×
Mobilā versija
+7.7°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
3. janvāris, 2013
Drukāt

ASV apiet “finanšu klintis”

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

ASV Kongresa pārstāvju palāta otrdienas vakarā apstiprināja iepriekš senātā pieņemto tā dēvēto finanšu klinšu apiešanas plānu, kas paredz nodokļu paaugstināšanu turīgākajiem amerikāņiem un uz diviem mēnešiem atliek budžeta izdevumu samazināšanu, informē aizokeāna mediji.

 

Ja vienošanās pārstāvju palātā netiktu apstiprināta, visiem ASV iedzīvotājiem palielinātos ienākuma nodokļu likme, tiktu likvidēti nodokļu atvieglojumi virknei uzņēmumu un tiktu samazināti valsts izdevumi, kas, pēc dažu ASV ekonomistu ieskatiem, satricinātu jau tā trauslo Savienoto Valstu ekonomikas atveseļošanos.

 

Īslaicīgs risinājums

Vienošanos par “fiskālo klinšu” apiešanu pārstāvju palātā atbalstīja 257 kongresmeņi, kamēr 167 bija pret. To atbalstīja gan demokrātu mazākums, gan liela daļa republikāņu, kuri pārstāvju palātā bauda vairākumu. Šī bija pirmā reize, kad Republikāņu partija teica jāvārdu tik lieliem nodokļu paaugstinājumiem turīgākajai iedzīvotāju daļai. Bet nodokļu celšana bagātākajiem amerikāņiem bija viens no ASV prezidenta Baraka Obamas priekšvēlēšanu solījumiem pirms novembrī notikušajām vēlēšanām.

Tagad vienošanās par “finanšu klinšu” apiešanu nosūtīta uz Balto namu, kur tā jāparaksta Obamam.

Pēc nule pieņemtā plāna vidusšķirai saglabāsies pastāvīgi zemas nodokļu likmes, kamēr nodevu nasta turīgākajiem amerikāņiem tiks paaugstināta līdz, augstākais, 39,6 procentiem. Nodokļi palielināsies iedzīvotājiem, kuru gada ienākumi pārsniedz 400 tūkstošus dolāru, un mājsaimniecībām ar ienākumiem virs 450 tūkstošiem dolāru.

Tāpat likumprojekts par vienu gadu pagarina bezdarba pabalstu izsniegšanu diviem miljoniem amerikāņu, paredz nodokļu atlaides nabadzīgākajām ģimenēm un no 35 uz 40 procentiem palielina mantojuma nodokli īpašumiem, kuru vērtība pārsniedz piecus miljonus dolāru, skaidro raidsabiedrība “BBC”.

Īsi pēc likumprojekta apstiprināšanas pārstāvju palātā Obama atzina, ka, pateicoties jaunajiem nodokļiem, valsts kasē ienāks papildus 620 miljardi dolāru. “Taču domāju, ka mēs visi saprotam, ka šis ir tikai viens solis pretī ekonomikas stiprināšanai,” uzsvēra ASV prezidents, atzīmējot, ka turpmākajos divos mēnešos sagaidāmas karstas debates par ASV budžeta jautājumiem. Obama arī atklāja, ka situāciju ap budžeta iztrūkumu un parāda griestiem, kas pašreiz ir 16,4 triljoni dolāru, viņš negrasās apspriest ar šo Kongresa sastāvu. To paziņojis, Obama atgriezās Havaju salās, kur kopā ar ģimeni jau pirms Ziemassvētkiem sāka pavadīt atvaļinājumu.

Pašreizējais Kongress savu darbu beidz šonedēļ, bet jauno sastāvu, kas tika ievēlēts novembrī, sagaida smags darbs, mēģinot atrisināt problēmas, kas saistītas ar samilzušo ASV parādu un budžeta iztrūkumu.

 

Bagātajiem būs jāmaksā vairāk

Par “finanšu klintīm” ASV tika dēvēta situācija, kas iestātos ar 1. janvāri, kad būtu beigušies Džordža Buša prezidentūras laikā noteiktie nodokļu atvieglojumi. Saskaņā ar tiem visām ASV mājsaimniecībām atkarībā no to ienākumu līmeņa tika samazināti nodokļi, tāpat atvieglojumi tika noteikti ieguldījuma nodoklim un nekustamo īpašumu nodoklim. Nule pārstāvju palātā un iepriekš senātā apstiprinātā vienošanās paredz lielāko daļu Buša laikā pieņemto nodokļu atvieglojumu atstāšanu spēkā. Tikmēr nodokļu likme celta aptuveni diviem procentiem turīgāko ASV iedzīvotāju. “Vienošanās pasargās 98 procentus amerikāņu un 97 procentus mazo uzņēmēju,” uzsvēris Obama. Tāpat mājsaimniecībām ar lielākiem ienākumiem tiks noteikts papildu nodoklis, kas tiks ieviests saskaņā ar Obamas veselības aprūpes plānu. Pēc tā ar 3,8 procentu nodokli tiks aplikti ienākumi tiem cilvēkiem, kuri gadā nopelna 200 tūkstošus dolāru, vai ģimenei, kuras ienākumi gadā pārsniedz 250 tūkstošus dolāru, skaidro ziņu aģentūra “Associated Press”. “Šis nodoklis kopā ar apstiprināto vienošanos par “fiskālo klinšu” apiešanas plānu būtiski palielinās nodevu nastu bagātākajiem ASV iedzīvotājiem,” uzsver “AP”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+