Pasaulē

ASV 400 miljonāri prasa: nemaziniet mūsu nodokļus 16


ASV prezidents Donalds Tramps.
ASV prezidents Donalds Tramps.
Foto – AP/LETA

Vairāk nekā 400 ASV miljonāru un miljardieru ir nosūtījuši atklātu vēstuli Kongresa deputātiem, aicinot likumdevējus nesamazināt viņu (miljonāru) nodokļus.

Vēstuli parakstījušie turīgie amerikāņi, kuru vidū ir ārsti, juristi, uzņēmēji un firmu izpilddirektori, uzskata, ka Republikāņu partija, kurai ir vairākums Kongresā, pieļauj kļūdu, samazinot nodokļus bagātākajām ģimenēm laikā, kad valsts parāds ir ļoti liels un iedzīvotāju sociālā nevienlīdzība visasākā kopš pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem. Savā vēstulē turīgie amerikāņi iesaka Kongresam paaugstināt nodokļus bagātniekiem, kādi ir viņi. Atklātā vēstule publicēta laikā, kad Kongress apspriež likumprojektu, kas paredz palielināt valsts parādu par 1,5 triljoniem dolāru, vienlaikus samazinot nodokļus turīgajiem amerikāņiem, atzīmē laikraksts “The Washington Post”. Atklātās vēstules ierosinātāja bija nevalstiskā organizācija “Atbildīga bagātība”, kurā apvienojusies virkne Amerikā pazīstamu uzņēmēju: saldējuma firmas “Ben & Jerry’s Ice Cream” dibinātāji Bens Koens un Džerijs Grīnfīlds, tērpu modelētāja Elīna Fišere, finansists Džordžs Soross un filantrops Stīvens Rokfellers. Vēstuli parakstījuši arī daudzi turīgi amerikāņi, kuru vārdi ir maz zināmi plašākā sabiedrībā, taču visi viņi pēc ienākumu apjoma ir starp pieciem procentiem bagātāko amerikāņu. “Manuprāt, nodokļu samazinājums (bagātajiem) ir absurds,” paziņojis Bobs Krendals, bijušais lidsabiedrības “American Airlines” izpilddirektors, tagad pensionārs, kurš dzīvo Floridā. “Republikāņi apgalvo, ka mēs nevaram atļauties tērēt naudu, tomēr varam atļauties samazināt nodokļus bagātajiem. Šādai rīcībai nav jēgas,” uzskata Krendals.

Nodokļu samazināšana uzņēmumiem un privātpersonām ir ASV prezidenta Donalda Trampa ierosinātā ekonomiskās augsmes veicināšanas plāna centrā. Kongress paredz līdz decembra vidum izskatīt nodokļu samazināšanas likumprojektu un līdz Ziemassvētkiem nosūtīt to Baltajam namam. Prezidents Tramps jau izziņojis, ka uz Ziemassvētkiem amerikāņus gaidot patīkams pārsteigums. ASV mediji atzīmē, ka miljonāri tiešām varētu būt patīkami pārsteigti, jo likumprojekts paredz samazināt augstāko nodokļa likmi, kas jāmaksā pāriem, kuru ienākumi pārsniedz vienu miljonu dolāru (vai 500 000 dolāru vieniniekiem), no 39,6 līdz 38,5 procentiem. Republikāņu likumdevēji un Baltā nama administrācija apgalvo, ka likumprojekts veicinās vairāk ieguldījumu ASV ekonomikā, jo bagātnieku ietaupītā nodokļu nauda tikšot izmantota jaunu uzņēmumu atvēršanā.

Organizācijas “Atbildīga bagātība” atklātās vēstules parakstītāji uzskata, ka firmām jau tā ir rekord­augsti peļņas līmeņi, iesakot valdībai ieguldīt izglītībā, veselības aprūpē, pētniecībā un ceļu remontā, kas nāks par labu katram amerikānim. “Man ir lieli ienākumi,” saka Krendals. “Ja mani ienākumi palielināsies, es neieguldīšu vairāk, bet tikai uzkrāšu vairāk.” Vēstulē Kongress tiek īpaši kritizēts par mēģinājumu atcelt nekustamā īpašuma nodokli, kas jāmaksā par īpašumu, kura vērtība pārsniedz 5,49 miljonus dolāru (11 miljonus dolāru pāriem). “Nekustamā īpašuma nodokļa atcelšana nozīmētu aptuveni 269 miljardu dolāru zaudējumu desmit gados, ko varētu izlietot veselības aprūpes un vides aizsardzības pasākumiem,” teikts vēstulē.

Republikāņiem izdevās panākt nodokļu samazināšanas plāna pieņemšanu Pārstāvju palātā, bet Senātā, kur viņiem ir tikai četru vietu vairākums, gaidāma sīva cīņa. Demokrātu likumdevēji uzskata, ka likumprojekts ir “par pusvelti atdota prece bagātniekiem un lielajām firmām uz daudzu mazturīgo, kā arī vidusšķiras ģimeņu rēķina”.

LA.lv