Pasaulē
Citur

ASV, Francija un Lielbritānija veic gaisa triecienus Sīrijā15

Damaska. AP/LETA

ASV, Francija un Lielbritānija veic gaisa triecienus Sīrijā

Francijas un Lielbritānijas gaisa spēki sestdienas rītā veica uzlidojumus Sīrijas armijas bāzēm un ķīmisko pētījumu centriem Damaskā un tās apkārtnē, lietojot dažāda veida munīciju, paziņoja ASV aizsardzības resora amatpersona.

“Daudzi mērķi, daudz munīcijas tipu,” sacīja amatpersona.

Starp uzlidojumos lietotajiem ieročiem ir spārnotās raķetes “Tomahawk”, piebilda amatpersona.

“Rietumvalstu koalīcijas gaisa triecieni bija vērsti pret zinātnisko pētījumu centriem, vairākām armijas bāzēm, Republikas gvardes un 4.divīzijas bāzēm galvaspilsētā Damaskā un tās apkārtnē,” paziņoja Londonā bāzētā organizācija “Syrian Observatory for Human Rights” (SOHR).

Damaskā ap plkst.4 bija dzirdami vairāki secīgi sprādzieni, kam sekoja pāri lidojošu lidmašīnu troksnis. Damaskas ziemeļu un austrumu nomalēs gaisā pacēlās dūmi.

Sīrijas valsts televīzija ziņoja, ka ASV veic uzbrukumu Sīrijai koordinācijā ar Franciju un Lielbritāniju.

“Sīrijas pretgaisa aizsardzība bloķē amerikāņu, britu un franču agresiju pret Sīriju,” ziņoja valsts televīzija.

ASV, Francija un Lielbritānija paziņoja par kopīgu operāciju pret Sīrijas valdību, kas notiek nedēļu pēc tam, kad ķīmiskā uzbrukumā Dumas pilsētai pie Damaskas tika nogalināti vairāk nekā 40 cilvēku.

ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka šo gaisa triecienu mērķis ir atturēt Sīrijas valdību no ķīmisko ieroču lietošanas. Tie vērsti pret pozīcijām, kas saistītas ar Sīrijas valdības ķīmiskajiem ieročiem.

Lielbritānijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka britu kara lidmašīnas ir raidījušas raķetes uz Sīrijas armijas objektu netālu no Homsas pilsētas sakarā ar aizdomām, ka tur tiek uzglabātas ķīmisko ieroču sastāvdaļas.

Četras reaktīvās lidmašīnas “Tornado” izšāva raķetes “Storm Shadow” “uz militāru objektu – bijušo raķešu bāzi – apmēram 24 kilometrus uz rietumiem no Homsas, kur, kā tiek lēsts, [Sīrijas] režīms uzglabā ķīmisko ieroču sastāvdaļas,” teikts Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas paziņojumā.


Francijas prezidents Emanuels Makrons paziņoja, ka Francija pievienojusies ASV un Lielbritānijai gaisa triecienu operācijā, lai vērstos pret “Sīrijas režīma spējām ražot un lietot ķīmiskos ieročus”.

“Mēs nevaram paciest ķīmisko ieroču lietošanas normalizēšanu,” Makrons sacīja paziņojumā, kas publicēts neilgi pēc šo triecienu sākuma.

Makrons sacīja, ka “nav šaubu par faktiem un Sīrijas režīma atbildību” par “desmitiem vīriešu, sieviešu un bērnu nāvi” ķīmiskajā uzbrukumā, kas 7.aprīlī notika Damaskas piepilsētā Dumā.

“Sarkanā līnija, kuru Francija noteica 2017.gada maijā, ir pārkāpta,” teica Makrons.

“Es esmu pavēlējis Francijas armijai šonakt iejaukties, piedaloties starptautiskā operācijā koalīcijā ar ASV un Lielbritāniju, kas vērsta pret Sīrijas režīma slepeno ķīmisko arsenālu,” sacīja Francijas prezidents.

Tramps uzrunā valstij paziņo par gaisa triecieniem Sīrijā

ASV prezidents Donalds Tramps piektdienas vakarā (sestdienas rītā pēc Latvijas laika) vērsās ar uzrunu pie valsts iedzīvotājiem, paziņojot par ASV, Francijas un Lielbritānijas kopīgas operācijas uzsākšanu pret Sīrijas “noziedzīgo” režīmu, kas ir atbilde uz ķīmisko uzbrukumu Dumas pilsētai pie Damaskas.

“Mani līdzpilsoņi amerikāņi – pirms īsa brīža es pavēlēju ASV bruņotajiem spēkiem sākt precīzijas triecienus pret mērķiem, kuri ir saistīti ar Sīrijas diktatora Bašara al Asada ķīmisko ieroču spējām,” teica Tramps savā runā, kas ilga nepilnas astoņas minūtes.

“Notiek kopīga operācija ar Francijas un Lielbritānijas bruņotajiem spēkiem. Mēs pateicamies tiem.”

“Pagājušajā sestdienā Asada režīms atkal dislocēja ķīmiskos ieročus, lai noslepkavotu nevainīgus civiliedzīvotājus – šoreiz tas notika Dumas pilsētā pie Sīrijas galvaspilsētas Damaskas. Šis slaktiņš bija nozīmīga eskalācija šī ļoti briesmīgā režīma ķīmisko ieroču lietošanas šablonā.”

“Ļaunais un nicināmais uzbrukums atstāja mātes un tēvus, zīdaiņus un bērnus mokāmies sāpēs un tverot gaisu. Tā nav cilvēka rīcība. Tie ir briesmoņa noziegumi,” sacīja Tramps.

“Mūsu šīs nakts darbību mērķis ir radīt spēcīgu iebiedēšanas līdzekli pret ķīmisko ieroču ražošanu, izplatīšanu un lietošanu.”

“Šī iebiedēšanas līdzekļa radīšana ir ASV vitālās nacionālās drošības interesēs. Apvienotā amerikāņu, britu un franču atbilde uz šīm zvērībām integrēs visus mūsu nacionālās varas instrumentus – militāros, ekonomiskos un diplomātiskos.”

“Mēs esam gatavi uzturēt šo atbildi, līdz Sīrijas režīms izbeigs lietot aizliegtās ķīmiskās vielas.”

“Irānai un Krievijai es jautāju: kāda valsts grib būt saistīta ar nevainīgu vīriešu, sieviešu un bērnu masu slepkavību?”

“Pasaules valstis var vērtēt pēc to draugiem. Neviena valsts ilgtermiņā nevar gūt panākumus, atbalstot nelietīgas valstis, brutālus tirānus un slepkavnieciskus diktatorus.”

“2013.gadā prezidents Putins un viņa valdība apsolīja pasaulei, ka viņi garantēs Sīrijas ķīmisko ieroču likvidēšanu. Asada ķīmiskais uzbrukums – un šodienas atbilde – ir tiešas sekas tam, ka Krievija neturēja šo solījumu.”

“Krievijai ir jāizvēlas, vai tā turpinās iet pa šo tumšo taku, vai tā pievienosies civilizētajām valstīm kā stabilitātes un miera spēks.”

“Amerika nekādos apstākļos netiecas uz nenoteikta ilguma klātbūtni Sīrijā.”

“Nekāds amerikāņu asiņu un bagātības daudzums nevar radīt ilgstošu mieru un drošību Tuvajos Austrumos.”

“Savienotās Valstis būs partneris un draugs, bet reģiona liktenis ir tā cilvēku rokās.”

Matiss: Rietumvalstu gaisa triecieni Sīrijā bija “vienreizējs pasākums”

ASV, Francijas un Lielbritānijas sestdienas rītā veiktie gaisa triecieni Sīrijā bija “vienreizējs pasākums” un pašlaik jauni triecieni netiek plānoti, reportieriem paziņoja ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss.

Matiss sacīja, ka šie triecieni bijuši “stiprāki” nekā tie, kas pērn tika veikti pret Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdības spēku objektiem.

“Es gribu uzsvērt, ka šie triecieni ir vērsti pret Sīrijas režīmu. Veicot šos triecienus, mēs esam ļoti centušies izvairīties no civiliem un ārvalstu upuriem,” piebilda Matiss.

Gaisa triecieni ilga apmēram stundu. Vēl nav ziņots, ka ASV un to sabiedroto pusē būtu kādi zaudējumi, teica Matiss.

“Mēs aicinām atbildīgas valstis nosodīt Asada režīmu un pievienoties mums mūsu stingrajā apņēmībā novērst ķīmisko ieroču lietošanu atkal,” teica ASV aizsardzības ministrs.

Viņš sacīja, ka šīs ātrās triecienu sērijas mērķis bija dot “skaidru vēsti” Asadam un apturēt viņa ķīmisko ieroču programmu.

Pentagona vadītājs uzsvēra, ka šie triecieni bija rūpīgi kalibrēti, lai dotu spēcīgu atbildi uz ķīmisko uzbrukumu, bet lai izvairītos no Rietumu ievilkšanas Sīrijas pilsoņkarā.

“Šīs nakts mērķi atkal bija specifiski izraudzīti, lai degradētu Sīrijas kara mašinērijas spēju radīt ķīmiskos ieročus,” teica Matiss.

“Nebija nekādu mēģinājumu paplašināt šo mērķu komplektu.”

ASV prezidents Donalds Tramps pirms gada pavēlēja veikt gaisa triecienus pret Asada spēkiem, atbildot uz zarīna gāzes uzbrukumu nemiernieku ieņemtajaji Han Šeihūnas pilsētai.

“Ir skaidrs, ka Asada režīms pērn neuztvēra vēsti,” teica Matiss.

“Šoreiz sabiedrotie veica stiprākus triecienus. Mēs devām skaidru vēsti Asadam,” piebilda Matiss. Viņš atzīmēja, ka šonakt triecienos lietotais ieroču daudzums bijs divreiz lielāks nekā pērn, kad uz Šairatas aviobāzi bija raidītas 59 spārnotās raķetes “Tomahawk”.


Krievija: Gaisa triecieni Sīrijā veikti, kad valstij bija “mierīgas nākotnes iespēja”

Rietumvalstu gaisa triecieni Sīrijā ir veikti laikā, kad šai valstij bija “mierīgas nākotnes iespēja”, sestdien paziņoja Krievijas Ārlietu ministrija.

“Tie, kas stāv aiz šī visa, pretendē uz morālu vadošo lomu pasaulē un pasludina, ka ir īpaši. Ir jābūt tiešām īpašam, lai bombardētu Sīrijas galvaspilsētu brīdī, kad tā ir guvusi mierīgas nākotnes iespēju,” sociālajā tīklā “Facebook” rakstīja Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova.

ASV lēmums veikt gaisa triecienus pret Sīrijas valdības objektiem “nepaliks bez sekām”, paziņoja Krievijas vēstnieks ASV Anatolijs Antonovs.

“Visa atbildība par tiem gulstas uz Vašingtonu, Londonu un Parīzi,” teica vēstnieks.

“ASV – valstij, kurai ir vislielākais ķīmisko ieroču arsenāls – nav morālu tiesību apsūdzēt citas valstis,” piebilda Antonovs.

NATO ģenerālsekretārs atbalsta Rietumvalstu veiktos gaisa triecienus Sīrijā

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs sestdien pauda atbalstu ASV, Francijas un Lielbritānijas naktī veiktajiem gaisa triecieniem Sīrijā, kas bija atbilde uz 7.aprīlī sarīkotu ķīmisko uzbrukumu, kurā tiek vainots Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīms.

“Es atbalstu Savienoto Valstu, Apvienotās Karalistes un Francijas veiktās darbības pret Sīrijas režīma ķīmisko ieroču objektiem un spējām. Tas samazinās režīma spēju atkal uzbrukt Sīrijas tautai ar ķīmiskajiem ieročiem,” paziņoja Stoltenbergs.

“NATO ir konsekventi nosodījusi Sīrijas ķīmisko ieroču lietošanas turpināšanu kā starptautisko normu un vienošanos skaidru pārkāpumu,” piebilda alianses ģenerālsekretārs.

“Ķīmisko ieroču lietošana ir nepieņemama, un atbildīgie [par to] ir jāsauc pie atbildības,” sacīja Stoltenbergs.

Sīrija: Gaisa triecienos pie Homsas vismaz deviņi ievainotie

Gaisa triecienos, ko Rietumvalstis sestdienas rītā sarīkoja pret ieroču noliktavu pie Sīrijas vidienes pilsētas Homsas, tika ievainoti vismaz seši Sīrijas karavīri un trīs civiliedzīvotāji, vēstīja Sīrijas armija un mediji.

Saistītie raksti

Ziņu avots Sīrijas armijā pavēstīja Vācijas ziņu aģentūrai DPA, ka ASV, Francijas un Lielbritānijas gaisa triecienos tika iznīcināta ieroču noliktava Šīnas rajonā uz rietumiem no Homsas, ievainojot vismaz sešus karavīrus.

Sīrijas valsts ziņu aģentūra SANA ziņoja, ka šajā uzbrukumā arī tika ievainoti vismaz trīs civiliedzīvotāji.

Gaisa triecieni Barzas rajonā uz ziemeļaustrumiem no Damaskas nodarīja tikai materiālus zaudējumus, ziņoja SANA.

SANA apgalvoja, ka gaisa triecieni nav sasnieguši izvirzīto mērķi, jo Sīrijas pretgaisa aizsardzība “tos iznīcināja vai novirzīja no mērķa”.

LA.lv