceX” raķetēm, britu miljardiera Ričarda Brensona plāni veidot biznesu ar kosmosa tūrismu un neskaitāmas mākslas filmas par kosmosa apceļošanu. Viss vedina domāt, ka arvien tuvāk nāk tas brīdis, kad lidojumi kosmosā un ceļojumi uz jaunām planētām nebūs tikai kosmonautu padarīšana. Tomēr ir viena problēma – kā kosmosā ilgstoši nodrošināties ar svaigu un veselīgu pārtiku?

Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) domā, ka risinājums ir pārtikas audzēšana tur augšā – kosmosa kuģī. Vēl tālākā nākotnē arī uz planētām. Līdzīgi kā nesenajā Holivudas filmā “Marsietis”, kur aktiera Meta Deimona atveidotajam personāžam, lai izdzīvotu, nācās izdomāt veidu, kā uz sarkanās planētas Marsa audzēt kartupeļus.

Kā zināms, astronauti kosmosa misijās nedodas uz vienu dienu, nedēļu vai pat mēnesi. Parasti misijas ilgst pusgadu vai pat ilgāk. Līdz ar to NASA nākas meklēt risinājumus, kā astronautiem nodrošināt pienācīgu uzturu, jo, piemēram, C vitamīnu saturoši produkti kosmosā ātri sabojājas. Pēdējie risinājumi apstājušies pie vecās labās patiesības – pārtiku labāk audzēt pašiem, sagatavojot visu nepieciešamo, lai astronauti kosmosā varētu audzēt paši savus pārtikas produktus.

Projektu vada inženieris Braiens Oneits, kurš jau iepriekš sadarbojies ar NASA, izstrādājot “Veggie” – NASA pirmo augu audzēšanas sistēmu, kas ļāva kosmosa kuģī izaudzēt, piemēram, salātlapas un kabačus. Jāpiezīmē gan – kaut arī salātlapas izauga gana labas, tās joprojām ietekmēja mikrogravitāte, līdz ar to astronautiem dārzeņus nācās patērēt, ievērojot piesardzību, jo ar mikrogravitātes palīdzību augos var nonākt piesārņojums.

Tagad Oneita vadībā izstrādāta “Veggie” uzlabotā versija – mini ledusskapja izmēra ierīce, kurā varēs glabāt nevis limonādi, bet fiksēt pilnīgi visas izmaiņas auga augšanas procesā, tādējādi zinātniekiem uz Zemes dodot iespēju pētīt, kā augus ietekmē mikrogravitāte un citi kosmosa spēki. Kaut arī ierīce ir neliela, tā ir aprīkota ar 180 sensoriem un trim kamerām, kas fiksē temperatūras, mitruma un skābekļa izmaiņas.

Viena no būtiskākajām dzīvotnes īpašībām ir tās gaisma. Saule Zemi apspīd ar apmēram 2000 mikromolu lielu starojumu, bet B. Oneita izstrādātā ierīce izstaros pusi šī daudzuma, kas būs gana daudz, lai radītu nepieciešamo gaismu augu augšanai. NASA cer izmēģināt gaismu sarkanā, zaļā, zilā un baltā krāsā, cenšoties atrast labāko risinājumu, lai augu sēklas augtu pēc iespējas ātrāk. Neņemot vērā ierīces uzstādīšanas un izstrādes izmaksas, ilgtermiņā risinājums arī samazinās 
NASA izmaksas, jo šobrīd, lai kosmosā nogādātu apmēram puskilogramu pārtikas, NASA jāšķiras no 
10 000 dolāru.

Pagaidām gan risinājumu vēl nedaudz pāragri saukt par “kosmosa lauksaimniecību”, taču pētījumi šodien būs neatsverami dzīvei nākotnē. Iespējams, uz Marsa vai kādas krietni tālākas planētas. Jau 2020. gadā NASA plāno veikt apjomīgu kosmosa misiju uz Marsu, kas varētu kalpot kā pirmais nopietnais “kosmosa lauksaimniecības” izmēģinājums ilgstošā laika posmā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. vienlaikus kosmosā būs jāsūta arī zemnieki

Draugiem Facebook Twitter Google+