×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
23. aprīlis, 2014
Drukāt

ASV armijas karavīri Latvijā uzturēsies vismaz līdz gada beigām

Foto: LETA/AFPFoto: LETA/AFP

ASV armijas karavīri Latvijā uzturēsies vismaz līdz šī gada beigām, informēja ASV vēstniecība Latvijā.

Ar mērķi piedalīties militārajās mācībās 24.aprīlī Latvijā ieradīsies ASV gaisa desanta rota no ASV armijas Eiropā 173.kājnieku brigādes kaujas vienības.

Jaunās apmācības ir daļa no ASV kājnieku apmācību paplašinātā aktivitāšu klāsta Baltijā un Polijā, kas notiks tuvāko mēnešu laikā. Lai piedalītos līdzīgās mācībās, viena rota šodien ieradīsies Polijā, un drīzumā papildu rotas ieradīsies Lietuvā un Igaunijā.

Militāro klātbūtni Latvijā ASV nodrošinās rotācijas kārtībā, kas balstīta NATO dažādajās iespējās gaisā, uz zemes un jūrā. ASV armijas Eiropā karavīru klātbūtne reģionā turpināsies vismaz līdz šī gada beigām.

Ar militārās klātbūtnes palielināšanu Latvijā ASV apliecina savu atbalstu NATO, kā arī kopīgajām drošības saistībām, piedaloties papildu militārajās mācībās un pastiprinot sadarbību drošības jomā ar partneriem un sabiedrotajiem Baltijas jūras reģionā un ārpus tā robežām, norāda vēstniecība.

Militārās klātbūtnes mērķis ir apliecināt ASV sabiedrotajiem, ka ASV ir gatavas jebkādiem neparedzētiem apstākļiem, kas saistīti ar NATO līguma 5.pantu.

ASV karavīru nosūtīšana uz Latviju, divpusējā sadarbība un militārās mācības uzlabos ASV un Latvijas karavīru savstarpējās sadarbības spējas.

Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) un Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube šodien speciāli sasauktajā preses konferencē žurnālistiem pastāstīja, ka ASV desantnieki izvietosies Ādažu bāzē, kur veiks savu apmācības procesu un “plecu pie pleca” ikdienā mācīsies kopā ar NBS karavīriem. Amerikāņi ieradīsies bez ģimenēm un bruņutehnikas.

Lai arī ASV vēstniecība Latvijā ziņo, ka karavīri Latvijā uzturēsies vismaz līdz šī gada beigām, Vējonis norādīja, ka karavīru atrašanās ilgums būs atkarīgs no Krievijas aktivitātēm pierobežā un situācijas attīstības Ukrainā.

Lai arī dažiem var šķist nenozīmīgs šāds ASV karavīru daudzums, NBS komandieris norādīja, ka ASV karavīri nav atsūtīti uz krīzes zonu un pašreizējos apstākļos 150 karavīri ir ievērojams skaits, turklāt citi ASV karavīri atradīsies arī pārējās Baltijas valstīs.

ASV karavīru atrašanās Latvijā aizsardzības nozares budžetam papildu izdevumus neradīs, taču, ja būs nepieciešama papildu nauda, Aizsardzības ministrija dosies uz valdību ar speciālu ziņojumu.

Ministrs atgādināja, ka arī piecu NATO karakuģu nosūtīšana mācībās uz Baltijas jūru ir viens no alianses īstenotajiem īstermiņa pasākumiem Austrumeiropas sabiedroto drošības pastiprināšanai. NATO karakuģi, kurus alianse nosūtījusi uz Baltijas jūru Austrumeiropas sabiedroto drošības pastiprināšanai, Latvijas teritoriālajos ūdeņos varētu ienākt maija sākumā.

“Kuģi piedalās mācībās, kas notiks maijā un citos mēnešos. NATO kuģi mācību veidā pastāvīgi atradīsies šeit Baltijas reģionā un mācību laikā iebrauks vienā vai otrā ostā. Ja NATO izlems par papildu kuģu izvietošanu Baltijas reģionā, Latvija ir gatava piedāvāt Liepājas ostu, jo tur ir atbilstoša infrastruktūra,” uzsvēra Vējonis.

Vaicāts, vai tiek strādāts arī pie tā, lai Latvijā izveidotu pastāvīgu NATO bāzi, ministrs atbildēja, ka Nacionālo bruņoto spēku militārās bāzes ir NATO bāzes, taču speciāli veidot jaunu NATO bāzi nav plānots. ASV karavīru ierašanās ir viens no pasākumiem, kā stiprināt NATO klātbūtni Baltijas reģionā. “Tiek strādāts, lai šis nebūtu vienīgais pasākums, bet lai šādi pasākumi būtu arī citi,” norādīja ministrs.

Jau ziņots, ka ASV uz Poliju un Baltijas valstīm dalībai manevros nosūtīs 600 karavīrus, otrdien pavēstīja Pentagons.

Itālijā bāzētās ASV armijas 173.gaisa desanta brigādes 150 karavīri trešdien ieradīsies Polijā, bet nākamo dienu laikā Igaunijā, Lietuvā un Latvijā – vēl 450 karavīri, lai piedalītos jaunos manevros, kas “atbilstoši plānam notiks nākamajos mēnešos un vēlāk”, preses konferencē pavēstīja kontradmirālis Džons Kērbijs.

Kā aģentūru LETA informēja Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretārs Kārlis Eihenbaums, uz mācībām Latvijā plānots nosūtīt 150 kareivju izpletņlēcēju specvienību. Gaisa desantnieki piedalīšoties rotējošā mācību procesā, un ar šo iniciatīvu ASV centīšoties aicināt citas NATO valstis izmantot šo reģionu militārajām mācībām.

Kā norāda ĀM, Latvija ir gandarīta par ASV lēmumu nosūtīt militāru vienību mācībās uz Latviju, kas izriet no 16.aprīļa Ziemeļatlantijas padomes lēmuma atbalstīt konkrētu pasākumu īstenošanu, stiprinot kolektīvo aizsardzību visā NATO teritorijā un it īpaši Baltijas valstīs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+