Kultūra
Teātris un kino

ASV darba vīza pērn atteikta arī Liepājas teātra aktieriem 16


Aina no izrādes “Kauja četrās sienās”.
Aina no izrādes “Kauja četrās sienās”.
Publicitātes foto

Atteikums Latvijas Nacionālā teātra aktieriem iebraukšanai ASV ar darba vīzu nav pirmais šāds gadījums; pērn līdzīgā situācijā nonākuši Liepājas teātra aktieri, kuri bijuši uzaicināti turnejā pa šo valsti, šodien LA.lv pastāstīja Nacionālā teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Rimšēviča.

Par šo gadījumu septembrī rakstīja Austrālijas latviešu elektroniskais laikraksts “Latvietis”. Latviešu informātikas speciālists ASV Andris Padegs skaidroja, kādēļ teātri neieradīsies uz paredzētajām izrādēm 14 latviešu centros ar vācu autora Mārtina Valzera komēdiju “Kauja četrās sienās”.

Kā publicētajā vēstulē raksta Padegs, lai saņemtu ASV iebraukšanas vīzas teātra izrāžu aktieriem, vispirms ir nepieciešama piekrišana no Amerikas aktieru arodbiedrības, ka ārzemju aktieru uzstāšanās izrādēs neatņems darba iespējas vietējiem māksliniekiem. Aktieri šo atzinumu saņēmuši, un arodbiedrība vēstulē Tēvzemes drošības departamentam ieteica izsniegt Liepājas teātra aktieriem iebraukšanas vīzas.

Pēc tam organizatori iesniedza “I – 129” petīciju Tēvzemes drošības departamenta ASV Pilsonības un imigrācijas dienesta nodaļā, lai aktieriem tiktu piešķirtas “P – 3” darba vīzas, kuras nepieciešamas māksliniekiem vai izklaidētājiem, kuri ierodas lai piedalītos kulturāli unikālā programmā, raksta Padegs.

Saistītie raksti

Vīzas iesniegums papildināts ar atbalsta vēstulēm no Amerikas Latviešu Apvienības (ALA), Pasaules Brīvo Latviešu Apvienības (PBLA), un Latvijas vēstnieka ASV Andra Razāna, pievienojot arī Latvijas preses un Norvēģijas Latviešu biedrības izrādes recenzijas angļu valodā, turklāt, tā kā organizatori nebija saņēmuši atbildi uz sākotnējo iesniegumu, par kuru bija jāsamaksā 325 ASV dolāru liela nodeva, viņi iesniedza steidzamības apstrādes lūgumu par papildus 1225 ASV dolāru samaksu. 22. jūlijā Tēvzemes drošības departamenta ASV Pilsonības un imigrācijas dienesta nodaļas Vermontas centrs atbildēja, ka lūgums ir noraidīts, jo “Tilts” nav pierādījis, ka teātra izrāde ir kulturāli unikāla.

Kā rakstījām, 5. aprīlī arī Latvijas Nacionālais teātris no ASV Tēvzemes drošības departamenta saņēma darba vīzu atteikumu, kurš pamatots tieši ar to, ka konkrētā izrāde – kanādiešu rakstnieka Eliota Heiza komēdija “Ceļā uz mājām” – nav latviešu autora darbs, līdz ar to tās izrādīšanai Amerikā nav kultūrvēsturiskas nozīmes. Līga Rimšēviča pauda: izrādi izvēlējušies ASV Latviešu dziesmu svētku organizatori galvenokārt tādēļ, ka tā piemērota dažādu paaudžu skatītājiem. “Ja mēs būtu veduši uz ASV, piemēram, latviešu autora izrādi “Ezeriņš”, kura turklāt godalgota “Spēlmaņu naktī”, iespējams, atbilde būtu pozitīva,” pauda Rimšēviča.

LA.lv