×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
19. februāris, 2017
Drukāt

ASV cietumā miris par pirmo uzbrukumu Pasaules tirdzniecības centram notiesātais Ēģiptes garīdznieks

Foto: Reuters/Scanpix/LETAFoto: Reuters/Scanpix/LETA

ASV cietumā dabiskā nāvē miris aklais, Ēģiptē dzimušais garīdznieks šeihs Omars Abderrahmans, kurš izcieta mūža ieslodzījumu par pirmo teroristu uzbrukumu Pasaules Tirdzniecības centram Ņujorkā 1993. gada 26. februārī, kad pazemes garāžā iebrauca mašīna ar sprāgstvielu kravu, prasīja sešu cilvēku dzīvības.

Par 78 gadus vecā ieslodzītā nāvi sestdien paziņoja ASV Tieslieu ministrija un Abderrahmana ģimene.

Abderrahmans cietumā Ziemeļkarolīnas štatā izcieta mūža ieslodzījumu, jo tika notiesāts vairākās apsūdzībās par terorismu. Viņš tika uzskatīts par džihādistu garīgo līderi pat pēc tam, kad viņu notiesāja par sazvērestību rīkot spridzināšanas pret civiliedzīvotājiem ASV.

Ieslodzītā dēls paziņoja, ka ASV varasiestādes ir informējušas ģimeni, ka Abderrahmans ir miris cietumā, jo krasi pasliktinājies viņa veselības stāvoklis.

Ēģiptes laikrakstam “Al Shorouk” Abderrahmana dēls Mohammeds stāstīja, kad ģimene pēdējo reiz ar tēvu sazinājās pirms divām nedēļām, kad viņš savai sievai atzinis, ka nāve ir tuvu, jo viņa veselības stāvoklis esot kritisks un pasliktinoties.

Garīdznieka atbalstītāji apgalvo, ka ASV viņu aizturēja, lai izpatiktu toreizējam Ēģiptes prezidentam Hosni Mubarakam, kurš bija nozīmīgs ASV sabiedrotais.

Abderrahmana bija Ēģiptes radikālā sunnītu grupējuma “Al-Gama’a al-Islamiyya” garīgais līderis. Šis grupējums tiek vainots par vairākām slepkavībām un spridzināšanām Ēģiptē, kā arī 1997.gadā notikušo slaktiņu Luksorā.

Tika uzskatīts, ka garīdznieks bija izplānojis vairākus terora aktus Amerikas Savienotajās Valstīs, kā arī iespējamu atentāta mēģinājumu pret Mubaraku. Viņam izvirzītās apsūdzības ļāva viņu notiesāt kaut vai tikai par terorakta plānošanu.

Viņš ieceļoja Amerikas Savienotajās Valstīs 1990.gadā, kad ASV vēstniecība Sudānas galvaspilsētā Hartumā kļūdas pēc viņam izdeva vīzu. Kad uzturēšanās atļauja beidzās, viņš lūdza politisko patvērumu un saņēma tiesības brīvi pārvietoties valstī. Šis statuss tika anulēts 1993.gadā, un pašlaik kopš tā laika atradās apcietinājumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+