×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. janvāris, 2013
Drukāt

ASV firma samaksā piecus miljonus dolāru spīdzinātajiem

Foto - AFPFoto - AFP

ASV aizsardzības sektora firma, kas apsūdzēta ieslodzīto spīdzināšanā Irākas bēdīgi slavenajā Abugraibas cietumā (attēlā), mierizlīgumā samaksājusi 5,28 miljonus dolāru (2,8 miljonus latu) bijušajiem Abugraibas cietumniekiem, teikts šīs firmas ziņojumā, kas nonāca ziņu aģentūru rīcībā.

Firma “Engility Holdings” (bijusī “L-3 Services Inc.”) panāca mierizlīgumu ar 72 bijušajiem cietumniekiem, kuri apsūdzēja “L-3 Services Inc.” un citas firmas par to, ka tās “vai nu piedalījušās, akceptējušas vai attaisnojušas ASV militārpersonu sliktu izturēšanos pret ieslodzītajiem”. “L-3 Services Inc.” bija nodrošinājusi tulkus ASV armijai Irākā. “2012. gada 5. oktobrī mēs ar prasītājiem vienojāmies atrisināt un izbeigt tiesvedību par samaksu 5,28 miljonu dolāru apmērā,” teikts kompānijas ziņojumā par pērnā gada trešajā ceturksni ASV Vērtspapīru un biržu komisijai.

Sadama Huseina diktatūras laikā Abugraibas cietumā tika zvēriski spīdzināti ieslodzītie. Pēc Sadama režīma gāšanas cietums nonāca skandāla centrā, kad 2004. gadā tika publicētas fotogrāfijas, kurās bija redzama ASV militārpersonu ņirgāšanās par ieslodzītajiem irākiešiem, un šis gadījums būtiski pasliktināja ASV spēku reputāciju Irākā. Šī skandāla dēļ 11 karavīriem tika piespriesti cietumsodi līdz 10 gadiem. Vairākums šo spīdzināšanas gadījumu notika 2003. gada beigās, kad Abugraibas cietumā strādāja L-3 un citas ASV firmas CACI darbinieki. CACI nodrošināja ASV armijai pratinātājus, un ir gaidāms, ka arī šai firma tiks izvirzītas līdzīgas apsūdzības. ASV valdībai ir tiesiska imunitāte pret prāvām, kas saistītas ar karavīru darbībām kara laikā. Tiesas vēl noskaidro, vai šāda imunitāte ir arī privātfirmām, kas darbojušās karadarbības zonās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+