Pasaulē

ASV iestieg Afganistānas muklājā 1

Foto – AFP/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps izziņojis jaunu stratēģiju Afganistānā, izbeidzot “nācijas veidošanu” un aktivizējot militārās operācijas pret talibu kaujiniekiem. Uz Afganistānu paredzēts nosūtīt vēl 4000 karavīru palīgā tur jau esošajiem 8400 ASV karavīriem un 5000 starptautiskās koalīcijas spēkiem, taču atstājot bez atbildes galveno jautājumu – kā izbeigt jau 16 gadus ilgstošo karu, kas prasījis tūkstošiem dzīvību un miljardiem dolāru.

Tramps brīdina Pakistānu

Runājot televīzijas tiešraidē Fortmaiera militārajā bāzē Virdžīnijas štatā, ASV prezidents Donalds Tramps brīdināja, ka pārsteidzīga aiziešana no Afganistānas radīs vakuumu, kas nāks par labu džihādistu grupējumiem. “Pārsteidzīga aiziešana radītu vakuumu, ko teroristi – tostarp “Islāma valsts” un “Al-Qaeda” – nekavējoties aizpildītu tieši tāpat, kā tas notika pirms 2001. gada 11. septembra teroraktiem,” norādīja prezidents. Savā runā Tramps brīdināja Pakistānu par patvēruma došanu teroristiem. “Pakistāna daudz var iegūt no partnerības mūsu centienos Afganistānā, bet daudz var zaudēt, turpinot atbalstīt noziedzniekus un teroristus,” viņš brīdināja. Tramps lika saprast, ka ASV var pārtraukt palīdzību Pakistānai, ja tā nemainīs savu rīcību. “Mēs maksājam Pakistānai miljardus un miljardus dolāru, bet tajā pašā laikā viņi dod pajumti tiem pašiem teroristiem, pret kuriem mēs cīnāmies,” sacīja ASV prezidents, uzsverot, ka tam ir “nekavējoties jāmainās”. Viņš arī solīja turpināt sadarboties ar Afganistānas valdību, tomēr brīdināja, ka Vašingtonas saistības un atbalsts nav neierobežots. ASV prezidents pieļāva, ka nākotnē politiskas vienošanās ietvaros varētu iesaistīt arī “elementus no “Taleban” kustības”.

Talibi brīdina ASV

Afganistānas kaujinieku grupējums “Taliban” pēc ASV prezidenta Donalda Trampa Afganistānas stratēģijai teiktās runas paziņoja, ka Afganistāna kļūs par ASV kapu. “Ja Amerika neatvilks savus spēkus no Afganistānas, drīz Afganistāna kļūs par vēl vienu šīs lielvaras kapu 21. gadsimtā,” paziņoja talibu pārstāvis Zabihulla Mudžahids. Viņš piebilda, ka ASV būtu jādomā par aiziešanas stratēģiju, nevis kara turpināšanu.

“Kamēr mūsu zemē būs kaut viens ASV karavīrs un viņi turpinās mums uzspiest karu, mēs ar lielu kaujas garu turpināsim mūsu džihādu,” norādīja Mudžahids. Viņš pirms tam pavēstīja, ka Trampa izklāstītā stratēģija ir nenoteikta un tajā nav nekā jauna. Tramps savā runā atkāpās no agrākā solījuma ātri izbeigt karu Afganistānā un brīdināja, ka pārsteidzīga aiziešana no Afganistānas radītu vakuumu, kas nāktu par labu džihādistu grupējumiem.

NATO saglabā modrību 

Šobrīd Afganistānā atrodas 8400 ASV karavīru, kā arī vēl 5000 karavīru no citām NATO dalībvalstīm. Šie spēki lielākoties apmāca Afganistānas armiju. NATO spēki kaujas operācijas Afganistānā izbeidza 2014. gada beigās, tomēr afgāņu drošības spēkiem ir bijušas lielas grūtības tikt galā ar talibiem, kā arī teroristu grupējuma “Islāma valsts” ietekmes izplatīšanos. ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss paziņojis, ka ASV un vairāki sabiedrotie ir gatavi palielināt savu karavīru skaitu Afganistānā. Prezidents Tramps jau uzdevis Matisam nosūtīt uz Afganistānu papildu 3900 karavīru. NATO nepieļaus, ka Afganistāna kļūst par drošu patvērumu teroristiem, paziņojis alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs, paužot gandarījumu par ASV prezidenta Donalda Trampa plānu nosūtīt uz Afganistānu papildspēkus. “Mūsu mērķis joprojām ir garantēt, ka Afganistāna nekad nekļūs par drošu patvērumu teroristiem, kas varētu uzbrukt mūsu pašu valstīm,” teikts Stoltenberga paziņojumā. Šobrīd Afganistānā izvietoti 12 000 NATO karavīru un vairāk nekā 15 valstis solījušas sniegt papildu ieguldījumu alianses misijā Afganistānā. NATO Afganistānā atbildību par valsts drošību 2014. gadā nodeva afgāņu spēkiem, atgādināja alianses vadītājs, piebilstot, ka Afganistānai šobrīd ir 350 000 karavīru un policistu.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv