Pasaulē
Citur

“Apollo 11”. ASV atceras Mēness uzvaru0

Foto: REUTERS/Scanpix/LETA

ASV visu nedēļu notiek dažādi pasākumi, atzīmējot 50. gadadienu kopš cilvēka izkāpšanas uz Mēness. 1969. gada 20. jūlijā amerikāņu kosmiskās ekspedīcijas “Apollo 11” nolaišanās modulis ar diviem astronautiem sasniedza Mēness virsmu, bet 21. jūlijā tika sperts pirmais cilvēka solis uz šī Zemes kaimiņa.

Rietumu pasaulei, īpaši ASV, ikoniskā notikuma jubileja radījusi veselu vilni dokumentālo filmu, TV raidījumu, publikāciju, kurās parādās mazāk zināmi materiāli un atmiņu stāsti par visdažādākajām šī notikuma detaļām, sākot no pašas misijas gatavošanas un beidzot ar to, kā tika organizēta TV tiešraide no Mēness ekspedīcijas, kurā visā pasaulē noraudzījās 500–600 miljoni skatītāju. Tiek diskutēts, kādu iespaidu šis notikums atstājis uz zinātnisko, politisko un kulturālo dzīvi.

Tiek ražoti un pieprasīti visdažādākie “Apollo 11” un ar Mēnesi saistīti suvenīri. Rīt “Sotheby’s” izsoļu namā notiks cīņa par tiesībām iegādāties virkni autentisku priekšmetu, kas saistās ar Mēness misiju. Prognozē, ka, piemēram, oriģinālās ieraksta lentes ar “Apollo 11” nolaišanās kadriem uz Mēness tiks izsolītas par “septiņciparu skaitli”.

Par 200–300 tūkstošiem dolāru interesenti varēs iegādāties datorpaneļus no Dž. Kenedija kosmiskā vadības centra Kanaveralas zemesragā Floridā. Šos paneļus izmantoja, lai sekotu līdzi gan pirmajam Mēness lidojumam, gan nākamajiem. Tikmēr astronauta Nīla Ārmstronga – pirmā cilvēka uz Mēness – dzimtajā pilsētiņā Vapakonetā, Ohaio štatā, svinības ilgst desmit dienas un uz tām saplūduši desmitiem tūkstošu interesentu, kas vairākkārt pārsniedz Vapakonetas iedzīvotāju skaitu.

Programmā ir koncerti, uguņošanas, 20. gadsimta 60. gadu ainu rekonstrukcijas, kā arī milzīga “Mēness pīrāga” notiesāšana. Tomēr vizuāli iespaidīgākie pasākumi visu nedēļu notiek Vašingtonā. Tur vakaros uz Vašingtona monumenta obeliska austrumu skaldnes visā tās garumā tiek projicēta “Apollo 11” nesējraķete “Saturn V”.

Nedēļas nogalē uz obeliska un ekrāniem tiem līdzās demonstrēs 17 minūšu ilgu projekciju un gaismu šovu “Apollo 50: Go for the Moon!” (“Apollo 50. Uz Mēnesi!”).

LA.lv