Pasaulē
Citur

ASV atklās vēstniecību Jeruzalemē0

Jeruzalemē pirmdien ceremonijā ar 800 viesu piedalīšanos tiks atklāta ASV vēstniecība, kas līdz šim atradās Telavivā.

Palestīnieši pret vēstniecības pārcelšanu rīkos protestus Izraēlas okupētajās Rietumkrasta teritorijās un Gazas joslā.

Vēstniecības ēka Jeruzalemē atradīsies ASV konsulāta kompleksā. Kā paskaidroja ASV Valsts departamenta amatpersona, tas būs pagaidu birojs vēstniekam Deividam Frīdmenam un viņa darbiniekiem, kamēr ASV nebūs uzbūvējušas pastāvīgu vēstniecības kompleksu. Paredzams, ka šis process ilgs vairākus gadus.

Jaunās vēstniecības atklāšanu apmeklēs ASV valsts sekretāra vietnieks Džons Salivans, kurš vadīs Savienoto Valstu delegāciju, pavēstījis Baltais nams.

ASV delegācijā būs arī prezidenta Donalda Trampa meita Ivanka un znots Džareds Kušners, kā arī Savienoto Valstu finanšu ministrs Stīvs Mnučins.

Vēstniecībā sākotnēji būs 50-60 darbinieki.

Tramps decembrī izbeidza desmitiem gadu ilgušu politiku, paziņojot, ka ASV atzīst Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu, solot uz turieni pārcelt ASV vēstniecību Izraēlā. Ar šo paziņojumu viņš izprovocēja palestīniešu dusmas un starptautisku nosodījumu.

Trampa paziņojums bija pretrunā starptautiskai vienprātībai, ka Jeruzalemes statusa jautājums jāatrisina divu valstu miera līguma ietvaros starp Izraēlu un palestīniešiem.

Izraēlas valdība ar sajūsmu uzņēma Trampa lēmumu, sakot, ka tādējādi tiek atzīta ebreju vēsturiskā saistība ar šo pilsētu, savukārt palestīniešu pašpārvalde, kas vēlas, lai Austrumjeruzaleme nākotnē būtu Palestīnas galvaspilsēta, pauda sašutumu.

Izraēla ieņēma Austrumjeruzalemi 1967.gada Arābu-Izraēlas kara gaitā un to anektēja. Starptautiskā sabiedrība šo aneksiju nav atzinusi.

ASV vairākas desmitgades nebija paudusi nostāju Jeruzalemes jautājumā, cerot, ka abu pušu teritoriālās pretenzijas tiks atrisinās Izraēlas un palestīniešu miera sarunās.

Trampa administrācija skaidroja, ka līdz ar Jeruzalemes atzīšanu par Izraēlas galvaspilsētu netiek noteiktas “specifiskas robežas” Izraēlas suverenitātei pār Jeruzalemi, tomēr palestīnieši šo soli uztvēra kā oficiālu atbalstu Izraēlas kontrolei pār visu pilsētu.

LA.lv